DPH v praxi: Vše, co potřebujete vědět o výpočtu a sazbách

DPH neboli daň z přidané hodnoty se týká takřka všech podnikatelů nebo firem. Jak správně DPH vypočítat? Jakým chybám se vyhnout? A co je to reverse charge? Připravili jsme si pro vás shrnutí klíčových informací spojených s DPH, díky kterým budete mít účetnictví v pořádku.
Co si z článku odnést:
- V ČR aktuálně platí tři sazby DPH, základní 21%, snížená 12% a nulová sazba.
- Povinnost registrace k DPH vzniká při překročení obratu 2 000 000 Kč za kalendářní rok.
- K povinnostem plátců DPH patří vystavování daňových dokladů, vedení evidence DPH, podávání daňových přiznání a kontrolních hlášení a archivace dokladů.
- Režim reverse charge přenáší povinnost přiznat a zaplatit DPH na kupujícího, často u přeshraničních transakcí v rámci EU.
- One Stop Shop umožňuje přiznat a odvést DPH prostřednictvím jednoho členského státu, namísto registrace v každé zemi zákazníka.
Jaké jsou aktuální sazby DPH a kdy se uplatňují?
V České republice v roce 2025 platí tři sazby daně z přidané hodnoty:
- Základní 21% sazba DPH: Tato sazba se uplatňuje na většinu zboží a služeb. Řadí se sem například elektronika, oděvy, pohonné hmoty, nábytek, alkoholické nápoje nebo některé služby, jako například kadeřnictví.
- Snížená 12% sazba DPH: Tato sazba se vztahuje na zboží nebo služby, které jsou považovány za základní nebo společensky významné. Patří sem například potraviny a nealkoholické nápoje, ubytovací a stravovací služby, stavební práce, hromadná doprava osob nebo zdravotnické prostředky a léky. Jednotná 12% sazba byla zavedena konsolidačním balíčkem od 1. ledna 2024, který nahradil předchozí dvě snížené sazby, a sice 10% a 15% sazbu.
- Nulová sazba DPH: Konsolidační balíček také přinesl novinku v podobě nulové sazby DPH. Od DPH jsou osvobozeny elektronické a tištěné knihy a dodání knih a poskytnutí podobných služeb.
Přečtěte si, jak si snadno můžete spočítat cenu kupovaného zboží bez DPH.
Jak vypočítat DPH z ceny bez daně a jak spočítat cenu včetně DPH?
Pokud znáte cenu bez DPH, pro výpočet DPH tuto cenu vynásobte příslušnou sazbou. Je-li například sazba 21 %, cenu bez DPH vynásobte 0,21. Pro získání ceny včetně DPH přičtěte vypočítanou DPH k původní ceně. V případě, že znáte cenu s DPH, pro výpočet DPH vydělte cenu koeficientem odpovídajícím sazbě DPH. V případě 21% sazby tedy cenu s DPH vydělte 1,21 a získáte cenu bez DPH. DPH následně spočítáte jako rozdíl mezi cenou s DPH a cenou bez DPH. Pokud si chcete výpočet ještě více usnadnit, můžete použít kalkulačku pro výpočet DPH.
Jak zjistíte, jestli se musíte registrovat jako plátce DPH?
Kdy se musíte registrovat k DPH? „V roce 2025 se musíte registrovat jako plátce DPH, pokud váš obrat za kalendářní rok překročí limit 2 000 000 Kč. V tomto případě vám vzniká povinnost k registraci k DPH do 10 pracovních dnů od překročení tohoto limitu. Plátcem DPH se následně stanete buď od 1. ledna, nebo ode dne následujícího po překročení limitu, pokud to uvedete v přihlášce. Pokud ale během kalendářního roku překročíte limit 2 536 500 Kč (zhruba 100 000 EUR), stáváte se automaticky plátcem DPH už od následujícího dne po překročení limitu,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Jaké jsou povinnosti plátců DPH?

K povinnostem plátců DPH patří vystavení daňového dokladu při každém zdanitelném plnění, vedení evidence DPH, podávání daňového přiznání, podávání kontrolního hlášení a případně také souhrnného hlášení (pokud poskytujete služby nebo prodáváte zboží do jiných členských států EU) a v neposlední řadě archivace dokladů.
Kdy se vyplatí dobrovolná registrace k DPH?
K DPH se můžete registrovat i dobrovolně. Dobrovolná registrace se vám může vyplatit v několika případech:
- Vaši dodavatelé jsou plátci DPH: Pokud nakupujete zboží nebo služby od plátců DPH, díky registraci k DPH si můžete uplatnit odpočet daně na vstupu, čímž snížíte náklady.
- Obchodujete v zahraničí: Registrace k DPH pro vás může být výhodná i v případě, že obchodujete s partnery v rámci Evropské unie. Umožňuje totiž fakturovat bez DPH a uplatnit reverse charge mechanismus.
- Plánujete větší investice: Při nákupu drahého vybavení nebo majetku můžete jako plátce DPH uplatnit odpočet daně na vstupu a snížit tak pořizovací náklady.

Online srovnání podnikatelských účtů
Co je reverse charge a kdy je třeba ho použít?

„Reverse charge neboli přenesená daňová povinnost je daňový mechanismus, kterým se povinnost přiznat a zaplatit DPH přenáší na kupujícího. Tento režim se v České republice uplatňuje zejména při přeshraničních obchodech v rámci EU mezi plátci DPH, kdy český odběratel přiznává DPH z přijaté služby nebo zboží. Používá se také u vybraných tuzemských plnění, jako je například poskytnutí stavebních prací nebo dodání mobilních telefonů. Při fakturaci v tomto režimu dodavatel neuvádí DPH, ale označí, že daň odvádí odběratel,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz
Jak se řeší DPH u dovozu zboží z EU či mimo EU?
Při pořízení zboží z Evropské unie se uplatňuje výše zmíněný režim reverse charge. Při dovozu zboží ze zemí mimo Evropskou unii je třeba počítat nejen s DPH, ale také se clem. DPH se odvádí ve členském státě EU, kde zboží vstupuje na území EU, což je obvykle Česká republika.
Jak se počítá a vykazuje DPH u elektronicky poskytovaných služeb v rámci EU?
Pokud poskytujete elektronické služby (např. software) koncovým zákazníkům v EU, můžete jednoduše přiznat a odvést DPH prostřednictvím jednoho členského státu díky režimu One Stop Shop (OSS). Namísto registrace k DPH v každé zemi, kde máte zákazníky, se můžete registrovat do OSS ve své domovské zemi a podávat zde přiznání. DPH se odvádí v sazbě platné v zemi zákazníka a příslušné částky jsou následně přeposlány do daných států.
Jaké jsou termíny pro podání daňového přiznání a co hrozí při jejich nedodržení?
Plátci DPH mají povinnost podávat daňové přiznání k DPH a odvádět ho vždy do 25. dne po skončení zdaňovacího období, kterým je buď kalendářní měsíc, nebo kalendářní čtvrtletí. Přiznání k DPH musí být podáno elektronicky prostřednictvím daňového portálu Finanční správy nebo datové schránky. Při nedodržení termínu podání hrozí sankce z prodlení. Jak postupovat při pozdním zaplacení DPH? Dlužnou částku co nejdříve uhraďte, po uhrazení můžete požádat o prominutí úroku z prodlení. Podívejte se, jak správně vyplnit daňové přiznání v roce 2025.
Kde nejčastěji podnikatelé chybují ve výpočtu DPH a jak se tomu vyvarovat?
Mezi nejčastější chyby ve výpočtu DPH patří nesprávné určení sazby DPH, chyba při výpočtu DPH, chyby v kurzech při přepočtu měn a také opomenutí povinnosti registrace k DPH. Abyste se těmto chybám vyhnuli, doporučujeme používat spolehlivý účetní software a výpočet DPH konzultovat s účetním nebo daňovým poradcem.