Zdědili jste nemovitost a už teď se děsíte toho, jak vysokou dědickou daň zaplatíte? Dobrou zprávou je, že už před několika lety došlo ke zrušení dědické daně. I přesto je však třeba počítat s určitými náklady. Pojďme se společně podívat na to, jak to bylo dříve s dědickou daní i na to, jakým nákladům se nevyhnete.
Je třeba platit dědickou daň?
„V souvislosti s dědictvím si řada lidí pokládá otázku, zda musí zaplatit dědickou daň. Od ledna 2014 došlo ke zrušení dědické daně a dědictví je chápáno jako bezúplatný příjem, který je zákonem o daních z příjmů od placení daně osvobozen. Dědicové tedy neplatí daň z nabytí nemovitosti po zemřelém. Je ale třeba myslet na to, že je každý majitel zděděné nemovitosti povinen se přihlásit k platbě daně z nemovitých věcí,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. Chcete vědět, jak probíhá dědické řízení? Přečtěte si tento článek.
Proč byla dědická daň zrušená?
Ke zrušení dědické daně došlo 31. prosince 2013. Vláda k tomuto kroku dospěla z důvodu nízkého výnosu pro státní rozpočet. Dle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů jsou od dědické daně osvobozeny všechny fyzické i právnické osoby. Společně se zrušením zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, došlo také ke zrušení darovací daně. Dary jsou nyní považované za ostatní příjmy. V neposlední řadě došlo i ke zrušení daně z převodu nemovitosti, jež byla nahrazená daní z nabytí nemovitých věcí. Více o dani z nabytí nemovitosti se dozvíte zde.
Co byla dědická daň a jak fungovala?
Dědická daň představovala daň, kterou byly do roku 2014 zatíženy veškeré příjmy nabyté dědictvím nebo odkazem. Tato daň se týkala jak nemovitostí, tak i věcí movitých, cenných papírů, pohledávek a podobně. Dědická daň se vztahovala na všechny příbuzné v přímé linii, kteří se označovali jako skupina I., příbuzné v nepřímé linii (skupina II.) a veškeré fyzické a právnické osoby, které s pozůstalým nebyly v žádné příbuzenské linii (skupina III.).
Kdo byl od dědické daně osvobozený?
Od platby dědické daně byly v minulosti osvobozeny jen a pouze neziskové organizace. Dědickou daň naopak museli zaplatit všichni dědicové z řad příbuzných v přímé a nepřímé linii a také všechny fyzické a právnické osoby.
Jak se vypočítávala dědická daň?
Při výpočtu dědické daně se zohledňovaly dva parametry, a sice celková hodnota dědictví a to, do jaké z výše uvedených tří skupin dědic spadal. Základ daně se snižoval o prokázané dluhy zůstavitele, náklady spojené s pohřbem zůstavitele a výdaje na služby notáře související s dědickým řízením. V praxi nebylo výjimkou, že dědická daň dosahovala i 15 % z celkové hodnoty dědictví.
Výdaje související s dědictvím
Jak už jsme zmínili výše, dědická daň byla zrušena, některým nákladům se však nevyhnete ani dnes. Pojďme si je přiblížit:
Dědictví a odměna notáři
„V případě dědictví je třeba počítat s odměnou notáři, případně také s dalšími nutnými výdaji, jako je například odměna pro znalce a podobě. Notářská odměna je stanovena procentuálně z hodnoty dědictví, min. 2 000 Kč (+ DPH),“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. Zajímá vás, jak vysokou odměnu, jež je definovaná vyhláškou č. 196/2001 Sb., notáři zaplatíte? Na internetu dnes najdete praktické kalkulačky odměny notáře v roce 2024, díky kterým zjistíte, s jakou přibližnou částkou počítat. Pokud by byla například hodnota pozůstalosti 4 000 000 Kč, odměna notáře by celkem činila zhruba 30 855 Kč (odměna notáře 25 500 Kč + daň z odměny notáře 5 355 Kč). Kromě kalkulačky notářské odměny můžete využít i hypoteční kalkulačku.
Dědictví a daň z nemovitých věcí
V případě, že zdědíte nemovitost, je třeba myslet na to, že vám vznikne povinnost přihlásit se k platbě daně z nemovitých věcí. Jak se k dani přihlásit? Daňovým přiznáním k dani z nemovitých věcí, které se odevzdává finančnímu úřadu, v jehož obvodu se daná nemovitost nachází. S " souvisejícím se zděděnou nemovitostí je třeba počítat v následujících situacích:
Dědictví a daň z příjmu z prodeje nemovitosti
Daň z příjmu se sice zpravidla ze zděděné nemovitosti neplatí, existuje zde ale výjimka. V případě, že plánujete zděděnou nemovitost obratem prodat, čeká vás daň z příjmu z prodeje nemovitosti. I té se však můžete vyhnout. Dle zákona o dani z nemovitých věcí jsou dědicové od daně z příjmu osvobozeni, pokud nemovitost vlastní pět let. Dobu je však možné zkrátit, pokud byl dědic se zůstavitelem v přímé linii nebo byla prokazatelně po určitou dobu ve vlastnictví zůstavitele. Daň z příjmu se vyčísluje v daňovém přiznání, které je třeba podat místně příslušnému finančnímu úřadu.
Rok 2024 přinesl významné změny. Také pro OSVČ, konkrétně v daních z příjmů. Nový limit pro 23% sazbu daně z příjmů ovlivní spoustu podnikatelů. Do pásma vyšší daně se jich totiž letos dostane o hodně víc. Pojďme se podívat na hlavní novinky v daních pro OSVČ a jejich dopady.
mBank si vzala příklad od jiných bank a uvedla do provozu specializované webové stránky zaměřené na podnikatele, na segment malých a středních podniků. Projekt nazvaný Podnikatelův rádce si klade za cíl usnadnit orientaci v administrativních náležitostech jak začínajícím, tak již zkušenějším podnikatelům a zmírnit obavy spojené s administrativou a dalšími povinnostmi v podnikání.
Pokud jste studentem a současně pracujete, měli byste vědět o možnosti využít daňovou slevu na studenta. Daňová sleva na studenta činí 4 020 Kč za rok, což může být významná úspora ve vašem daňovém přiznání. Tato sleva je určena studentům do věku 26 let (případně 28 let u prezenční formy doktorského studia).
Paušální daň je jednoduchý a efektivní způsob, jak mohou podnikatelé řešit své daňové povinnosti. Tento nový systém, který platí od 1. ledna 2021, usnadňuje placení daně z příjmů tím, že nahrazuje tradiční způsoby výpočtu daní a snižuje administrativní zátěž. Podnikatelé s příjmy do 2 milionů korun mohou využít paušální daň a výrazně tak ušetřit čas a náklady spojené s daňovou agendou.
Sleva na manželku je jednou z mnoha možností, jak si čeští daňoví poplatníci mohou snížit daňovou povinnost. Tato sleva umožňuje manželům či partnerům ušetřit téměř 25 tisíc korun ročně, pokud splní specifické podmínky. Pro rok 2024 platí, že druhý z manželů musí mít roční příjem do 68 000 Kč a může obdržet určité výjimky, jako jsou sociální dávky nebo rodičovský příspěvek.
KOMENTÁŘE k článku Dědická daň: Co byste o ní měli vědět?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.