S dobrou zprávou pro všechny zájemce o
hypotéku přišli minulý týden poslanci. Na svém jednání totiž odhlasovali
zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň zachovali možnost odečíst si úroky z
hypotéky od daně z příjmu. Pro žadatele o hypoteční úvěr to znamená, že ušetří
i statisíce korun.
Návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti
podalo ministerstvo financí. Spolu s tím ale chtělo zrušit i daňové odpočty
hypotečních úroků. Noví majitelé nemovitostí by tak sice ušetřili při nákupu
domu nebo bytu, museli by ale počítat s vyšší daní z příjmu.
Proti tomuto návrhu se však kromě opozice postavili také někteří koaliční poslanci. A schválili návrh, podle kterého daňové odpočty u hypotéky zůstanou – i když menší.
Nově se zkrátí z 300 000 na 150 000 korun ročně. Podle poslanců by to za současných úrokových sazeb mělo pokrýt i nadprůměrně vysoké hypotéky.
V praxi to znamená, že oproti dřívějším žadatelům o hypotéku ušetříte i statisíce korun. Úspora na dani z příjmu vám zůstane a navíc nemusíte platit daň z nabytí nemovitosti.
Kolik přesně ušetříte, záleží na tom, jak drahý dům nebo byt kupujete. Daň z nabytí nemovitosti totiž v současnosti odpovídá 4 % z kupní ceny. Už u bytu v hodnotě 2 500 000 korun tak uspoříte 100 000 korun.
Dosud se přitom této dani vyhnuli pouze majitelé novostaveb.
Zrušení daně z nemovitosti navíc platí i zpětně, a to od 1. prosince 2019. Pokud jste tedy tuto daň už zaplatili, můžete požádat o její vrácení.
Nezapomeňte ale, že zákon musí nejdřív vstoupit v platnost. A k tomu ho musí ještě schválit senát a podepsat prezident.
Původní návrh zákona byl výhodný hlavně pro lidi, kteří k nákupu nemovitosti nepotřebují hypotéku. Žadatelé o hypoteční úvěr by sice nejdřív ušetřili statisíce korun díky zrušení daně z nabytí nemovitosti, následně by ale přišli o daňové zvýhodnění u daně z příjmu.
Ročně by tak u této daně zaplatili až o 45 000 korun víc. A ušetřené peníze by státu v podstatě vraceli na dani z příjmu.
Zachování daňových odpočtů je tedy naprosto zásadní. Někteří poslanci a analytici si od něj dokonce slibují, že povede ke zvýšení zájmu o hypotéky a o nákup nemovitostí.
Právě poptávka po hypotékách přitom v posledních týdnech výrazně klesá. Může za to zejména pandemie koronaviru COVID–19 a následná vládní opatření, kvůli kterým spoustě lidí klesly příjmy.
Dokazují to i statistiky. Minulý květen byl totiž podle počtu žádostí o hypotéky nejhorší za posledních 10 let.
Z hlediska objemu hypotečních úvěrů pak byl druhý nejslabší od roku 2015. Horšímu výsledku přitom zabránil jen fakt, že průměrná výše hypoték stále roste. Dokáže tak částečně kompenzovat pokles poptávky.
Banky proto v posledních měsících výrazně zlevňují. Snaží se tím přilákat nové zájemce o hypoteční úvěr. Díky tomu na trhu aktuálně najdete i několik nabídek s úrokem pod 2 %.
Ne vždy jsou ale jejich podmínky tak výhodné, jak se na první pohled zdá. Řada poskytovatelů totiž podmiňuje získání nejnižšího úroku sjednáním pojištění schopnosti splácet nebo využitím jiných produktů. Na ně pak bývají navázané další poplatky, které hypotéku zbytečně prodraží.
Důležité je proto nesáhnout po první nabídce, na kterou narazíte, ale podmínky u jednotlivých bank důkladně porovnat.
S tím vám naštěstí pomůže on-line hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné parametry a za okamžik získáte přehled těch nejvýhodnějších hypoték. Máte tak jistotu, že nesáhnete vedle.
Správný výběr hypotéky je zásadní také proto, že cena nemovitostí roste. A s ní i výše potřebného úvěru.
Potvrzují to i nejnovější údaje evropského statistického úřadu Eurostat. Česká republika je podle nich v rychlosti zdražování nemovitostí na 5. místě mezi zeměmi Evropské unie. Jen v prvním letošním čtvrtletí byl meziroční růst 9,5 %.
Ceny bytů a domů rostly rychleji pouze v:
Právě vytrvalé a výrazné zdražování nemovitostí je jednou z hlavních příčin menšího zájmu o hypotéky a o bydlení ve vlastním. Analytici sice předpokládají, že nyní růst cen zpomalí, nicméně i nadále bude pokračovat.
Je proto otázkou, jestli zrušení daně z nabytí nemovitosti k oživení trhu opravdu pomůže. A na jak dlouho.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.