daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?
Při prodeji nemovitosti vzniká příjem, který obecně podléhá dani z příjmů. Samozřejmě nikdo nechce platit daně, zvlášť pokud se jedná o prodej nemovitosti, kdy se obvykle jedná o relativně vysokou finanční částku. Proto se může vyplatit splnit podmínky pro osvobození od daně a tím se legálně vyhnout placení daně z příjmů.
Obchodování s dluhopisy, podílovými fondy či akciemi v dnešní době není záležitostí jen právnických osob, ale také běžných občanů. Pokud plánujete prodávat cenné papíry, je vhodné mít základní přehled o zdanění příjmů plynoucích z cenných papírů. Ideální je splnit podmínky a docílit toho, aby byly tyto příjmy osvobozeny. V opačném případě bude nutné tyto příjmy danit.
Pokud splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, můžete využít zaplacené úroky jako nezdanitelnou položku a snížit si tak odvod daně. Lze tak učinit po skončení kalendářního roku prostřednictvím daňového přiznání, které si podáte sami, popřípadě prostřednictvím ročního zúčtování daně, které zpracuje zaměstnavatel.
Letos se zvýšily daňové slevy za první dítě a školkovné. Kdo, kdy a kam je povinen podat přiznání k dani z příjmu za rok 2018? O jaké položky je možné snížit daňový základ?
Od roku 2019 se možná zruší super-hrubá mzda a zavedou se 2 sazby pro daň z příjmu (19% a 23%). Kdo a kolik na malé daňové reformě ušetří? A komu se naopak daně zvýší? Poradíme, jak spočítat čistou mzdu.
Jak se zvýšily slevy na dani z příjmu? O jaké položky je možné snížit daňový základ? Letos si opět polepší rodiče dětí do 26 let. Kdo, kdy a kam je povinen podat přiznání k dani z příjmu za rok 2017?
Rok se s rokem sešel a je opět čas na přiznání k dani z příjmu. Kdo, kdy a kam je povinen přiznání podat a za koho tak může učinit zaměstnavatel? Jaké jsou slevy na dani pro rok 2016 a kterými chybami se nejčastěji studenti připravují o peníze?
V posledních dnech se živě diskutovalo neplacení daní z výnosů korunových dluhopisů. Pojďme si blíže popsat tuto zcela legální praktiku, která až do konce roku 2012 umožnovala neplatit 15% daň z úroků taktéž u spořících produktů.
Daň z nabytí nemovitosti (do 2014 "daň z převodu nemovitosti") ve výši 4% platí od 1/11/2016 kupující. Proč došlo ke změně? A klesnou prodejní ceny nemovitostí také o 4%?
Daňová sleva na druhé a třetí dítě se letos opět zvýší a s dalším růstem je počítáno i v roce příštím. Na daňové zvýhodnění však stále bohužel nedosáhnou živnostníci, kteří využívají výdajové paušály. Naopak daňový bonus získají snadno podvodem i mnozí nepracující.