daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?
Zatímco největší nápor zažívají finanční úřady v březnu, kdy je 31/3 deadline na přiznání k dani z příjmu, lidé často zapomínají na velmi brzký a méně nápadný termín 31/1 pro přiznání k dani z nemovitosti. Kdo, kdy a kam přiznání podává?
Rok 2016 s sebou přináší 3 důležité změny v oblasti daní a financí. Poroste minimální mzda, zvýší se sleva na dani za druhé a třetí dítě a daň z převodu nemovitosti bude platit místo prodávajícího kupující.
Na obzoru jsou dva další dílčí návrhy důchodové reformy na úpravu penzijního systému. Po neúspěšném druhém pilíři přichází slevy na sociálním pojištění pro rodiny s dětmi a zpřístupnění třetího pilíře dětem.
Poslaneckou sněmovnou i senátem byly prohlasovány tři zásadní daňové změny: snížená sazba DPH 10% na léky, knihy a kojeneckou výživu, zvýšení daňové slevy na druhé a každé další dítě a zastropování paušálů živnostníkům na 2 mil. Kč obratu. Vše čeká už jen na podpis pana prezidenta.
Jako každý rok je přelom února a března optimálním obdobím pro podání přiznání k dani z příjmu za rok předchozí. Proč zrovna tento přelom měsíce? V lednu a začátkem února ještě zpravidla nemáme veškeré podklady od všech institucí potřebné pro vyplnění daňového přiznání a koncem března se na finančních úřadech (i v podatelnách) tvoří nepříjemně dlouhé fronty. Jsem-li nepodnikající fyzická osoba, která pouze souběžně pracuje u více zaměstnavatelů, je vyplnění čtyřech listů daňového přiznání otázkou pěti minut. Je tedy škoda platit průměrně 1 500 Kč daňovému poradci za takovouto fušku. Jak na to snadno a rychle?