Ještě před pár měsíci se zdálo, že na dovolenou v zahraničí musíte letos zapomenout. V posledních týdnech se ale situace stabilizovala a od minulého týdne mohou Češi cestovat do většiny evropských zemí. A to i přesto, že pandemie koronaviru COVID-19 trvá. Podívejte se proto, jak je na to připravené cestovní pojištění.
O tom, že letos budou dovolené jen v tuzemsku,
byl ještě koncem března přesvědčený i tehdejší šéf krizového štábu Roman
Prymula. Dokonce tvrdil, že se lidé do zahraničí nepodívají až dva roky.
Situace se ale v minulých týdnech výrazně zlepšila. Ministerstvo zdravotnictví proto postupně rozšiřuje seznam zemí, kam můžete vycestovat, aniž by vás po návratu čekala povinná dvoutýdenní karanténa.
Na tzv. semaforu je od 15. června zeleně nebo oranžově označených už 29 zemí. Včetně Itálie, Španělska, Řecka, Bulharska či Německa.
Nové možnosti cestování se okamžitě projevily také u cestovních kanceláří. Od začátku června prudce roste zájem o zájezdy do zahraničí. Někteří poskytovatelé hlásí i několikanásobný nárůst poptávky oproti květnu.
Spolu s tím stoupá také zájem o cestovní pojištění. Jenže zároveň rostou i obavy, zda se dokáže současné situaci přizpůsobit.
Odpovědi jsou většinou kladné. Neplatí to ale zcela bez výhrad.
Jak tedy cestovní pojištění do zahraničí v současnosti funguje? V první řadě záleží na tom, kam jedete.
Pokud cestujete do některé ze zemí, které jsou na takzvaném semaforu označené zeleně nebo oranžově, nemusíte se ničeho bát. Podle ministerstva zdravotnictví je v těchto státech riziko nákazy koronavirem COVID-19 nízké nebo střední.
Pojišťovny jsou proto zpravidla připravené vám uhradit:
Jestli se ale plánujete vydat do státu označeného červeně, dobře si to rozmyslete. Pojišťovny totiž i v tomto případě respektují ministerské stanovisko, podle kterého je v takových zemích vysoké riziko nákazy. A cestování do nich příliš nedoporučuje.
Pokud se tedy v některé z těchto oblastí nakazíte koronavirem, cestovní pojištění vám nepomůže.
A pozor. Platí to i v případě, že přes takový stát jen projíždíte. Nebo když do něj například vyrazíte na výlet ze „zelené” či „oranžové” dovolenkové destinace.
Co když se ale situace v dané zemi zkomplikuje až po vašem příjezdu? V takovém případě se na vašem cestovním pojištění nic nemění.
Pokud jste tedy vycestovali v době, kdy to bylo podle vlády bezpečné, pojišťovna vám léčbu v zahraničí uhradí. Přestože mezitím daný stát na semaforu změní svou barvu ze zelené na červenou.
Horší je, když v cizině koronavirem COVID-19 nejen onemocníte, ale dokonce skončíte v karanténě. Některé pojišťovny v takovém případě nemusí hradit vaše ubytování a stravu.
A omezí se jen na zaplacení nezbytných nákladů pro léčbu.
Jestli chcete mít jistotu, že se o vás pojišťovna postará i v případě nákazy koronavirem COVID-19, zkontrolujte si před cestou aktuální stav semaforu. Najdete ho na stránkách ministerstva zahraničí.
Ani to ale občas nestačí. Stále platí, že některé pojišťovny mají mezi výlukami epidemii a pandemii.
Přestože v začátcích pandemie vyšli tito poskytovatelé některým klientům vstříc, nedá se čekat, že to udělají i nyní. Pandemie už totiž nějakou dobu trvá. A lidé měli dost času, aby jí přizpůsobili své plány.
Proto si předem dobře pročtěte pojistnou smlouvu. A ujistěte se, že pandemie ani epidemie mezi výlukami nejsou.
Kromě onemocnění koronavirem COVID-19 vás cestovní pojistka samozřejmě ochrání i před dalšími riziky. Její součástí je například:
Pojištění storna zájezdu využijete, když před cestou například vážně onemocníte a nemůžete odjet. Týká se to tedy i onemocnění koronavirem. Pokud se ale kvůli této chorobě „pouze” bojíte vycestovat a zájezd zrušíte, s pojistným plněním nepočítejte.
Pojišťovny nyní stále častěji přicházejí také se speciálním cestovním pojištěním pro Českou republiku. Zpravidla řeší podobné situace jako klasické cestovní pojištění do zahraničí. Pomůže vám tedy s řešením:
Neznamená to ale, že je taková pojistka vždy nutná. Velkou část těchto rizik totiž pokrývají:
Proto si vždy předem zkontrolujte své současné pojistky. Teprve když mezi nimi některé ze zmíněných rizik chybí, sáhněte po cestovním pojištění pro Česko.
A stejně jako u zahraniční varianty nezapomeňte důkladně vybírat. Zaměřte se přitom hlavně na:
Jen tak vyberete cestovní pojištění, které vás opravdu ochrání.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ u více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibylo spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily a tato povinnost přetrvává i v roce 2025. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.
České zdravotnictví čelí rostoucím obavám o svou finanční budoucnost. Podle průzkumu ČAP zhruba 56 % Čechů věří, že stát nebude schopen dlouhodobě zdravotnický systém financovat.
Zájem pojišťoven o to, zda kouříte, a kolik cigaret denně spotřebujete, může být pro mnoho lidí překvapující. Tyto otázky se objevují při sjednávání životního pojištění, protože kouření zásadně ovlivňuje zdravotní rizika a tím i výši pojistného. Správné a pravdivé informace jsou v této souvislosti klíčové, protože nesprávné údaje mohou vést k odmítnutí plnění nebo jiným komplikacím.
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
KOMENTÁŘE k článku Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.