Ochlazování. To je jedno z nejčastějších slov, které se v poslední době skloňuje v souvislosti s ekonomikou. V některých odvětvích se už totiž začíná projevovat blížící se recese. Proto jsme sestavili 4 investiční tipy, které vás na ni připraví.
Před krizí v posledních letech varovala řada odborníků. A aktuální zpomalování ekonomiky potvrzuje jejich slova o tom, že recese se blíží
Své o tom vědí například v Německu, kde se v minulém čtvrtletí ekonomika zvýšila o 0,1 % a jen těsně se vyhnula recesi. Přestože se tak nepotvrdily obavy analytiků, že HDP bude dvě čtvrtletí za sebou v minusu, stále není důvod k optimismu.
Platí to i pro Českou republiku, kde podle údajů Českého statistického úřadu začíná ekonomika zpomalovat. A vzhledem k tomu, že hlavním ekonomickým partnerem naší republiky je právě Německo, může být brzy ještě hůř.
Jedním z nejlepších způsobů, jak se na podobnou situaci připravit, je správné investování. V době blížící se recese nabízí několik zajímavých možností.
Právě investice do zlata a dalších drahých kovů je dlouhodobě vnímaná jako vhodné zajištění pro dobu krize. Důvodů je několik:
Jenže ve skutečnosti je všechno trochu složitější. Je pravda, že cena zlata vytrvale roste a nejvýrazněji právě v době krize. A v takových chvílích se investoři často obracejí právě k drahým kovům, ve kterých vidí jistotu a stabilitu.
Zároveň ale platí, že investice do zlata je běh na dlouhou trať. Často se výrazněji vyplácí až v horizontu několika desetiletí. Tím spíš, že jednorázová velká investice do drahých kovů je dost nákladná a pro spoustu lidí jsou vhodnější menší dlouhodobé vklady.
Také musíte vzít v úvahu související náklady. Potřebujete totiž peníze na zabezpečení zlata. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro nákup trezoru a bezpečnostního vybavení nebo dáte přednost pronájmu bezpečnostní schránky v bance.
Zlato a drahé kovy proto nabízí ještě další možnost, jak s jejich pomocí vydělat. Jsou jí ETF (Exchange-Traded Funds). Tedy investiční podílové fondy zaměřené v tomto případě na drahé kovy. Jejich prostřednictvím investujete například do firem držících zlato nebo do těžařských společností.
Podobných fondů je celá řada a soustředí se na různé segmenty trhu.
Nevýhodou je, že jsou jednou z hlavních součástí takzvaného pasivního investování. Při něm kupujete podíl v celém portfoliu dané burzy místo toho, abyste aktivně vybírali vhodné podniky, do kterých vložíte své peníze.
A právě tento způsob investování má podle některých odborníků způsobit další krizi.
Proto i v tomto případě musíte být obezřetní a dobře vybírat. Anebo počkat, jestli budoucí krize skutečně přinese odklon od tohoto typu investování a vy tím pádem získáte možnost výhodnějšího nákupu fondů.
A pokud si nejste 100% jistí, určitě se vám vyplatí poradit se nejdřív s odborníky.
Také aktivní investování do akcií je dvousečná zbraň. Obecně totiž platí, že v době krize akciový trh klesá. A proto můžete snadno prodělat.
Obvykle se tedy taková investice vyplatí až v době krize. Pokud vytipujete správné firmy a vložíte do nich peníze ve chvíli, kdy cena akcií klesá, můžete výrazně vydělat na jejich následném růstu.
Hledejte proto obory, kterým se daří i v období recese. A u kterých je největší šance, že krizi nejen přežijí, ale pomůžou vám také vydělat.
Platí to i pro dluhopisy. Ani u nich nemáte zaručenou návratnost peněz. Musíte proto počítat s rizikem a pokusit se ho co nejlépe odhadnout.
Obecně bývá bezpečnější, když se nenecháte zlákat na vysoký výnos a spoléháte raději na stabilní a zavedené společnosti. A vhodné obory? I v době krize se většinou daří potravinářství či zdravotnictví.
V případě nemovitostí asi není třeba žádné dlouhé vysvětlování. Jejich cena vytrvale stoupá řadu let. A v posledních měsících byl tento růst v České republice zvlášť výrazný.
Samozřejmě se dá čekat, že s příchodem krize se výrazně zpomalí nebo dokonce zastaví. S největší pravděpodobností se ale nemusíte bát žádného zásadního propadu. Proto nemovitosti nabízí bezpečné uložení peněz.
Navíc je tu ještě další faktor – nájem. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí totiž roste zájem o nájemní bydlení. Koupený dům či byt vám tak může stále vydělávat. A je jedno, jestli dáte přednost krátkodobým nebo dlouhodobým nájmům.
TIP Banky.cz: Nejvyššího zhodnocení dosahují pronajaté nemovitosti zakoupené na 80% hypotéku.
A pokud je pro vás investice do nemovitostí příliš vysoká, je tu ještě jedna možnost. Podobně jako u zlata a dalších komodit můžete peníze vložit do fondů. V tomto případě do nemovitostních.
Ať už vás zaujme jakákoliv z uvedených možností, myslete na to, že své úspory nesmíte vkládat jen do jednoho typu investic. Naopak se vyplatí investiční portfolio diverzifikovat. A zahrnout do něj jak komodity, tak akcie, dluhopisy nebo podílové fondy.
Snížíte tím riziko ztráty. A budete mít jistotu, že ať bude vývoj trhu jakýkoliv, bude některá část vašeho portfolia vydělávat.
Pro mnoho jednotlivců, kteří se zabývají obchodováním na burze jako fyzické osoby, může být podávání daňového přiznání složitým procesem. I když nejsou profesionálními investory, musí se potýkat s otázkami jako zdaňování ostatních příjmů a příjmů z kapitálového majetku. Je důležité si uvědomit, že tato zákonná povinnost vyžaduje znalost aktuálních legislativních změn, jelikož chyby mohou mít finanční důsledky.
Burza je fascinujícím místem, kde se setkávají investoři a podniky za účelem obchodování. Je to organizovaný trh, kde se v reálném čase střetává nabídka a poptávka po cenných papírech a komoditách, což vytváří jedinečné prostředí pro ty, co hledají možnosti zhodnocení svých investic. Tento systém umožňuje transparentní stanovení cen na základě pohybu trhu.
Regulace, a tím i zjednodušení světa kryptoměn pro běžné investory, je tady! Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila zákon, který zásadně mění pravidla hry pro všechny: od drobných investorů do kryptoměn, přes obchodníky, až po velké burzy. Zákon sice vychází z evropské směrnice MiCA , ale jeho česká podoba šla o dost hlouběji: pro kryptoměny zavedla časový a hodnotový tes.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
KOMENTÁŘE k článku Do čeho investovat, když se blíží krize? Máme 4 tipy, které vám pomůžou vydělat
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.