Rok 2019 byl z pohledu investorů maximálně zajímavý. Díky neustále se měnící situaci měli několik možností, jak vydělat. Ať už vsadili na akcie, komodity nebo třeba na bitcoin. A začátek letošního roku ukazuje, že i v příštích měsících bude situace poměrně bouřlivá.
Vše odstartoval konflikt na blízkém východě, kdy americký prezident Donald Trump nechal zabít íránského generála Kásema Solejmáního. Írán následně zaútočil na americké základny v Iráku. A Irák vyzval zahraniční vojáky, aby se z jeho území stáhli.
Právě tyto události se výrazně podílely na prudkém zdražování komodit. Například zlato v tomto období vyskočilo i na víc než 1 570 dolarů za unci – tedy nejvýš od jara 2013. A cena barelu ropy poprvé od loňského května stoupla k 70 dolarům.
Následné uklidnění situace pak pro změnu nahrálo akciovým trhům. Například americký Dow Jones Index dokonce překonal loňské rekordy a vyšplhal se na nové maximum 28 956,90 bodu.
Leden tak zatím silně připomíná loňský vývoj. Tehdy postupně posilovaly různé segmenty trhu a investoři měli velkou šanci vydělat.
Podílela se na tom zejména obchodní válka USA s Čínou a nejistá situace týkající se brexitu. Tyto vlivy se významně podepsaly na zdražování zlata, které svou cenu zvýšilo z přibližně 1 287 až na 1 546 dolarů za unci. Rok pak zakončilo na necelých 1 523 dolarech.
Za dvanáct měsíců tak jeho hodnota vyrostla přibližně o 18 %. A podobným způsobem reagovaly i další drahé kovy:
Velice dobře si loni vedly také další konzervativní investice. Například ty do nemovitostí. V České republice se jejich cena zvedla o zhruba 8% a aktuálně jsou podle České národní banky nadhodnocené až o 20%.
Jejich majitelé navíc mohou vydělávat i pomocí pronájmu. Právě díky tomu patří nemovitosti mezi nejvýhodnější dlouhodobé investice, když se jejich průměrné zhodnocení pohybuje okolo 6% (dokládá to studie „The Rate of Return on Everything: 1870–2015").
Jak už jsem zmínil, minulý rok výrazně vydělávaly také akcie. Pomohl jim v tom zejména:
Například už zmíněný Dow Jones Index díky tomu loni vyrostl zhruba o 5 000 bodů.
Ještě víc svým investorům vydělal bitcoin. Minulý rok začínal na zhruba 4 000 dolarech a uzavíral na víc než 7 000. A v červenci překonal i hodnotu 12 500 dolarů.
Velký růst ceny z bitcoinu dokonce udělal nejvýdělečnější investici minulých deseti let. Svou hodnotu za tu dobu navýšil 90 000násobně.
A v době, kdy byl na vrcholu, byl tento nárůst ještě větší. Zatímco nyní se jeho cena pohybuje okolo 8 000 dolarů, před dvěma lety dokonce atakovala 20 000 dolarů.
Světové dění na začátku letošního roku v některých ohledech připomíná rok minulý. Už v lednu totiž napjatá mezinárodní situace vyhnala vysoko ceny komodit a následně její zklidnění zase upevnilo postavení akcií.
Také proto je podle analytiků nejisté, jak se bude trh vyvíjet v příštích měsících. A stejně tak se nedá s jistotou říct, do čeho se nejvíc vyplatí investovat.
Největší otazník je přitom u akcií.
Nedávný vývoj jim sice pomohl, nicméně velký růst jejich hodnoty z minulých měsíců přináší větší riziko, že letos jejich cena klesne. Zvlášť, pokud se situace ve světě znovu vyostří. Anebo pokud přijde ekonomická recese, o které se v poslední době hovoří hlavně v souvislosti s Německem.
Přesto někteří experti upozorňují, že zklidnění světové situace může akciovému trhu ještě výrazně pomoci. A proto bychom s akciemi měli počítat i letos.
Jednodušší je situace v případě drahých kovů. Většina odborníků totiž očekává jejich růst. Nahrávají tomu stejné faktory, které jsou naopak hrozbou pro akciový trh. Tedy napjatá mezinárodní situace a možná ekonomická recese.
Podle analytiků společnosti Goldman Sachs by letos cena zlata mohla překonat 1600 dolarů za unci. Spolu se zlatem navíc zpravidla rostou i další drahé kovy, proto by se měla vyplatit také investice například do stříbra či platiny.
Zároveň je třeba říct, že tyto investice se nejvíce vyplácejí v dlouhodobém horizontu. Zhodnocení tak nemůžete čekat během pár měsíců či let.
Kromě drahých kovů by se mělo nadále dařit také nemovitostem. Růst jejich cen sice zvolňuje, nicméně nedostatek volných domů a bytů na českém trhu nahrává dalšímu zdražování.
U nemovitostí tak může být problémem zejména další zpřísnění hypotečních podmínek, o kterém uvažuje Česká národní banka, či ochlazení ekonomiky. To vše by vedlo k dalšímu propadu zájmu o vlastní bydlení. Přesto analytici předpokládají, že letos cena domů a bytů stoupne až o 5%.
Menší výnos naopak letos slibují dluhopisy. Jejich zhodnocení klesalo už loni a spousta z nich si v současnosti neporadí ani s inflací. Výjimkou jsou státní protiinflační dluhopisy nebo dluhopisy některých firem. U nich je ale potřeba dobře vybírat a odhadnout správně riziko.
A co už zmíněná nejlepší investice minulého desetiletí – tedy bitcoin? Jeho vývoj analytici příliš odhadovat nechtějí. Můžou za to velké výkyvy jeho ceny. Díky tomu vám dokáže přinést výrazný prodělek i téměř pohádkový zisk.
Denně se
na něm proobchoduje více než na všech světových burzách dohromady. Zúčastnit se
přitom může každý, kdo má přístup k internetu a nějaký ten kapitál navíc.
Obchodování na Forexu je zkrátka fenomén, který učarovává stále větší části
Čechů.
Zdroj obrázku: Purple Trading
Kyblíková metoda spoření je finanční strategií, která se osvědčuje v různých ekonomických podmínkách. Zjednodušeně řečeno, tato metoda zahrnuje rozdělení úspor do několika kategorií, či „kyblíků“, podle časového horizontu, kdy budou peníze potřebné. Výhodou kyblíkové metody spoření je, že pomáhá lépe řídit rizika a zajistit stabilitu vašich finančních prostředků.
Projděte si analýzu výkonnosti fondů za rok 2024. Zatímco nejúspěšnější retailový fond dostupný v České republice dosáhl zhodnocení 45 %, ten nejméně úspěšný zaznamenal ztrátu téměř 29 %. Podrobná analýza podílových fondů, jak ji sestavil server Peníze.cz, ukazuje výrazné rozdíly mezi jednotlivými investičními strategiemi a připomíná rizika a výhody fondů.
Pro mnoho jednotlivců, kteří se zabývají obchodováním na burze jako fyzické osoby, může být podávání daňového přiznání složitým procesem. I když nejsou profesionálními investory, musí se potýkat s otázkami jako zdaňování ostatních příjmů a příjmů z kapitálového majetku. Je důležité si uvědomit, že tato zákonná povinnost vyžaduje znalost aktuálních legislativních změn, jelikož chyby mohou mít finanční důsledky.
Rok 2024 přinesl investorům mimořádné výnosy napříč všemi třídami aktiv. Co stálo za tímto úspěchem a jaké investiční příležitosti se rýsují pro rok 2025? Přinášíme zamyšlení Václava Pecha, investičního analytika Broker Trust, nad faktory ovlivňujícími finanční trhy: od vlivu umělé inteligence, přes geopolitická rizika, až po očekávaný vývoj inflace a úrokových sazeb.
KOMENTÁŘE k článku Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.