Banky.cz Magazín Banky.cz Daně Daň z příjmu se (možná) změní: přiznání si podáme sami, i za brigádu

Daň z příjmu se (možná) změní: přiznání si podáme sami, i za brigádu

Lenka Rutteová
Redaktorka Banky.cz
25.4.2025
4 min. čtení
Daně
Daň z příjmu se (možná) změní: přiznání si podáme sami, i za brigádu

Plánovaná změna v dani z příjmů mění způsob, jak budeme daně přiznávat a platit. Kabinet totiž schválil návrh, který ruší srážkovou daň u brigád a vedlejších příjmů. Pro brigádníky to znamená novou povinnost – sami si budou muset podat daňové přiznání. Změna přichází jako součást širší reformy, která má zrušit povinnost zaměstnavatele zpracovávat zaměstnancům jejich daně. I zaměstnanci si mají v budoucnu své daně řešit sami.

Jednotné měsíční hlášení zaměstnavatelů

Do parlamentu míří zákon o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatelů. Ten má nahradit dnešní systém, v němž zaměstnavatelé vyplňují desítky různých formulářů pro rozličné úřady. Nově pošlou všechny údaje najednou na jedno místo, odkud si je příslušné instituce samy rozeberou. Tím se u daně z příjmů změní spousta procesů.

Související úprava už teď zklame brigádníky (i jejich rodiče)

V balíku souvisejících úprav k jednotnému systému odvodů a daní se však objevila změna, která zasáhne desetitisíce až statisíce lidí, především z řad studentů. Jaká je to úprava? Konec srážkové daně u drobných přivýdělků.

Přečtěte si: Jak správně vyplnit daňové přiznání za rok 2024 v roce 2025.

Proč srážková daň končí? Pro systém se stala problémem

Srážková daň je oblíbená pro svou jednoduchost – poplatník nemusí nic vyplňovat ani přiznávat. Jenže právě tato jednoduchost je problémem pro stát. Příjmy z různých zdrojů by se totiž nedostaly do jednotného systému, což zkomplikuje přesný přehled o celkových příjmech jednotlivců.

Nový systém má sjednotit evidenci a zpřehlednit tok peněz v rámci daňové správy. Se srážkovou daní by to ale nešlo. Připomeňme, že srážkovou daní se zdaňuje nejen práce na dohodu, ale například i výnos z úroků nebo menší autorské honoráře do 10 tisíc Kč.

Znáte nejčastější chyby při podávání daňového přiznání?

Daně mají začít fungovat jako faktura za služby

Na první pohled to vypadá jako přidělávání práce brigádníkům, kterým zaměstnavatelé daně srážkou už nebudou moci definitivně vyřešit. Ministerstvo financí však ujišťuje, že jde o první krok k plné automatizaci daňového systému.

"Chceme vytvořit systém podobný vyúčtování za elektřinu nebo plyn," vysvětluje ministerstvo financí. "Jednou za rok vám přijde přehled s informací, zda máte nedoplatek nebo přeplatek. Ten se pak automaticky vyrovná přes váš účet. Vy sami už nemusíte nic řešit."

Možná vám uteklo: Konec vysokým daňovým přeplatkům: Někteří zaměstnanci je už neuvidí.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Pro zaměstnavatele jde o úlevupostupně se zbaví povinnosti zpracovávat zaměstnancům roční zúčtování daně. Brigádníci a lidé s vedlejšími příjmy, jako jsou například odměny za práci v orgánech bytových družstev nebo SVJ, sice budou muset podávat přiznání, ale nebude to podle MFČR složité.

"Díky jednotnému hlášení od zaměstnavatelů budou mít poplatníci po přihlášení do daňového portálu většinu údajů už předvyplněnou," slibuje ministerstvo. Změna má také zastavit daňové úniky, kdy lidé s více přivýdělky unikali progresivnímu zdanění.

Až budete chtít daň zkontrolovat, tady je návod, jak se počítá.

Daně z jednoho místa

Úplná "bezobslužnost" daní ovšem není otázkou nejbližších let. Vyžaduje totiž propojení různých systémů. K finančnímu úřadu by kromě informací o příjmech musela automaticky přitékat i data o tom, kdo má sjednané penzijní spoření, platí hypotéku nebo životní pojištění – tedy vše, co lze odečíst od daňového základu.

"Naším cílem je postupně přebrat co nejvíce administrativy, kterou dnes řeší jak firmy, tak občané," potvrzuje mluvčí ministerstva financí Ondřej Macura.

Zatímco získat údaje od bank, pojišťoven a investičních společností by neměl být problém, složitější to bude s dalšími odpočty. Těžko se automatizuje například evidence darů, dárcovství krve nebo potvrzení, že druhý rodič neuplatňuje slevu na děti.

Internet a elektronická identita ještě nejsou běžné

Pro ty, kdo běžně používají internet a elektronickou identitu, se tyto doklady budou dát snadno nahrát přes aplikaci MojeDaně nebo poslat datovou schránkou. Co ale s lidmi, kteří digitální technologie nevyužívají?

"Věříme, že technologický pokrok časem umožní vyřešit daňové povinnosti přímo v systému finanční správy bez jakékoliv aktivity poplatníků," odpovídá trochu neurčitě ministerstvo financí.

Běžný účet bez poplatků

Krok č. 1 zasáhne studenty a jejich rodiče, ale i jiné brigádníky

Zatím se však řeší jen první krok – konec srážkové daně. Nyní se sice nenavrhuje zrušit srážkovou daň úplně, ve hře je teď jen daň z přivýdělku brigádníků.

To se týká dohod o provedení práce do 11 500 korun, odměn předsedů SVJ nebo členů dozorčích rad do 10 tisíc korun (pokud nemají podepsané daňové prohlášení) a dohod o pracovní činnosti do 4 500 korun.

Místo srážkové daně by se odváděla záloha na daň, stejně jako u běžného zaměstnání. S tím ale přichází již i nedospělým studentům povinnost podat přiznání k dani z příjmů. Budou ho za ně podávat zákonní zástupci, resp. rodiče? Je to dost pravděpodobné, protože lidé do 18 let nemohou sami provádět takto významné právní úkony. Leda bychom se dočkali výjimky.

Danění investic také spadá pod daně z příjmů. Podívejte se, jak na daňové přiznání, když investujete.

Kdy změna nastane? U srážkové daně se plánuje v roce 2027

Konec srážkové daně u pracovních příjmů má přijít od 1. ledna 2027, v daňových přiznáních se projeví v roce 2028. Pak teprve se začne s dalšími kroky směřujícími k jednotnému měsíčnímu hlášení zaměstnavatelů, a s tím související jednotné evidenci daní (která podle slibů zafunguje jako faktura za elektřinu).

"Samozřejmě to platí jen za předpokladu, že finanční správa dokáže lidem s drobnými přivýdělky zajistit potřebný komfort," zdůrazňuje ministerstvo. "Do té doby získáme zkušenosti s využitím dat z jednotného hlášení zaměstnavatelů, což nám pomůže nastavit další potřebné kroky."

Slibovaným "komfortem" má být předvyplněné daňové přiznání, které bude stačit zkontrolovat a potvrdit, případně do něj doplnit chybějící údaje.

Chybí povinnost sdílení dat o klientech, ale i shoda napříč politickým spektrem.

Pro realizaci celého plánu by se během následujících 12 až 18 měsíců musela schválit legislativa upravující sdílení dat o klientech finančních společností. Realita ale může být komplikovanější.

Na podzim se konají volby, opoziční politička Alena Schillerová už oznámila, že její strana bude proti zákonu bojovat – právě kvůli rušení srážkové daně. Budou brigády studentů i nadále bez starostí pro jejich rodiče? Budoucnost ukáže.

Máte dotaz? Zeptejte se v naší poradně