Cestování do Velké Británie 2025 přinese zásadní změnu. Od 2. dubna budete potřebovat elektronické povolení ETA. Jde o obdobu americké ESTA nebo kanadské eTA – systémů, které se ve světě běžně používají pro kontrolu vstupu do země.
ETA Velká Británie (Electronic Travel Authorisation) představuje nový systém kontroly hranic. Po brexitu se Británie stala třetí zemí mimo EU a zpřísňuje pravidla pro vstup do Británie. Cílem je lepší přehled o tom, kdo do země přijíždí, a posouzení případných bezpečnostních rizik.
Povolení ke vstupu do UK musí mít každý bezvízový návštěvník, včetně:
Povolení v rámci ETA platí jen a pouze pro pobyty do šesti měsíců trvání.
Žádost o ETA můžete podávat od 5. března 2025. Využijte k tomu buď oficiální web britské vlády, anebo mobilní aplikaci (pro Android i pro iOS). A co budete potřebovat k úspěšnému vyřízení ETA?
Mezi potřebné dokumenty k žádosti o ETA patří biometrický cestovní pas. Cestovní doklady do UK musí být platné po celou dobu pobytu. A samozřejmě peníze, uložené bezhotovostně na bankovním účtu (nebo v elektronické peněžence).
Poplatek za ETA činí 10 britských liber. Po uhrazení a schválení dostanete elektronické potvrzení, které se propojí s vaším pasem. Platnost a obnovitelnost povolení ETA je dva roky od vydání nebo do konce platnosti vašeho pasu (podle toho, co nastane dříve). Během doby platnosti umožňuje ETA i opakované vstupy do země (ale žádný nesmí trvat déle než 6 měsíců).
Cestovní povolení do Spojeného království se nevztahuje na:
Požádat o ETA byste měli alespoň pět dní před cestou. Při pořízení nového pasu je nutné žádat o novou ETA – povolení je totiž vázané na konkrétní cestovní doklad.
Firmy musejí zohlednit povinnost ETA při plánování služebních cest. Ani pracovní a služební cesty se totiž bez ETA neobejdou. Dodejme, že dosud podobný systém platil jen pro občany Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Od dubna 2025 se vztahuje i na země EU a další státy (mimo britská zámořská území).
Britská vláda zatím přesnou dobu schvalování neuvedla. Podle zkušeností s podobnými systémy (americká ESTA nebo kanadská eTA) by schválení mělo proběhnout během několika minut až hodin. Proto doporučení podat žádost minimálně pět dní před cestou dává dostatečnou rezervu i pro případné komplikace.
Jestliže plánujete důležitou cestu (například služební jednání nebo návazný let), raději si nechte časovou rezervu delší. Můžete totiž narazit na situace, kdy systém potřebuje více času na prověření údajů, nebo si vyžádá dodatečné informace.
Samotné vyplnění formuláře pro žádost o ETA UK by nemělo zabrat více než 15-20 minut. Po vyplnění a zaplacení poplatku dostanete potvrzení o přijetí žádosti. O výsledku celého procesu vás systém informuje e-mailem.
Aktuální informace sledujte na oficiálních stránkách britské vlády, kde najdete i jednoduché k celému procesu pořízení ETA.
Cestování do Velké Británie 2025 přinese zásadní změnu. Od 2. dubna budete potřebovat elektronické povolení ETA. Jde o obdobu americké ESTA nebo kanadské eTA – systémů, které se ve světě běžně používají pro kontrolu vstupu do země.
Jednodušší a pohodlnější. Takové je hlášení a správa dočasné pracovní neschopnosti pomocí eNeschopenky – tedy elektronické neschopenky. Zaměstnavatel se totiž o nemoci či úrazu zaměstnance dozví elektronicky od ČSSZ. Nepotřebuje tak žádné papírové dokumenty.
Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.
Ať zrovna začínáte s investováním, studujete ekonomii, nebo se jen chcete vzdělat, tyhle tipy vám vytrhnou trn z paty. Dali jsme totiž dohromady pár klasických titulů i populárních novinek, které investičními základy provedou i úplné ekonomické benjamínky.
Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit na různá místa. Nejčastěji se nachází na střechách domů, ale lze ji nainstalovat i na balkon. Poradíme vám, jaké otázky si položit před instalací, jaký výkon mají panely, jaká povolení jsou zapotřebí a kolik stojí fotovoltaická elektrárna.
KOMENTÁŘE k článku Do Británie jen s ETA: Jak na to a kolik to stojí
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.