daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?
Sleva na manželku je jednou z mnoha možností, jak si čeští daňoví poplatníci mohou snížit daňovou povinnost. Tato sleva umožňuje manželům či partnerům ušetřit téměř 25 tisíc korun ročně, pokud splní specifické podmínky. Pro rok 2024 platí, že druhý z manželů musí mít roční příjem do 68 000 Kč a může obdržet určité výjimky, jako jsou sociální dávky nebo rodičovský příspěvek.
V odevzdaných daňových přiznáních evidují pracovníci finančního úřadu několik opakujících se chyb. Dochází například k nesprávnému uplatnění slev na dani nebo k opomenutí přidat přílohu. K chybě může vést i nepozornost nebo uvedení nesprávných údajů. Přečtěte si, jaké jsou nejčastější chyby při podávání daňového přiznání a jak se jim vyhnout.
Do 31. května, tj. už za pár dní, je nutné uhradit daň z nemovitých věcí. Většina poplatníků by již měla obdržet platební údaje, ať už poštou, e-mailem, nebo do datové schránky. Jestliže je ještě nemáte, poohlédněte se po nich – ukážeme, kde je snadno vyhledáte. Nebo prohledejte spam a hromadnou poštu, pokud jste si objednali komunikaci e-mailem.
Zdědili jste nemovitost a už teď se děsíte toho, jak vysokou dědickou daň zaplatíte? Dobrou zprávou je, že už před několika lety došlo ke zrušení dědické daně. I přesto je však třeba počítat s určitými náklady. Pojďme se společně podívat na to, jak to bylo dříve s dědickou daní i na to, jakým nákladům se nevyhnete.
Jak si zajistit co největší daňovou úsporu? S využitím všech slev na poplatníka, na které máte podle české legislativy nárok. Za rok 2023 jsou vaše možnosti o dost širší, než budou v roce 2024 a později, kdy nás díky konsolidačnímu balíčku čekají velké změny ve slevě na poplatníka. Jaké slevy teď můžete využít a jak je vůbec uplatnit?
Začátek roku 2024 přinesl v souvislosti s konsolidačním balíčkem představeným Ministerstvem financí ČR celou řadu změn, které se dotknou takřka každého z nás. Týkají se totiž například hypoték, stavebního spoření nebo nové sazby daně z nemovitých věcí. Pojďme se na ně společně podívat.
Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2023 v roce 2024? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.
Kdo musí platit daň z nemovitosti? Kdo musí, a kdo naopak nemusí na finanční úřad s přiznáním k této dani? Do kdy je nutné daňové přiznání podat, na jaký formulář jej vyplnit a kam ho poslat? Jak vysoká je daň z nemovitých věcí, do kdy a jak se platí? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek už pro vás máme připraveny.
Musíme šetřit, rozhodla vláda, a představila lidem vládní konsolidační balíček. Ještě jej ani nestihla formálně schválit, a už naznal několika změn. Stabilně se zatím drží navrhované změny v dani z přidané hodnoty. Ta (až na drobné výjimky) poroste. A tím zrychlí růst už tak dost vysoké inflace. Podívejme se, co se brzy zdraží i vám.
Prodali jste nemovitost. Kdy musíte příjem z prodeje zdanit, a kdy se dani naopak vyhnete?