Pokud chcete pronajímat nemovitost nebo plánujete nějakou koupit za účelem pronájmu, nezapomeňte také na daňové povinnosti. Příjem z pronájmu je určitou formu pasivního příjmu, která se musí uvádět do daňového přiznání. Velmi podstatné je v této souvislosti rozlišit, zda nemovitost pronajímáte jako občan nebo jako podnikatel.
Pokud pronajímáte nemovitosti jako fyzická osoba (nepodnikatel) budou příjmy uvedeny v daňovém přiznání v dílčím základu daně z příjmů z pronájmů podle § 9 zákona o daních z příjmů.
Od příjmů lze odečíst výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů plynoucích z pronájmu nemovitosti. Výdaje je možné uplatnit buď ve skutečné výši, nebo lze uplatnit paušální výdaje, tedy procentem z příjmů z pronájmu. Paušální výdaje se uplatňují ve výši 30 % z příjmů z pronájmu nemovitosti, nejvýše však do částky 300.000 korun. Musíte sami zvážit, co je pro vás výhodnější.
Výhodou je, že pokud pronajímáte nemovitost jako občan, neodvádí se z těchto příjmů sociální a zdravotní pojištění
Příklad:
Pan Novák obdržel za rok 2018 příjmy z pronájmu bytu ve výši 200.000 Kč. Jelikož v průběhu roku provedl v pronajímaném bytě drobné opravy, jeho výdaje činily 15.000 Kč. Pro pana Nováka je výhodnější využít paušální výdaje, které v daném případě činí 60.000 Kč (30 % z 200.000). Dílčí základ daně z příjmů z pronájmů bude činit 140.000 Kč (200.000 – 60.000).
Pokud je nemovitost součástí obchodního majetku a je tak pronajímána podnikatelem, příjmy z pronájmu budete uvádět v daňovém přiznání jako příjmy z podnikání podle § 7 zákona o daních z příjmů.
Také v tomto případě se můžete rozhodnout, zda uplatníte skutečné výdaje nebo paušální. Paušální výdaje v tomto případě činí 60 % z příjmů z pronájmu. Nevýhodou však je, že je nutné v tomto případě platit sociální a zdravotní z těchto příjmů.
Pokud však pronajímáte dlouhodobě nemovitost přes portál Airbnb, musíte danit příjmy jako podnikatel. Podle Finanční správy se v tomto případě jedná o výdělečnou činnost provozovanou za účelem podnikání. V tomto případě by se Vás netýkala pouze povinnost podat klasické daňové přiznání k dani z příjmů, ale vznikly by také povinnosti související s DPH. Pokud máte v úmyslu nabízet nemovitost k pronájmu přes Airbnb, lze doporučit k pročtení informace vydané finanční správou.
Víte, kolik jako OSVČ zaplatíte v roce 2025 na dani z příjmů? A co si můžete odečíst? To všechno zjistíte s pomocí daňové kalkulačky pro OSVČ. A usnadníte si tak přípravu daňového přiznání.
Konec roku je skvělou příležitostí, jak si snížit daňovou zátěž a ušetřit až 7 200 Kč. Stačí využít daňové úlevy spojené s penzijním spořením, investičními produkty nebo pojištěním. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.
S příchodem roku 2025 stojí mnoho OSVČ před důležitým rozhodnutím ohledně vstupu, či naopak opuštění režimu paušální daně. Tento daňový režim, v ČR zavedený v roce 2021, nabízí alternativní (a administrativně o hodně snazší) danění a odvody na obě povinná pojištění. Pojďme si ujasnit, co obnáší režim paušální daně, jaké jsou jeho podmínky. Ukážeme, kdy smí OSVČ do tohoto režimu vstoupit a kdy může (nebo musí) vystoupit. Dočtete se i změny, co v paušální dani přinese rok 2025.
Rok 2024 přinesl významné změny. Také pro OSVČ, konkrétně v daních z příjmů. Nový limit pro 23% sazbu daně z příjmů ovlivní spoustu podnikatelů. Do pásma vyšší daně se jich totiž letos dostane o hodně víc. Pojďme se podívat na hlavní novinky v daních pro OSVČ a jejich dopady.
mBank si vzala příklad od jiných bank a uvedla do provozu specializované webové stránky zaměřené na podnikatele, na segment malých a středních podniků. Projekt nazvaný Podnikatelův rádce si klade za cíl usnadnit orientaci v administrativních náležitostech jak začínajícím, tak již zkušenějším podnikatelům a zmírnit obavy spojené s administrativou a dalšími povinnostmi v podnikání.
KOMENTÁŘE k článku Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti
Pronájem, Komentoval(a): Ladislav Strnad
Koupili jsme byt v sousedství, s nájemníky jako investici. Z úhrad od nájemníka jde cca 80% na služby spojené s užíváním bytu (energie, daň za R+TV, služby správci nemovitosti), 20% na úhradu úvěru na nákup bytu a zbývá cca 300 Kč měsíčně. Musím v této fázi (než bude splacen úvěr k bytu) těch zhruba 3500-4000 za rok danit?
Danit ?, Komentoval(a): Marek Herrera
se musí v každém případě....:)
Pronájem nemovitosti občanem nepodnikatelem , Komentoval(a): Lenka
Dobrý den, chci se zeptat, jak je to v případě s DPH, když já jako občan nepodnikatel jsem jen zaměstnanec a k tomu pronajímám nemovitost právnické osobě plátci DPH a můj příjem za 12 měsíců z těchto nájmů přesáhl částku 1milion Kč, musím se zaregistrovat jako plátce DPH, nebo se tento příjem do obratu pro registraci k DPH nepočítá?
Děkuji
pronájem nemovitosti, Komentoval(a): Kamil
Dobrý den, chci se zeptat, jak je to v případě s DPH, když já jako občan nepodnikatel jsem jen důchodce a k tomu pronajímám nemovitost fyzickým osobám (neplátci DPH) a můj příjem za 12 měsíců z těchto nájmů přesáhl částku 1milion Kč, musím se zaregistrovat jako plátce DPH, nebo se tento příjem do obratu pro registraci k DPH nepočítá v případě, že nepodnikám? Děkuji
Odpisy, Komentoval(a): IF
Postrádám u obou případů možnost uplatnění odpisů. Dost důležitá položka pro snížení daní. Nebo snad ne?
prázdninové pronájmy, Komentoval(a): Vlaďka Lorencová
Dobrý den, chtěla bych radu jak danit krátkodobé pronájmy chalupy přes prázdniny, většinou týdení pobyty. Nejsem podnikatel a nevím, jestli si musím udělat živnost. Pokud nemusím mít živnost mohu to danit jako dlouhodobý nájem bytu?