Letos se díky růstu minimální mzdy zvýšila daňové sleva za školkovné. Kdo, kdy a kam je povinen podat přiznání k dani z příjmu za rok 2019? O jaké položky je možné snížit daňový základ?
Kdo: Přiznání k dani z příjmu podává každý, kdo měl v předchozím fiskálním roce zdanitelné příjmy, a komu z nějakého důvodu neprovede roční zúčtování daně zaměstnavatel. Těchto důvodů může být několik, např.:
Daňové přiznání podává taktéž nezaměstnaný, který pracoval pouze část roku a nebyl k 31/12 veden v evidenci úřadu práce (v opačném případě za něj podává přiznání poslední zaměstnavatel).
Kdy: Do 31/3/2020 je třeba FÚ předložit daňové přiznání za rok 2019 a v případě nedoplatku i zaplatit daň. Necháme-li se zastupovat daňovým poradcem, pak se termín pro podání přiznání (a placení daňového nedoplatku) posouvá na 30/6/2020. FÚ obvykle toleruje zpoždění do 5 dnů, ale spoléhat na to nelze. Odpuštění penále není nárokové. Lepší je vždy podávat daňové přiznání včas.
Kam: Daňové přiznání se podává místně příslušnému finančnímu úřadu (dle bydliště), daň se platí na účet krajského FÚ vedeného u centrální banky. Předčíslí účtu bude vždy 721 (značí daň z příjmu FO) a kód banky 0710 (ČNB). Majitelé datových schránek podávají daňové přiznání povinně elektronicky (jinak se vystavují sankcím), ostatní mohou i v papírové formě.
Daňové přiznání má pro běžnou nepodnikající fyzickou osobu jen dvě stránky, do kterých se s trochou nadsázky vypisují jen tři údaje (hrubý příjem, pojistné placené zaměstnavatelem a již odvedená záloha na daň), které nalezneme na POZP vystavené zaměstnavatelem (Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2019). Není to žádná věda a vyplnění celého formuláře nám nezabere více než 10 minut. Určitě se tedy obejdeme bez daňového poradce, u kterého bychom za nekomplikované daňové přiznání zaplatili 1 000 – 1 500 Kč.
Na poplatníka (24 840 Kč): Jediná sleva, na kterou má nárok každý. Nezávisle na počtu odpracovaných měsíců máme vždy nárok na plnou slevu 24 840 Kč. Pro získání základní slevy na poplatníka podepisujeme každoročně zaměstnavatelům tzv. růžovku (Prohlášení poplatníka daně z příjmu), kterou si nárokujeme slevu již v průběhu roku. Pokud jsme z jakéhokoliv důvodu růžovku nepodepsali a sleva nám aplikována v průběhu roku nebyla, získáme ji zpětně podáním daňového přiznání.
Na manželku/manžela (24 840 Kč): Slevu uplatňuje jeden z manželů v situaci, kdy druhý z manželů měl v roce 2019 příjmy nižší než 68 000 Kč. Nárok na slevu mají i registrovaní partneři (ale ne druhové). Trvalo-li manželství pouze po část roku, máme nárok jen na poměrnou část slevy. Je-li manžel/manželka ZTP/P, zvyšuje se sleva na dvojnásobek (49 680 Kč).
Na studenta (4 020 Kč): Nárok má student studující na státem uznané škole do 26 let věku (u prezenčního doktorského studia do 28 let), v případě studia pouze po část roku činí nárok na slevu 335 Kč za každý odstudovaný měsíc.
Na děti (15 204 Kč - 24 204 Kč): První dítě 15 204, druhé dítě 19 404 Kč, třetí a každé další dítě 24 204 Kč, slevu můžeme uplatnit na vyživované děti žijící ve společné domácnosti do 26 let věku dítěte, pokud dítě studuje. Děti musí být vlastní, osvojené, v náhradní péči či druhého z manželů. Naopak není nárok na děti druhů. Nevyčerpáme-li celou slevu na dani za děti, máme nárok na doplatek nevyčerpané části (tzv. daňový bonus), pokud naše příjmy činily min. šestinásobek minimální mzdy za rok 2019 (80 100 Kč). Slevu může uplatnit pouze jeden z manželů (druhý dokládá čestné prohlášení o neuplatňování slevy). Při narození dítěte (stejně jako při ukončení jeho studia) je nárok na slevu pouze za poměrnou část roku (ale máme nárok na slevu za celý měsíc, ve kterém se dítě narodilo či ukončilo studium). Je-li dítě ZTP/P, zvyšuje se sleva na dvojnásobek (30 408 Kč/38 808 Kč/48 408 Kč). Pořadí dětí si můžeme stanovit zcela libovolně, až vždy musíme nejprve maximálně možně vyčerpat nižší slevy před vyššími (vyšší slevu není možné uplatňovat na více měsíců než nižší slevu).
Na invaliditu (2 520 Kč - 16 140 Kč): Za přiznaný invalidní důchod 1. a 2. stupně činí sleva 2 520 Kč, za 3. stupeň 5 040 Kč, držitelé průkazu ZTP/P 16 140 Kč, při přiznání/zániku důchodu/ZTP/P v průběhu roku nám náleží poměrná část slevy (nárok máme za každý měsíc, na jehož počátku jsme podmínky splňovali).
Na umístění dítěte ve školce (až 13 350 Kč): Lze uplatnit slevu na dani ve výši nákladů (bez stravování, výletů, dopravy, příspěvků do třídního fondu) za umístění dítěte ve školce (dle školského zákona) nebo ekvivalentním zařízení, náklady je nutné doložit potvrzením vydaným školkou. Sleva platí na dítě, tedy u dvou dětí až 26 700 Kč, u tří dětí až 40 050 Kč, atd. Pro rok 2020 se max. sleva navyšuje na 14 600 Kč/dítě (ekvivalent minimální mzdy).
Mimo slev na dani výše je možné si snížit i daňový základ, ze kterého se počítá výsledná daňová povinnost. Reálná úspora na dani bude rovna 15% z částky, o kterou jsme snížili základ daně.
Úroky z úvěrů na bydlení (až 300 000 Kč): Daňový základ můžeme ponížit o úroky zaplacené na hypotékách a úvěrech ze stavebního spoření, kde byl úvěr použit k uspokojení vlastních bytových potřeb (nebo bytových potřeb blízké rodiny). Při koupi stavebního pozemku je podmínkou zahájení výstavby do 4 let od nabytí nemovitosti). Je třeba být účastníkem úvěrové smlouvy a zároveň majitelem nemovitosti. Potvrzení o zaplacených úrocích nám banka zašle nejpozději do konce ledna.
Životní pojištění (až 24 000 Kč): Lze odečíst až 24 000 Kč zaplacených na životním pojištění.
Penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření (až 24 000 Kč): Lze odečíst až 24 000 Kč, které byly zaplaceny na penzijní připojištění navíc nad hranici základních 12 000 Kč, na které stát dává příspěvek až 230 Kč/měsíc. Potvrzení o zaplacených příspěvcích nad hranici základních 12 000 Kč nám penzijní fond zašle nejpozději do konce ledna.
Odborové příspěvky (až 3 000 Kč): Daňový základ je možné snížit až o 3 000 Kč zaplacených na členských příspěvcích odborovým organizacím.
Dary (max. 15% základu daně, min. 2% základu daně nebo 1 000 Kč): Je možné odečíst hodnoty darů vybraným fyzickým a právnickým osobám (obvykle školská/zdravotnická zařízení a útulky), darování krve (3 000 Kč/odběr) a orgánů/odběr krvetvorných buněk (20 000 Kč/orgán/odběr).
Další vzdělávání (až 10 000 Kč): Odečítá se částka vynaložená na úhradu odborné zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání, pro zdravotně postižené se částka navyšuje na 13-15 000 Kč (dle výše postižení).
Aktuální informace naleznete v článku Jak vyplnit daňové přiznání.
Víte, kolik jako OSVČ zaplatíte v roce 2025 na dani z příjmů? A co si můžete odečíst? To všechno zjistíte s pomocí daňové kalkulačky pro OSVČ. A usnadníte si tak přípravu daňového přiznání.
Konec roku je skvělou příležitostí, jak si snížit daňovou zátěž a ušetřit až 7 200 Kč. Stačí využít daňové úlevy spojené s penzijním spořením, investičními produkty nebo pojištěním. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.
S příchodem roku 2025 stojí mnoho OSVČ před důležitým rozhodnutím ohledně vstupu, či naopak opuštění režimu paušální daně. Tento daňový režim, v ČR zavedený v roce 2021, nabízí alternativní (a administrativně o hodně snazší) danění a odvody na obě povinná pojištění. Pojďme si ujasnit, co obnáší režim paušální daně, jaké jsou jeho podmínky. Ukážeme, kdy smí OSVČ do tohoto režimu vstoupit a kdy může (nebo musí) vystoupit. Dočtete se i změny, co v paušální dani přinese rok 2025.
Rok 2024 přinesl významné změny. Také pro OSVČ, konkrétně v daních z příjmů. Nový limit pro 23% sazbu daně z příjmů ovlivní spoustu podnikatelů. Do pásma vyšší daně se jich totiž letos dostane o hodně víc. Pojďme se podívat na hlavní novinky v daních pro OSVČ a jejich dopady.
mBank si vzala příklad od jiných bank a uvedla do provozu specializované webové stránky zaměřené na podnikatele, na segment malých a středních podniků. Projekt nazvaný Podnikatelův rádce si klade za cíl usnadnit orientaci v administrativních náležitostech jak začínajícím, tak již zkušenějším podnikatelům a zmírnit obavy spojené s administrativou a dalšími povinnostmi v podnikání.
KOMENTÁŘE k článku Daň z příjmu za rok 2019
Daně, Komentoval(a): Markéta
Dobrý den, do příjmu se počítá jak nemocenská tak i PvN? Děkuji
Daň z příjmu , Komentoval(a): Iva Jonová
Dobrý den, byla jsem v r. 2019 zaměstnána 6 měsíců (do 30.6.2019). Od 1.1.2019 do 31.1.2019 jsem byla na nemocenské, od 1.2.2019 do 31.7.2019 jsem byla na mateřké dovolené, od 1.8.2019 pobírám rodičovský příspěvek. Které příjmy se započítávají do zdaněných příjmů za rok 2019. Děkuji
Daň z příjmů fyzických osob - důchod , Komentoval(a): Jitka
Dobrý den, potřebovala bych poradit.
Do konce června jsem byla zaměstnaná od 1.7 jsem ve starobním důchodu. Mam příjmy z pronajmu polí. Které si uplatňuji 30% z příjmů. Mám někde zoohlednit že jsrm 1/2 roku v důchodu?
Děkuji