Ministerstvo financí nabízí od 3/12/2018 prostřednictvím ČSOB Dluhopis Republiky. Proč se toto státní spoření na 6 let s úrokem 2% nevyplatí?
Dluhopis Republiky je určen pouze fyzickým osobám. Prodává se na pobočkách ČSOB (ostatní banky neměly o prodej státního dluhopisu zájem). Do dluhopisů lze investovat maximálně 1 mil. Kč (min. 1 000 Kč). Průměrný roční výnos činí 2% a podléhá srážkové dani 15%. Plného dvouprocentního úroku je možné dosáhnout pouze při dodržení celé šestileté splatnosti.
Ať už spoříme málo nebo hodně, Dluhopis Republiky se nám nemůže za žádných okolností vyplatit, neboť na trhu existují výnosnější varianty nabízené bankami (spořící účet, termínovaný vklad, stavební spoření). Státu se spořící dluhopisy taktéž nevyplatí, neboť si za stejný úrok může půjčit na kapitálovém trhu, kde to bude mít s výrazně nižšími administrativními náklady. Nabízí se tedy otázka, proč Ministerstvo financí vydává dluhopisy, které se nevyplatí ani státu ani lidem.
Pro menší úložky peněz je vhodný spořící účet a stavební spoření. Hello bank nabízí úrok 1,5% do 300 000 Kč na spořícím účtu, Banka Creditas to samé na běžném účtu. V obou případech získáme úrok bez jakýchkoliv podmínek, vedení účtu je zdarma a peníze máme kdykoliv k dispozici.
Spořící účet lze doplnit o stavební spoření s měsíční úložkou 1 700 Kč. Po odečtení poplatků za sjednání a vedení spoření a přičtení úroku 1% a státní podpory (2 000 Kč/rok) činí průměrný roční výnos 3-4%.
Pro úložky nad 0,5 mil. Kč je vhodný termínovaný vklad. J&T Banka nabízí za termín na 2 roky úrok 2% (stejná 2% jako stát u Dluhopisu Republika s termínem na 6 let). Za pětiletý termín dávají J&T a Sparkasse 2,5%, tedy o 0,5% více než stát. Expobank má u pětiletého termínu sazbu 2%, což je stejné jako nabídka státu za šestiletý termín.
Všechny vklady jsou pojištěny proti krachu bank na 100% hodnoty až do ekvivalentu 100 000 EUR (2,5 mil. Kč). Se státním dluhopisem je však možno spořit max. 1 mil. Kč. Celkově tak banky oproti státu nabízejí stejně bezrizikové spoření za vyšší úrok, pro vyšší vklady a za kratší termíny (menší omezení dispozic s penězi).
Cena peněz roste. Za poslední dva kvartály došlo k navýšení 2T Repo o 0,75% na současných 1,75%. Vzhledem k vysoké inflaci a slabé koruně lze očekávat další růst základních úrokových sazeb i během roku 2019. Fixovat si nyní peníze za ještě stále relativně nízký úrok (2%) na 6 let není moudré, neboť sazby u pětiletých termínů velmi brzy překročí hranici 3%. S inflačním cílem ČNB 2% a placenou daní z výnosů (15%) před znehodnocení peněz ochrání pouze vklady s úroky 2,4% a více.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
KOMENTÁŘE k článku Dluhopis Republiky: Proč se nevyplatí?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.