Rok 2019 byl z pohledu investorů maximálně zajímavý. Díky neustále se měnící situaci měli několik možností, jak vydělat. Ať už vsadili na akcie, komodity nebo třeba na bitcoin. A začátek letošního roku ukazuje, že i v příštích měsících bude situace poměrně bouřlivá.
Vše odstartoval konflikt na blízkém východě, kdy americký prezident Donald Trump nechal zabít íránského generála Kásema Solejmáního. Írán následně zaútočil na americké základny v Iráku. A Irák vyzval zahraniční vojáky, aby se z jeho území stáhli.
Právě tyto události se výrazně podílely na prudkém zdražování komodit. Například zlato v tomto období vyskočilo i na víc než 1 570 dolarů za unci – tedy nejvýš od jara 2013. A cena barelu ropy poprvé od loňského května stoupla k 70 dolarům.
Následné uklidnění situace pak pro změnu nahrálo akciovým trhům. Například americký Dow Jones Index dokonce překonal loňské rekordy a vyšplhal se na nové maximum 28 956,90 bodu.
Leden tak zatím silně připomíná loňský vývoj. Tehdy postupně posilovaly různé segmenty trhu a investoři měli velkou šanci vydělat.
Podílela se na tom zejména obchodní válka USA s Čínou a nejistá situace týkající se brexitu. Tyto vlivy se významně podepsaly na zdražování zlata, které svou cenu zvýšilo z přibližně 1 287 až na 1 546 dolarů za unci. Rok pak zakončilo na necelých 1 523 dolarech.
Za dvanáct měsíců tak jeho hodnota vyrostla přibližně o 18 %. A podobným způsobem reagovaly i další drahé kovy:
Velice dobře si loni vedly také další konzervativní investice. Například ty do nemovitostí. V České republice se jejich cena zvedla o zhruba 8% a aktuálně jsou podle České národní banky nadhodnocené až o 20%.
Jejich majitelé navíc mohou vydělávat i pomocí pronájmu. Právě díky tomu patří nemovitosti mezi nejvýhodnější dlouhodobé investice, když se jejich průměrné zhodnocení pohybuje okolo 6% (dokládá to studie „The Rate of Return on Everything: 1870–2015").
Jak už jsem zmínil, minulý rok výrazně vydělávaly také akcie. Pomohl jim v tom zejména:
Například už zmíněný Dow Jones Index díky tomu loni vyrostl zhruba o 5 000 bodů.
Ještě víc svým investorům vydělal bitcoin. Minulý rok začínal na zhruba 4 000 dolarech a uzavíral na víc než 7 000. A v červenci překonal i hodnotu 12 500 dolarů.
Velký růst ceny z bitcoinu dokonce udělal nejvýdělečnější investici minulých deseti let. Svou hodnotu za tu dobu navýšil 90 000násobně.
A v době, kdy byl na vrcholu, byl tento nárůst ještě větší. Zatímco nyní se jeho cena pohybuje okolo 8 000 dolarů, před dvěma lety dokonce atakovala 20 000 dolarů.
Světové dění na začátku letošního roku v některých ohledech připomíná rok minulý. Už v lednu totiž napjatá mezinárodní situace vyhnala vysoko ceny komodit a následně její zklidnění zase upevnilo postavení akcií.
Také proto je podle analytiků nejisté, jak se bude trh vyvíjet v příštích měsících. A stejně tak se nedá s jistotou říct, do čeho se nejvíc vyplatí investovat.
Největší otazník je přitom u akcií.
Nedávný vývoj jim sice pomohl, nicméně velký růst jejich hodnoty z minulých měsíců přináší větší riziko, že letos jejich cena klesne. Zvlášť, pokud se situace ve světě znovu vyostří. Anebo pokud přijde ekonomická recese, o které se v poslední době hovoří hlavně v souvislosti s Německem.
Přesto někteří experti upozorňují, že zklidnění světové situace může akciovému trhu ještě výrazně pomoci. A proto bychom s akciemi měli počítat i letos.
Jednodušší je situace v případě drahých kovů. Většina odborníků totiž očekává jejich růst. Nahrávají tomu stejné faktory, které jsou naopak hrozbou pro akciový trh. Tedy napjatá mezinárodní situace a možná ekonomická recese.
Podle analytiků společnosti Goldman Sachs by letos cena zlata mohla překonat 1600 dolarů za unci. Spolu se zlatem navíc zpravidla rostou i další drahé kovy, proto by se měla vyplatit také investice například do stříbra či platiny.
Zároveň je třeba říct, že tyto investice se nejvíce vyplácejí v dlouhodobém horizontu. Zhodnocení tak nemůžete čekat během pár měsíců či let.
Kromě drahých kovů by se mělo nadále dařit také nemovitostem. Růst jejich cen sice zvolňuje, nicméně nedostatek volných domů a bytů na českém trhu nahrává dalšímu zdražování.
U nemovitostí tak může být problémem zejména další zpřísnění hypotečních podmínek, o kterém uvažuje Česká národní banka, či ochlazení ekonomiky. To vše by vedlo k dalšímu propadu zájmu o vlastní bydlení. Přesto analytici předpokládají, že letos cena domů a bytů stoupne až o 5%.
Menší výnos naopak letos slibují dluhopisy. Jejich zhodnocení klesalo už loni a spousta z nich si v současnosti neporadí ani s inflací. Výjimkou jsou státní protiinflační dluhopisy nebo dluhopisy některých firem. U nich je ale potřeba dobře vybírat a odhadnout správně riziko.
A co už zmíněná nejlepší investice minulého desetiletí – tedy bitcoin? Jeho vývoj analytici příliš odhadovat nechtějí. Můžou za to velké výkyvy jeho ceny. Díky tomu vám dokáže přinést výrazný prodělek i téměř pohádkový zisk.
Burza je fascinujícím místem, kde se setkávají investoři a podniky za účelem obchodování. Je to organizovaný trh, kde se v reálném čase střetává nabídka a poptávka po cenných papírech a komoditách, což vytváří jedinečné prostředí pro ty, co hledají možnosti zhodnocení svých investic. Tento systém umožňuje transparentní stanovení cen na základě pohybu trhu.
Regulace, a tím i zjednodušení světa kryptoměn pro běžné investory, je tady! Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila zákon, který zásadně mění pravidla hry pro všechny: od drobných investorů do kryptoměn, přes obchodníky, až po velké burzy. Zákon sice vychází z evropské směrnice MiCA , ale jeho česká podoba šla o dost hlouběji: pro kryptoměny zavedla časový a hodnotový tes.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
KOMENTÁŘE k článku Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.