Pokud chcete pronajímat nemovitost nebo plánujete nějakou koupit za účelem pronájmu, nezapomeňte také na daňové povinnosti. Příjem z pronájmu je určitou formu pasivního příjmu, která se musí uvádět do daňového přiznání. Velmi podstatné je v této souvislosti rozlišit, zda nemovitost pronajímáte jako občan nebo jako podnikatel.
Pokud pronajímáte nemovitosti jako fyzická osoba (nepodnikatel) budou příjmy uvedeny v daňovém přiznání v dílčím základu daně z příjmů z pronájmů podle § 9 zákona o daních z příjmů.
Od příjmů lze odečíst výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů plynoucích z pronájmu nemovitosti. Výdaje je možné uplatnit buď ve skutečné výši, nebo lze uplatnit paušální výdaje, tedy procentem z příjmů z pronájmu. Paušální výdaje se uplatňují ve výši 30 % z příjmů z pronájmu nemovitosti, nejvýše však do částky 300.000 korun. Musíte sami zvážit, co je pro vás výhodnější.
Výhodou je, že pokud pronajímáte nemovitost jako občan, neodvádí se z těchto příjmů sociální a zdravotní pojištění
Příklad:
Pan Novák obdržel za rok 2018 příjmy z pronájmu bytu ve výši 200.000 Kč. Jelikož v průběhu roku provedl v pronajímaném bytě drobné opravy, jeho výdaje činily 15.000 Kč. Pro pana Nováka je výhodnější využít paušální výdaje, které v daném případě činí 60.000 Kč (30 % z 200.000). Dílčí základ daně z příjmů z pronájmů bude činit 140.000 Kč (200.000 – 60.000).
Pokud je nemovitost součástí obchodního majetku a je tak pronajímána podnikatelem, příjmy z pronájmu budete uvádět v daňovém přiznání jako příjmy z podnikání podle § 7 zákona o daních z příjmů.
Také v tomto případě se můžete rozhodnout, zda uplatníte skutečné výdaje nebo paušální. Paušální výdaje v tomto případě činí 60 % z příjmů z pronájmu. Nevýhodou však je, že je nutné v tomto případě platit sociální a zdravotní z těchto příjmů.
Pokud však pronajímáte dlouhodobě nemovitost přes portál Airbnb, musíte danit příjmy jako podnikatel. Podle Finanční správy se v tomto případě jedná o výdělečnou činnost provozovanou za účelem podnikání. V tomto případě by se Vás netýkala pouze povinnost podat klasické daňové přiznání k dani z příjmů, ale vznikly by také povinnosti související s DPH. Pokud máte v úmyslu nabízet nemovitost k pronájmu přes Airbnb, lze doporučit k pročtení informace vydané finanční správou.
Od začátku roku 2024 se výrazně změnila pravidla pro zdanění výher z hazardních her. Limit pro daňové osvobození prudce klesl: z původního milionu korun na pouhých 50 tisíc. To znamená, že plno výherců bude muset začátkem roku 2025 nově podat daňové přiznání a odvést daň z příjmů. Netýká se to i vás?
Daň z přidané hodnoty (DPH) je klíčovým prvkem daňového systému a významnou součástí podnikání. Odpočet DPH umožňuje plátcům daně snížit svou daňovou povinnost tím, že si odečtou DPH na vstupu od DPH na výstupu. Tím je zajištěno, že plátce zdaní pouze přidanou hodnotu svých produktů nebo služeb.
Jak funguje vrácení DPH je otázka, kterou si klade mnoho podnikatelů působících v rámci Evropské unie. Vrácení DPH umožňuje registrovaným plátcům daně z přidané hodnoty získat zpět DPH za zboží a služby pořízené v jiných členských státech EU. Tento proces je zásadní pro optimalizaci nákladů a je řízen specifickými pravidly a podmínkami, které je třeba dodržovat.
Víte, kolik jako OSVČ zaplatíte v roce 2025 na dani z příjmů? A co si můžete odečíst? To všechno zjistíte s pomocí daňové kalkulačky pro OSVČ. A usnadníte si tak přípravu daňového přiznání.
Konec roku je skvělou příležitostí, jak si snížit daňovou zátěž a ušetřit až 7 200 Kč. Stačí využít daňové úlevy spojené s penzijním spořením, investičními produkty nebo pojištěním. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.
KOMENTÁŘE k článku Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti
Pronájem, Komentoval(a): Ladislav Strnad
Koupili jsme byt v sousedství, s nájemníky jako investici. Z úhrad od nájemníka jde cca 80% na služby spojené s užíváním bytu (energie, daň za R+TV, služby správci nemovitosti), 20% na úhradu úvěru na nákup bytu a zbývá cca 300 Kč měsíčně. Musím v této fázi (než bude splacen úvěr k bytu) těch zhruba 3500-4000 za rok danit?
Danit ?, Komentoval(a): Marek Herrera
se musí v každém případě....:)
Pronájem nemovitosti občanem nepodnikatelem , Komentoval(a): Lenka
Dobrý den, chci se zeptat, jak je to v případě s DPH, když já jako občan nepodnikatel jsem jen zaměstnanec a k tomu pronajímám nemovitost právnické osobě plátci DPH a můj příjem za 12 měsíců z těchto nájmů přesáhl částku 1milion Kč, musím se zaregistrovat jako plátce DPH, nebo se tento příjem do obratu pro registraci k DPH nepočítá?
Děkuji
pronájem nemovitosti, Komentoval(a): Kamil
Dobrý den, chci se zeptat, jak je to v případě s DPH, když já jako občan nepodnikatel jsem jen důchodce a k tomu pronajímám nemovitost fyzickým osobám (neplátci DPH) a můj příjem za 12 měsíců z těchto nájmů přesáhl částku 1milion Kč, musím se zaregistrovat jako plátce DPH, nebo se tento příjem do obratu pro registraci k DPH nepočítá v případě, že nepodnikám? Děkuji
Odpisy, Komentoval(a): IF
Postrádám u obou případů možnost uplatnění odpisů. Dost důležitá položka pro snížení daní. Nebo snad ne?
prázdninové pronájmy, Komentoval(a): Vlaďka Lorencová
Dobrý den, chtěla bych radu jak danit krátkodobé pronájmy chalupy přes prázdniny, většinou týdení pobyty. Nejsem podnikatel a nevím, jestli si musím udělat živnost. Pokud nemusím mít živnost mohu to danit jako dlouhodobý nájem bytu?