V eurech, v dolarech nebo třeba ve švýcarských francích. I v takových měnách můžete ukládat své peníze u českých bank. Stačí využít devizový účet. Podívejte se, jak funguje, komu se vyplatí a jak vybrat ten nejvýhodnější.
Devizové účty jsou v podstatě běžné účty vedené v cizí měně. Nejčastěji v už zmíněných eurech nebo dolarech.
Na tyto účty tedy můžete přijímat platby ze zahraničí nebo naopak prostředky do zahraničí posílat, aniž byste řešili kurz dané měny. A poplatky za převod korun na eura, dolary či jinou měnu.
Co jsou multiměnové účty
Devizové účty v současnosti nabízí celá řada českých bank. Které to jsou a jaké poskytují podmínky, vám prozradí naše srovnání devizových účtů.
U všech těchto poskytovatelů přitom máte k dispozici několik měn, ve kterých můžete peníze ukládat. Získáte tedy takzvaný multiměnový účet.
Ovšem pozor, neznamená to, že ve všech bankách získáte stejné možnosti. Každá banka totiž nabízí vedení účtu v jiných měnách.
Vždy však máte k dispozici minimálně eura a dolary. A samozřejmě také české koruny.
Často se pak setkáte také s možností ukládat peníze ve:
Počítejte s kurzovými ztrátami za převod měny
I když možnost mít účet v cizí měně a ušetřit tak například při nákupech v zahraničních e-shopech vypadá lákavě, ne vždy se vám vyplatí. Záleží totiž zejména na tom, k čemu takové konto využíváte.
Cizoměnový účet většinou nemá smysl zřizovat, pokud platby v jiné měně pouze přijímáte, nebo pouze odesílate.
V takovém případě dochází k jedinému převodu českých korun na danou měnu (nebo obráceně). A to buď při odeslání platby, nebo při jejím přijetí.
Takovému převodu byste se nevyhnuli, ani kdybyste měli účet v eurech. Stále byste totiž museli peníze převést:
nebo z eur na koruny, pokud přijímáte peníze v cizí měně a následně s nimi chcete platit v Česku.
Kurzová ztráta spojená s převodem měn je tak stejná u účtu v korunách i v eurech.
Jak přesně to funguje, si vysvětlíme na následujícím příkladu:
Pendler pracující v Německu pobírá mzdu v eurech, ale většinu vydělaných peněz utrácí v Česku. Když bude mít konto v korunách, převod proběhne ve chvíli, kdy dostane výplatu na účet. Pokud bude mít cizoměnový účet, dojde ke konverzi z eur na koruny při každém nákupu. Ani v jednom případě se mu tedy nevyhne.
Proto má smysl o devizovém účtu uvažovat až ve chvíli, kdy v cizí měně platby přijímáte a také odesíláte.
Komu se devizový účet vyplatí
Devizový účet se tedy vyplatí zejména:
Výhodu cizoměnového účtu v těchto případech můžeme ilustrovat následujícím příkladem:
Pendler pracující v Německu pobírá výplatu v eurech a většinu peněz utratí v zahraničí také v eurech. Vyplatí se mu běžný devizový účet, protože nedochází ke zbytečným konverzím mezi českými korunami a eury. Pokud by pendler běžný devizový účet neměl, přepočetla by se mu příchozí výplata na koruny a následná útrata v zahraničí opět z korun na eura (zbytečně by tak tratil kurzový rozdíl na dvou převodech).
Jak vybrat devizový účet
Když víte, že se vám účet v cizí měně vyplatí, zbývá „jen“ vybrat ten pravý. Musíte přitom vzít v úvahu několik faktorů:
Všechny tyto faktory si porovnejte v našem srovnání devizových účtů. A pak podle nich vyberte takové konto, které nejlépe odpovídá vašim představám a požadavkům.
Vyplatí se devizový spořící účet?
Možná uvažujete o tom, že budete v cizí měně rovnou spořit. A hledáte vhodný devizový spořící účet.
I v tomto případě ale platí, že si musíte nejdřív ujasnit, jestli se vám takový produkt opravdu vyplatí.
Musíte totiž počítat například s kurzovým rizikem. To znamená, že když bude koruna vůči euru posilovat, vaše vklady v eurech budou ztrácet svou hodnotu (při přepočtu na koruny).
Je pravda, že aktuálně vás toto riziko příliš trápit nemusí. Koruna je totiž mnohem silnější než v posledních letech. Pravděpodobnější je tedy spíš fakt, že bude oslabovat. A euro naopak poroste.
S tím souvisí i očekávaný růst sazeb Evropské centrální banky, který požene úroky u eurového spoření výš. Naopak Česká národní banka už se zvyšováním úrokových sazeb přestala. Aktuálně je drží na stabilní úrovni a další růst se čekat nedá.
Větším problémem jsou tak úroky, které v Česku u devizových spořicích účtů dostanete. Obvykle se pohybují maximálně v desetinách procenta. A mnohdy jsou prakticky nulové.
Vložené prostředky se tím pádem nijak nezhodnocují. Na rozdíl od těch uložených na spořicích účtech v korunách. Jak totiž ukazuje porovnání spořicích účtů, v těchto případech se úrokové sazby pohybují i okolo 6 %.
V současnosti se vám tak vyplatí sáhnout spíš po spoření v korunách. Díky tomu získáte výrazně vyšší zhodnocení. Zvlášť pokud máte v českých korunách i příjmy a nemusíte řešit žádné měnové převody.
V roce 2024 jsou běžné bankovní účty nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Následující článek popisuje některá z nejvýznamnějších rizik spojených s každodenním používáním běžných bankovních účtů v roce 2024.
Mít účet u banky je nejpraktičtější způsob uložení peněz. Výplaty se většinou posílají už jen na účet. Platby z účtu jsou jednoduché a často zdarma, navíc můžete získat nějaké zhodnocení. Úložky v bance jsou pojištěny až do 100 000 eur. Hledat pro své peníze bezpečnější místo, než je banka, nemá patrně smysl.
České banky nezapomínají ani na děti. V jejich nabídce najdete dětské účty i platební karty. Kdy začít přemýšlet o založení těchto finančních produktů, které banky je nabízí, jaké jsou jejich podmínky a podle čeho vybírat?
Od 20. dubna 2024 zavede Raiffeisenbank pro většinu klientů nové ověření při přihlašování do internetového bankovnictví. K tomuto kroku banka přistoupila z bezpečnostních důvodů, cílem změny je zvýšené zabezpečení přístupu k účtu. Změna se dotkne většiny klientů. Jediná skupina uživatelů bankovnictví RB, pro které se nic nemění, jsou ti, kteří se stále ještě přihlašují kombinací SMS kódu a hesla.
Založit si bankovní účet online, je dnes už hračka. Banky přizpůsobily proces tak, aby byl přístupný co nejvíce klientům. Dokumentů pro založení účtu se nevyžaduje mnoho: jen osobní doklady, případně výpis z účtu, který už používáte u jiné banky. Online si můžete založit účet běžný, spořicí, obchodní (investiční), účet podnikatelský, ale třeba i termínovaný vklad. U některých dětských účtů zůstává nutnost osobní návštěvy na pobočce. Podívejte se, jak na založení bankovního účtu online. Věděli jste, že některé banky nabízejí bonusy za založení účtu?
KOMENTÁŘE k článku Devizové účty: Jak vybrat ten nejlepší?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.