Nákup nemovitosti je jeden z
nejspolehlivějších způsobů zhodnocení peněz. Dlouhodobě se totiž jejich výnos
pohybuje mezi 4 až 6 %. Víte ale, do jakých nemovitostí investovat, aby se vám
to opravdu vyplatilo? Variant je několik.
Že je investice do nemovitostí jednou z nejvýhodnějších, před časem potvrdila studie The Rate of Return on Everything: 1870–2015. Podle jejích výsledků se průměrný roční výnos nemovitostí pohybuje okolo 6 %. Lépe si ve sledovaném období vedly pouze akcie.
Neznamená to ale, že podobně vyděláte s jakýmkoliv bytem, domem či pozemkem. Aby se vaše peníze co nejlépe zhodnotily, dobře si promyslete, do jakých nemovitostí investovat.
Mezi nejvýhodnější obvykle patří tyto 3 varianty:
Zda se investování do nemovitostí vyplatí i v roce 2024, zjistíte v našem článku.
Pokud uvažujete, do jakých nemovitostí investovat, pravděpodobně vás v první řadě napadne nákup bytu. Ne každé pořízení bytu je ale investicí v pravém slova smyslu.
Když si nemovitost koupíte jen pro to, abyste v ní bydleli, o opravdové investici mluvit nemůžete.
Investiční byt je takový, který kupujete kvůli dalšímu zhodnocení.
Tedy zpravidla proto, abyste ho pronajímali. A později třeba se ziskem prodali.
Hlavní výhodou investice do bytu je, že lidé vždy potřebují někde bydlet. A nemovitostí je na českém trhu nedostatek. Podle sdružení pro architekturu a rozvoj bude v roce 2030 jen v Praze chybět 100 000 bytů.
S pronájmem bytu vám pomůže nové vybavení. Nemovitost působí útulně a pronajmete ji dráž.
Aby se vám nákup opravdu vyplatil, hledejte nemovitost, kterou snadno pronajmete. Ideální jsou:
Takové byty je zpravidla nejjednodušší pronajmout.
Důležité je, abyste se z bytu snadno dostali do centra. A aby v okolí nechyběli:
Všechny uvedené parametry platí zejména v případě, že plánujete byt pronajímat dlouhodobě. Tedy když hledáte nájemníky, kteří v něm zůstanou třeba i několik let. Máte tak jistotu dlouhodobého a pravidelného příjmu.
K tomu jsou ideální byty mimo centrum. Jejich cena je totiž nižší než ve středu města a peníze se vám rychleji vrátí.
Naopak pro krátkodobé pronájmy jsou nejlepší investiční byty v centrech měst.
Turisté totiž zpravidla nechtějí jezdit do centra z okrajových čtvrtí. Raději si připlatí za bydlení ve středu města.
Výhodou krátkodobých pronájmů jsou vyšší zisky. Ve velkých městech se za měsíc vyšplhají i přes 30 000 korun.
Zároveň ale znamenají víc starostí, protože musíte o klienty stále pečovat. Proto si předem dobře rozmyslete, čemu dáte přednost.
Dlouhodobý pronájem
Krátkodobý pronájem
V každém případě počítejte s tím, že vás nákup investičního bytu vyjde na několik milionů korun.
Jen málokdo si přitom může dovolit zaplatit takovou cenu ze svého. Většina lidí proto spoléhá na hypoteční úvěr a banky dokonce nabízejí speciální hypotéky na pronájem. Podle pokynů České národní banky však smí investiční hypotéka pokrýt maximálně 60 % z ceny nemovitosti, kterou ručíte.
Oficiálně o takovou hypotéku žádá pouze asi 5 % klientů. Podle České národní banky je však skutečný podíl úvěrů na investiční byt mnohem vyšší. Většina investorů totiž při žádosti neuvádí, že plánují novou nemovitosti pronajímat. Chtějí tak dosáhnout na vyšší půjčku.
„Téměř třetina objemu nově poskytnutých hypoték směřuje ke klientům, kteří již jednu či více hypoték mají. Je pravděpodobné, že jejich charakter je převážně investiční,” upozornila loni v tiskovém prohlášení centrální banky její mluvčí Petra Vodstrčilová.
Poskytovatelé proto nyní musí sami sledovat, jestli už klient nemá jinou hypotéku.
Když zvažujete, do jakých nemovitostí investovat, nezapomínejte ani na rekreační objekty. Také ty vám přinesou výdělek pomocí pronájmu. A v exponovaných termínech, jako je například Silvestr, můžete za několik dní vydělat desítky tisíc korun.
Ideální jsou přitom takové chaty či chalupy, které můžete pronajímat celoročně. Dokážou vám tak vydělávat prakticky nepřetržitě.
Zásadní je u nich zejména atraktivní lokalita a dobrá dostupnost. Mezi nejoblíbenější místa v České republice dlouhodobě patří:
Samozřejmě i tady platí, že v blízkosti vaší chalupy či chaty musí být vše, co hosté potřebují. Tedy například:
Když zvolíte správnou lokalitu, máte přitom o zájemce postaráno. Výnos z nájmu je navíc vyšší než u dlouhodobého pronájmu bytu.
Zároveň ale počítejte s tím, že se o nemovitost musíte starat. A nejen o úklid, ale například také o údržbu zahrady. Proto byste měli být schopní na takovou nemovitosti pravidelně jezdit. Případně můžete někoho pověřit její správou.
Investice do chaty či chalupy
S nákupem vám tentokrát pomůže hypotéka na chatu či chalupu.
Oproti investiční hypotéce získáte víc peněz – až 70 % z hodnoty nemovitosti. Musíte ale ručit trvale obyvatelnou nemovitostí.
Na nákup pozemku řada lidí zapomíná. Pokud ale opravdu řešíte, do jakých nemovitostí investovat, nesmí vám tato možnost uniknout. Už proto, že zejména u stavebních parcel v posledních letech cena strmě roste.
Abyste vydělali co nejvíc, musíte tentokrát víc spekulovat. Ideální je totiž koupit pozemek, který v současnosti stavební není. Zároveň je u něj velká pravděpodobnost, že se to změní.
Jaké pozemky to jsou? Hlavně:
Je třeba říct, že na přeměnu pozemku na stavební můžete čekat řadu let. Stejně dlouho potrvá i předpokládané zhodnocení. Výsledkem ale může být i několikanásobný výnos.
Investice do pozemku
Také v tomto případě vám s nákupem pomůže speciální úvěr – hypotéka na pozemek. Na rozdíl od předchozích variant díky ní získáte až 90 % z ceny nemovitosti. Pokud ale není pozemek zasíťovaný a vedený v územním plánu jako stavební, musíte ručit jinou nemovitostí.
Pokud stále ještě váháte, do jakých nemovitostí investovat, nebo se bojíte, že se vám investice nevyplatí, buďte klidní. Pokud využijete naše tipy, nemůžete sáhnout vedle. Ceny nemovitostí totiž dlouhodobě rostou. Vaše investice tak bude v bezpečí.
Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?
Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.
Při výběru ideální dispozice bytu se zákazníci potýkají s otázkami, jak efektivně využít prostor a jaká dispozice bytu či domu nejlépe odpovídá jejich životnímu stylu. Projděme si proto aktuální statistiky výstavby, informace o oblíbené velikosti bytů i to, jak se v posledních letech mění požadavky na bydlení. Ukážeme, jak se dispozice bytu odráží v ceně, ale i jakou dispozici upřednostnit v jaké životní situaci. A hlavně: jak při tom všem zbytečně nepřeplatit.
Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.
KOMENTÁŘE k článku Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.