Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Do Británie jen s ETA: Jak na to a kolik to stojí

Do Británie jen s ETA: Jak na to a kolik to stojí

Do Británie jen s ETA: Jak na to a kolik to stojí

Cestování do Velké Británie 2025 přinese zásadní změnu. Od 2. dubna budete potřebovat elektronické povolení ETA. Jde o obdobu americké ESTA nebo kanadské eTA – systémů, které se ve světě běžně používají pro kontrolu vstupu do země.

REKLAMA

Co je ETA a proč ho Británie zavádí

ETA Velká Británie (Electronic Travel Authorisation) představuje nový systém kontroly hranic. Po brexitu se Británie stala třetí zemí mimo EU a zpřísňuje pravidla pro vstup do Británie. Cílem je lepší přehled o tom, kdo do země přijíždí, a posouzení případných bezpečnostních rizik.

Kdo potřebuje povolení a na jak dlouho

Povolení ke vstupu do UK musí mít každý bezvízový návštěvník, včetně:

  • turistů
  • byznys cestujících
  • studentů na krátkodobý pobyt
  • osob cestujících za léčbou
  • tranzitujících cestujících (i při leteckém přestupu bez hraniční kontroly)
  • dětí a kojenců bez výjimky.

Povolení v rámci ETA platí jen a pouze pro pobyty do šesti měsíců trvání.

Jak zažádat o ETA do Velké Británie

Žádost o ETA můžete podávat od 5. března 2025. Využijte k tomu buď oficiální web britské vlády, anebo mobilní aplikaci (pro Androidpro iOS). A co budete potřebovat k úspěšnému vyřízení ETA?

Mezi potřebné dokumenty k žádosti o ETA patří biometrický cestovní pas. Cestovní doklady do UK musí být platné po celou dobu pobytu. A samozřejmě peníze, uložené bezhotovostně na bankovním účtu (nebo v elektronické peněžence).

Kolik za ETA zaplatíte a jak dlouho povolení platí

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Poplatek za ETA činí 10 britských liber. Po uhrazení a schválení dostanete elektronické potvrzení, které se propojí s vaším pasem. Platnost a obnovitelnost povolení ETA je dva roky od vydání nebo do konce platnosti vašeho pasu (podle toho, co nastane dříve). Během doby platnosti umožňuje ETA i opakované vstupy do země (ale žádný nesmí trvat déle než 6 měsíců).

Výjimky a kdo povolení nepotřebuje

Cestovní povolení do Spojeného království se nevztahuje na:

  • držitele britských víz nebo povolení k pobytu
  • neirské obyvatele Irska cestující v rámci Common Travel Area
  • držitele pasů britských zámořských území.

Na co si dát pozor

Požádat o ETA byste měli alespoň pět dní před cestou. Při pořízení nového pasu je nutné žádat o novou ETA – povolení je totiž vázané na konkrétní cestovní doklad.

Firmy musejí zohlednit povinnost ETA při plánování služebních cest. Ani pracovní a služební cesty se totiž bez ETA neobejdou. Dodejme, že dosud podobný systém platil jen pro občany Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Od dubna 2025 se vztahuje i na země EU a další státy (mimo britská zámořská území).

Jak dlouho trvá schválení ETA

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Britská vláda zatím přesnou dobu schvalování neuvedla. Podle zkušeností s podobnými systémy (americká ESTA nebo kanadská eTA) by schválení mělo proběhnout během několika minut až hodin. Proto doporučení podat žádost minimálně pět dní před cestou dává dostatečnou rezervu i pro případné komplikace.

Jestliže plánujete důležitou cestu (například služební jednání nebo návazný let), raději si nechte časovou rezervu delší. Můžete totiž narazit na situace, kdy systém potřebuje více času na prověření údajů, nebo si vyžádá dodatečné informace.

Samotné vyplnění formuláře pro žádost o ETA UK by nemělo zabrat více než 15-20 minut. Po vyplnění a zaplacení poplatku dostanete potvrzení o přijetí žádosti. O výsledku celého procesu vás systém informuje e-mailem.

Užitečné tipy

  • O elektronické povolení do Velké Británie žádejte výhradně přes oficiální kanály.
  • Zkontrolujte si platnost pasu před podáním žádosti
  • Počítejte s povinností ETA i při krátkém přestupu na letišti!
  • Nové povolení potřebujete i při změně cestovního dokladu.
  • Povolení si nemůžete předat – je vázané na konkrétní osobu a pas.

Aktuální informace sledujte na oficiálních stránkách britské vlády, kde najdete i jednoduché k celému procesu pořízení ETA.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Do Británie jen s ETA: Jak na to a kolik to stojí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Do Británie jen s ETA: Jak na to a kolik to stojí

Do Británie jen s ETA: Jak na to a kolik to stojí

Cestování do Velké Británie 2025 přinese zásadní změnu. Od 2. dubna budete potřebovat elektronické povolení ETA. Jde o obdobu americké ESTA nebo kanadské eTA – systémů, které se ve světě běžně používají pro kontrolu vstupu do země.

Jak funguje eNeschopenka: Kompletní průvodce pro zaměstnance

Jak funguje eNeschopenka: Kompletní průvodce pro zaměstnance

Jednodušší a pohodlnější. Takové je hlášení a správa dočasné pracovní neschopnosti pomocí eNeschopenky – tedy elektronické neschopenky. Zaměstnavatel se totiž o nemoci či úrazu zaměstnance dozví elektronicky od ČSSZ. Nepotřebuje tak žádné papírové dokumenty.

Aktuální a historický vývoj inflace

Aktuální a historický vývoj inflace

Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Ať zrovna začínáte s investováním, studujete ekonomii, nebo se jen chcete vzdělat, tyhle tipy vám vytrhnou trn z paty. Dali jsme totiž dohromady pár klasických titulů i populárních novinek, které investičními základy provedou i úplné ekonomické benjamínky.

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit na různá místa. Nejčastěji se nachází na střechách domů, ale lze ji nainstalovat i na balkon. Poradíme vám, jaké otázky si položit před instalací, jaký výkon mají panely, jaká povolení jsou zapotřebí a kolik stojí fotovoltaická elektrárna.

Z naší bankovní poradny

Mám nárok na nemocenskou, mateřskou a doplatek na bydlení?

Dobry den, od 9.11. 2020 začne 5. měsíc těhotenství a již tedy nemohu pracovat. Přidal se mi k těhotenství výřez ploténky a trpím silnými bolestmi a jako těhotná nic dělat nemohu, mám odpočívat, žádné léky nesmím. Ale jako OSVČ nemám nárok na mateřskou ani nemocenskou z důvodu, že jsem si neplatila nemocenské pojištěni. Nevěděla jsem, že se doporučuje. Platila jsem vždy sociální a zdravotní. Nemam nárok na žádné finance z úřadu práce. Až po narozeni miminka rodičovsky příspěvek. Je to tedy tak? Tak se chci ještě zeptat, přítel má plat 37 000 Kč, má insolvenci a zatím mu nechávají 14 860 Kč. Bohužel nemáme nárok na příspěvek na bydlení a nemam nárok ani na porodné, jelikož se bere plat před stažením insolvence a páni mi na úřadu říkala, že máme zkusit odklad insolvence na rok. Je to skutečně tak jak mi bylo řečeno že se bere plat před stržením insolvence a tedy na nic nárok nemáme? Děkuji za vyjádření. Dobrý den, bez placeného nemocenského pojištění nemáte nárok na výplatu nemocenské ani mateřské. OSVČ se vždy musí rozhodnout, jestli je lepší neplatit pojištění (a mít více peněz hned) nebo se naopak nemocenského pojištění účastnit a mít za poplatek pokryté riziko nemoci.  Přítel s nadprůměrným platem 37 000 Kč na příspěvek na bydlení nedosáhne. Pro účely nároku na dávku se uvažuje čistý příjem před. ins. srážkami (jinak by to nedávalo smysl - dlužníkovi by se srazila insolvence a peníze by mu doplatil Úřad práce?).  U vás se bohužel sešlo více komplikací - Vy jste si neplatila nemocenské pojištění, přítel se zadlužil a spadl do osobního bankrotu, a nejste manželé, takže nepožíváte výhod manželství (např. vyšší nezabavitelné minimum v insolvenci na manžela/manželku, atd.). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak se dostat z dluhů?

Dobrý den, pomáhám matce dostat se zpátky na nohy. Má cca 10 exekucí, je nezaměstnaná. Chci se zeptat, zdali má nárok na dávku v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. Pokud ano, zdali nějaké peníze dostane nebo ji budou hned strženy na pokrytí exekuce, tzn. zdali už Úřad při vyplácení peněz ví, kolik jí nechat a kolik půjde na pokryti dluhu. Moc děkuji za každou informaci. Dobrý den, snaha pomoci své matce je jistě chválihodná, ale špatnou finanční situaci a exekuce nevyřešíte žádostmi o sociální dávky. Pokud Vaše matka nezvládá splácet své závazky (s 10 exekucemi pravděpodobně ne), doporučuji požádat o osobní bankrot, jehož podmínky jsou od 6/2019 velmi mírné. Po dobu 5 let stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč a následně bude zbytek prominut. Aby bylo možné na insolvenci srážet min. 2 200 Kč, je nutné mít příjem min. 11 000 Kč čistého měsíčně. Mamince tak stačí si najít zcela libovolnou práci za minimální mzdu. Mimořádná okamžitá dávka v hmotné nouzi se poskytuje pouze na řešení mimořádných jednorázových záležitostí (např. při živelné pohromě, po propuštění z vězení, atd.). Běžný dlužník v exekuci tuto definici spíše nenaplní (nestalo-li se mu něco mimořádného). Exekutor musí vždy dlužníkům ponechat tzv. nezabavitelné minimum, tedy dlužníci v exekuci nikdy nezůstávají zcela bez peněz (např. z příjmu 10 000 Kč lze srážet u nepřednostních pohledávek max. 742 Kč).  Příspěvek na bydlení je závislý na mnoha faktorech (příjmy, náklady na bydlení, normované náklady na bydlení, typ bydlení - v nájmu, ve vlastním).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak řešit dluhy?

Dobrý den, dostal jsem se do situace, kdy nezvládám splácet své dluhy a to i například energie, dluh na pojištění, mobilní operátor atd. Zkrátka bezvýchodná situace. Celková výše dluhů je zhruba 150 000 Kč. Pomalu ale jistě se blížím exekuci. Bohužel jsem v registru dlužníků a rád bych se z této situace dostal jinak než například insolvencí. Jsem zaměstnaný a můj čistý výdělek je 17 000 Kč a mám DPČ, kde si měsíčně přivydělám zhruba 15 000 Kč. Můj osobní názor je, že by pro mě bylo nejjednodušší si někde půjčit oněch 150 000 Kč, z toho vše zaplatit a splácet jednu půjčku, u které si jsem jistý, že nebudu mít problém s řádnými splátkami. Nicméně mi zřejmě nikde nepůjčí. Je nějaké řešení této situace? Předem děkuji za odpověď. Dobrý den, s negativními záznamy v registrech Vám nikdo nepůjčí, tedy máte jen 2 možnosti: 1) snížit výdaje na minimum, žít o chlebu a vodě a všechny dluhy (150 000 Kč) z příjmu 32 000 Kč splácet co to dá 2) požádat o osobní bankrot (insolvenci), což by pro Vás bylo vlastně dost podobné jako první možnost (z 32 000 Kč by Vám zůstávalo jen 14 680 Kč) Máte-li silnou vůli, dávejte měsíčně 17 000 Kč na splátky dluhů. Nemáte-li silnou vůli, požádejte o insolvenci a bude to za Vás nedobrovolně dělat ins. správce (který si z toho bude strhávat měsíčně odměnu min. 1 100 Kč, tedy dluh se Vám bude snižovat pomaleji). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena