Víte, kolik jako OSVČ zaplatíte v roce 2025 na dani z příjmů? A co si můžete odečíst? To všechno zjistíte s pomocí daňové kalkulačky pro OSVČ. A usnadníte si tak přípravu daňového přiznání.
Daňové přiznání k dani z příjmů podávají OSVČ, které měly v uplynulém roce příjmy vyšší než 50 000 Kč.
Do tohoto limitu se ale nepočítají příjmy osvobozené od daně nebo daněné srážkovou daní. Tedy například:
„Daňové přiznání k dani z příjmů nepodáváte ani v případě, že platíte paušální daň. V ní jako OSVČ hradíte daň i sociální a zdravotní pojištění,“ upozorňuje Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.
U daně z příjmů se setkáte se dvěma sazbami:
Zvýšenou sazbu však platí pouze podnikatelé, kteří mají roční příjmy vyšší než 36násobek průměrné měsíční mzdy. Ta je pro rok 2024 stanovena na 43 967 Kč.
Znamená to, že zvýšenou sazbu zaplatíte, když vaše příjmy za rok 2024 přesáhly 1 582 812 Kč. „Sazbou 23 % ale daníte jen tu část příjmů, která přesáhne stanovený limit. Pokud jsou tedy vaše příjmy za rok 2024 například 1 700 000 Kč, na částku 1 582 812 Kč uplatníte základní sazbu a zbývajících 117 188 Kč daníte 23% sazbou,“ vysvětluje postup Petr Jermář.
Jako OSVČ si vyberete, jestli uplatníte skutečné výdaje, nebo využijete výdajový paušál.
Kromě toho můžete jako OSVČ využít také slevy a odpočty daní. Například:
Výpočet daně z příjmů je v podstatě jednoduchý. Vezmete své příjmy (jak z podnikání, tak například z pronájmu nemovitosti) a odečtete od nich výdaje a daňové odpočty, na které máte nárok. Takto spočítáte základ daně.
Vaše daň pak tvoří 15 % z této částky (případně 23 % z částky přesahující 1 582 812 Kč).
Od daně pak odečtete slevu na poplatníka a další slevy, na které máte nárok. Výsledkem je částka, kterou máte odvést státu.
Důležité je znát také termíny daní pro OSVČ. Daňové přiznání musíte podat:
Pamatujte, že v papírové podobě podávají daňové přiznání jen nepodnikající fyzické osoby. Podnikatelé mají od roku 2023 povinně zřízenou datovou schránku, proto musejí daňové přiznání podávat elektronicky.Ve stejných lhůtách musíte daň také zaplatit.
Od začátku roku 2024 se výrazně změnila pravidla pro zdanění výher z hazardních her. Limit pro daňové osvobození prudce klesl: z původního milionu korun na pouhých 50 tisíc. To znamená, že plno výherců bude muset začátkem roku 2025 nově podat daňové přiznání a odvést daň z příjmů. Netýká se to i vás?
Daň z přidané hodnoty (DPH) je klíčovým prvkem daňového systému a významnou součástí podnikání. Odpočet DPH umožňuje plátcům daně snížit svou daňovou povinnost tím, že si odečtou DPH na vstupu od DPH na výstupu. Tím je zajištěno, že plátce zdaní pouze přidanou hodnotu svých produktů nebo služeb.
Jak funguje vrácení DPH je otázka, kterou si klade mnoho podnikatelů působících v rámci Evropské unie. Vrácení DPH umožňuje registrovaným plátcům daně z přidané hodnoty získat zpět DPH za zboží a služby pořízené v jiných členských státech EU. Tento proces je zásadní pro optimalizaci nákladů a je řízen specifickými pravidly a podmínkami, které je třeba dodržovat.
Víte, kolik jako OSVČ zaplatíte v roce 2025 na dani z příjmů? A co si můžete odečíst? To všechno zjistíte s pomocí daňové kalkulačky pro OSVČ. A usnadníte si tak přípravu daňového přiznání.
Konec roku je skvělou příležitostí, jak si snížit daňovou zátěž a ušetřit až 7 200 Kč. Stačí využít daňové úlevy spojené s penzijním spořením, investičními produkty nebo pojištěním. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.
KOMENTÁŘE k článku Daňová kalkulačka pro výpočet daně z příjmů OSVČ v roce 2025
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.