Od začátku roku 2024 mohou Češi využívat takzvaný dlouhodobý investiční produkt. Označuje se zkratkou DIP a má pomoci lidem lépe se finančně zabezpečit na dobu po odchodu do penze. Přečtěte si, jaká jsou pravidla dlouhodobého investičního produktu, kdo ho smí nabízet a do jakých nástrojů lze investovat.
DIP byl schválen těsně před koncem roku 2023 a představuje alternativu k penzijnímu spoření a soukromému životnímu pojištění.
Již řadu let vláda apeluje na to, aby si Češi sami spořili na penzi. Důchodová reforma z roku 2023 přináší několik zásadních změn, které pocítí zejména budoucí senioři. Věk pro odchod do důchodu se bude postupně zvyšovat a poměr mezi státem vypláceným důchodem a dosahovaným příjmem před odchodem do penze bude klesat. Kdo si bude chtít zajistit slušný životní standard i po odchodu do starobního důchodu, bez vlastních úspor se jednoduše neobejde.
„Ochota Čechů odkládat si pravidelně peníze stranou a budovat si finanční rezervu na důchod je stále poměrně malá. K vyšší motivaci nyní může přispět takzvaný důchodový investiční produkt. V rámci něj získají lidé nejen více možností, kam investovat své volné peníze, ale také při splnění podmínek i určité daňové úlevy,“doplňuje Petr Jermář, specialista na finance portálu Banky.cz
Jak funguje DIP?
Dlouhodobý investiční produkt představuje novou formu spoření na důchod. Jedná se tedy o další alternativu například k doplňkovému penzijnímu spoření, penzijnímu připojištění či životnímu pojištění.
Princip dlouhodobého investičního produktu je velmi jednoduchý. Člověk si u licencované finanční instituce založí účet a začne pravidelně investovat do konkrétních aktiv (pozn. povolené investiční nástroje v rámci DIP představíme níže).
Snahu spořit si na vlastní důchod mohou podpořit i zaměstnavatelé, a to formou příspěvku. Při splnění zákonem daných podmínek získá účastník DIP i zaměstnavatel daňové úlevy.
V rámci DIP má klient možnost investovat do více produktů u jednoho poskytovatele. To znamená, že může své prostředky rozložit například mezi několik podílových fondů a spořicí účet u téhož poskytovatele. Současně má klient právo uzavřít smlouvy o DIP s více různými poskytovateli, což mu umožňuje diverzifikovat své investice napříč různými finančními institucemi.
Využívání dlouhodobého investičního produktu je zcela dobrovolné. Uzavřít ho a také vystoupit z něj je možné kdykoliv. Pokud ovšem při ukončení DIP nejsou splněny podmínky pro daňové zvýhodnění, je nutné počítat s doplatkem daně.
Typy investičních produktů
Výběr investičních produktů je plně v rukách účastníka DIP. Petr Jermář ze společnosti Banky.cz k tomu dodává: „Před investicí by měl každý vědět, jaký je jeho investiční horizont, osobní přístup k riziku a také jaký výnos od investic očekává. Zákon přesně vymezuje, do kterých aktiv je možné peníze v rámci DIP investovat“
Nástroji peněžního trhu (např. krátkodobé bankovní vklady)
Vybranými zajišťovacími deriváty (např. úrokové, kurzové, měnové)
Kladný výnos není zaručen!
V rámci DIP je možné investovat do široké škály aktiv. S každou investicí se pojí určitá míra rizika. Nízké riziko a pevný výnos nabízí zejména spořicí účty, termínované vklady u bank a dluhopisy (pozn. rizikovost se odvíjí od kvality emitenta). Naopak rizikovější a volatilní jsou investice do akcií, podílových fondů či ETF. Cena těchto aktiv se v čase neustále vyvíjí a kladný výnos není zaručen. Investování do volatilních aktiv může skončit i ztrátou! Nicméně, na dlouhodobém horizontu (více než 10 let) rizikovost každé klesá. I té dynamické. Vyšší dynamika s sebou může nést vyšší zhodnocení.
Jakoukoliv investiční strategii, nejen v DIP, byste vždycky měli konzultovat s odborníkem!
Kdo nabízí DIP?
Dlouhodobý investiční produkt mohou nabízet pouze licencované subjekty. Konkrétně se jedná o banky, investiční společnosti a obchodníky s cennými papíry. Dohled nad poskytovateli DIP vykonává Česká národní banka. Seznam registrovaných a licencovaných poskytovatelů z tuzemska i zahraničí si můžete prohlédnou na internetových stránkách ČNB.
Stát v případě využití dlouhodobého investičního produktu nabízí daňové výhody. Fyzická osoba může ve svém daňovém přiznání uplatnit investované prostředky, a to až do výše 48 000 korun za rok. O tuto částku lze snížit daňový základ a poplatník tedy zaplatí na dani z příjmu až o 7 200 korun méně.
Zmíněný maximální daňový odpočet platí pro všechny státem podporované produkty souhrnně. Vztahuje se tedy jak na DIP, tak na doplňkové penzijní spoření a životní pojištění.
Důležité je také připomenout, že dosažené výnosy z investic se v rámci dlouhodobého investičního produktu daní stejně jako jiné investice a platí u nich rovněž časový a hodnotový test. Tedy odprodáte-li část portfolia za účelem nákupu jiného portfolia v rámci DIP v době, kdy jste časový test ještě nesplnili, je třeba příjem standardně zdanit podle pravidel pro danění výnosů z investic.
Daňové výhody investic v rámci DIP získá i zaměstnavatel, který se rozhodne finančně přispívat svým zaměstnancům. Firmy z příspěvku na DIP pro své zaměstnance až do výše 50 000 korun ročně neodvádí sociální a zdravotní pojištění a také si příspěvky může započítat mezi daňově uznatelné náklady. K měsíční výplatě tak mohou zaměstnancům připsat více než 4 000 Kč na DIP, a to v daňově výhodném režimu.
Pro získání daňové úspory je nutné splnit dvě nezbytné podmínky. V rámci DIP je zapotřebí investovat alespoň 10 let a naspořené finanční prostředky je možné vybrat nejdříve v 60 letech věku. Pokud není jedna z těchto podmínek splněna, je nutné dodanit dříve získané daňové úlevy. Peníze našetřené v rámci DIP je možné vybrat naráz nebo si je nechat vyplácet postupně.
Výhody DIP
Široká nabídka finančních produktů
Možnost realizace vlastní investiční strategie
Daňová úleva (pozn. při splnění podmínek)
Možnost získání příspěvku od zaměstnavatele
Jednoduché sjednání
Větší flexibilita v investování a přizpůsobení investiční strategie podle vlastních potřeb
Možnost dynamičtějších investic s potenciálně vyšším výnosem
Možnost mít více účtů DIP u různých poskytovatelů
do DIP si lze převést investice odjinud
Nevýhody DIP
Není poskytován státní příspěvek (pozn. jako u penzijního spoření)
Při nedodržení podmínek nutnost vrácení daňové úlevy
Výše daňové úlevy se může v budoucnu změnit (tzn. stát se rozhodne snížit limit pro maximální daňový odpočet)
Pro nezkušené investory obtížný výběr vhodných investic
Nutnost průběžné správy a rebalancování portfolia
Až překvapivě vysoké poplatky u některých DIPů, především ty vstupní
Jak sjednat dlouhodobý investiční produkt?
Vstup do DIP je velmi jednoduchý. Stačí si založit účet u některé z licencovaných společností (pozn. účet DIP si můžete založit i u více společností), vybrat si vhodné investiční nástroje a začít do nich pravidelně investovat. Do režimu DIP si můžete převést i svá stávající investice, pokud to ovšem váš poskytovatel investičních služeb umožňuje.
Minimální výše investice v DIP není nijak zákonem stanovena. Nemáte povinnost spořit pravidelně.
Pozor na vstupní poplatky a TER
Při pohledu na podmínky některých DIPů zjistíte, že se značně rozcházejí v nákladovosti. Některé společnosti se s TER (celkovými náklady) vejdou do jednoho procenta, dokonce i pod půl procenta ročně (z celkové hodnoty investice v DIP). Jiné se nezdráhají říct si i o několik procent ročně, podobně jako penzijní fondy.
Finanční plánování
Důchodové investice se neobejdou bez řádného finančního plánování. Výhodné je začít budovat důchodové portfolio již v mladém věku a investovat pravidelně po menších částkách. Každý měsíc si například může odkládat 10 až 15 procent ze svého příjmu. Dlouhodobé investování totiž přináší nejlepší výsledky!
Příprava na penzi rovněž vyžaduje správnou investiční strategii. Zásadní je především výběr investičních produktů, a to s ohledem na váš investorský profil. Portfolio by mělo obsahovat více typů investic (tzn. např. jednotlivé akcie, dluhopisy, ETF apod.) a být dostatečně diverzifikované. Při dlouhodobém investování je třeba také portfolio pravidelně rebalancovat, tedy upravovat váhy jednotlivých tříd aktiv. S prvotním nastavením a následnou správou portfolia vám mohou pomoci zkušení investiční poradci.
Názory expertů
Dlouhodobý investiční produkt si jistě najde řadu příznivců i kritiků. Většina expertů oceňuje možnost individuálního výběru z široké nabídky investičních aktiv. Při budování finanční rezervy na důchod je možné různě kombinovat například investice do akcií, podílových fondů, ETF, dluhopisů, nemovitostí a dalších aktiv. Vhodným výběrem a skladbou investic lze snížit celkové riziko a maximalizovat potenciální výnos.
Naopak nevýhodou může být pro některé obtížnější výběr vhodných investic a rovněž správa vlastního portfolia. Konzervativním Čechům nemusí vyhovovat ani to, že hodnota akcií, podílových fondů či ETF v čase kolísá a není nijak garantovaná návratnost investice. Při investicích je rovněž nutné počítat s náklady ve formě poplatků. Dosažený výnos snižují například poplatky za nákup a obhospodařování investičních nástrojů.
Experti zdůrazňují, že DIP je navržen tak, aby byl dostupný a srozumitelný každému, včetně začínajících investorů a všech generací. Největší zájem o DIP je u skupiny lidí ve věku 40-50 let, ale je vhodný i pro mladou generaci, která může začít i s malými částkami a těžit ze složeného úročení, i pro generaci krátce před důchodem, která může investovat konzervativněji.
Poplatky spojené s DIP se liší podle poskytovatele. Někteří poskytovatelé nabízejí pouze jeden zvýhodněný poplatek za správu (například 0,5 % ročně) bez dalších vstupních či výstupních poplatků. Ve srovnání s DPS mohou být poplatky u DIP nižší, což může kompenzovat absenci státního příspěvku.
DIP by mohl pomoci změnit postoj Čechů k investování
Experti také očekávají, že zavedení Dlouhodobého investičního produktu (DIP) dokáže ovlivnit investiční chování Čechů. Předpokládají posun od konzervativních k dynamičtějším investicím, zejména u mladší generace. Experti také doufají, že podmínka desetileté doby trvání DIP přiměje investory uvažovat v delších časových horizontech, což je u úspor na stáří přímo nezbytné.
Podle statistik se DIPu nebojíme
Podle dat Asociace pro kapitálový trh (AKAT) a ČASF si DIP v prvním pololetí roku 2024 sjednalo přes 53 000 osob, z čehož finanční poradci zprostředkovali 38 256 smluv. V porovnání s doplňkovým penzijním spořením je počet zájemců v počáteční fázi produktu téměř dvojnásobný.
Očekává se, že zájem o DIP bude v příštích měsících růst, zejména ke konci roku, kdy se lidé tradičně snaží maximalizovat své daňové úspory.
Často se ptáte
Můžu si převést DIP mezi jeho poskytovateli (od jedné společnosti ke druhé)?
Ano, převod celého portfolia mezi dvěma poskytovateli DIP je možný, a to bez ztráty daňového zvýhodnění. Začíná se však znovu počítat lhůta 10 let bez výběru. Možné je také si do DIPu převést své stávající investice odjinud. Za podmínky, že to poskytovatel investičních služeb umožňuje.
Jen pozor: přímý převod z penzijního spoření na DIP možný není. Můžete ukončit penzijní připojištění/spoření a peněžní prostředky převést na DIP. Zde se opět ale bude desetiletá lhůta počítat od začátku.
Jaké jsou rozdíly mezi DPS a DIP? Co zvolit?
S doplňkovým penzijním spořením (nebo s penzijním připojištěním) se zachází nejčastěji jako se značně konzervativní investicí, která je zisková především díky příspěvkům státu a zaměstnavatele. Naproti tomu DIP se od počátku stylizuje jako možnost dynamičtějších investic s potenciálně vyšším výnosem (i když i u DPS se dá na dynamické investice dosáhnout).
DIP je určen pro ty, kteří chtějí mít větší kontrolu nad svými investicemi a využívat širší spektrum investičních nástrojů. Ale pozor: využití DPS a DIP se vzájemně nevylučuje. Můžete je zkombinovat. A značná část odborníků to také doporučuje.
Jaké jsou možnosti výběru peněz z DIP po splnění podmínek ?
Peníze našetřené v rámci DIP je možné vybrat naráz nebo si je nechat vyplácet postupně. To znamená, že po splnění podmínek (investování alespoň 10 let a dosažení věku 60 let) máte flexibilitu v tom, jak chcete své prostředky čerpat. Můžete si vybrat jednorázovou výplatu celé částky, nebo si nastavit pravidelné výplaty podle vašich potřeb.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
Nemovitosti, akcie, dluhopisy nebo například kryptoměny. Možností, jak investovat a zhodnotit peníze, máte spoustu. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Proto jsme připravili srovnání těchto investic, které vám usnadní rozhodování, jak zhodnotit peníze.
Uvažujete o investici do kryptoměn a zaujal vás Polkadot? Oslovila vás myšlenka interaktivních Web3 blockchain technologií? V tomhle průvodci kryptoměnou DOT vám představíme jeden z nejambicióznějších blockchain projektů současnosti. Dozvíte se, jak Polkadot řeší současné problémy kryptoměnového světa (škálovatelnosti po chybějící propojení mezi různými sítěmi) a jak můžete na této platformě (i coby drobný investor) získávat pasivní příjem prostřednictvím stakingu.
KOMENTÁŘE k článku Dlouhodobý investiční produkt: Klíč k finanční stabilitě
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.