Úroková sazba do 4 %. To je hlavní lákadlo, které za posledních 12 měsíců výrazně zvyšuje zájem o úvěry ze stavebního spoření. V době, kdy se úroky u hypoték pohybují nad 6 %, nabízejí tyto půjčky zajímavou alternativu k získání potřebných peněz na bydlení.
V prosinci loňského roku byl podle aktuálních dat České národní banky průměrný úrok u úvěru ze stavebka 3,75 %. A nyní můžete dosáhnout dokonce i na sazbu pod 3 %.
Kde ji najdete, vám ukáže náš přehled a porovnání stavebního spoření.
Nárok na půjčku máte až po 2 letech
Pokud ale uvažujete o tom, že si nyní sjednáte stavební spoření a hned si vezmete úvěr s výhodnou sazbou, budete zklamaní.
Musíte totiž počítat s tím, že půjčku si můžete vzít až po 2 letech. Tak dlouhá je totiž minimální čekací doba určená zákonem.
Dále musíte mít naspořený obnos, který je daný ve smlouvě. Většinou je to 35–40 % z cílové částky.
Zároveň platí, že:
Právě poslední podmínka může nadšení mnoha lidí zchladit. Pokud jste si ale sjednali nízkou cílovou částku, máte ještě jednu možnost, jak to změnit.
Požádejte stavební spořitelnu o navýšení této hodnoty.
Je sice jen na spořitelně, jestli s tím bude souhlasit, podobné úpravy jsou ale poměrně běžné. Máte tedy dobrou šanci na úspěch.
Hypotéky zdražují, stavebko se drží
V současné době využívají výhodné sazby klienti, kteří si spoření sjednali dříve. A pravděpodobně hlavně kvůli tomu, aby něco našetřili.
Ještě před 2 lety totiž nemohly úrokové sazby u stavebního spoření těm hypotečním konkurovat.
Tehdy jste totiž mohli u hypoték dosáhnout na hodnoty kolem 2 %. Sazba u úvěrů ze stavebního spoření se přitom v té době držela lehce pod 4 %.
Nyní se však situace obrátila a lidé se začínají o úroky uvedené ve smlouvách o stavebním spoření více zajímat.
Objemy úvěrů ze stavebka výrazně rostou
Nárůst zájmu o úvěry ze stavebního spoření potvrzují i statistiky.
Zatímco u hypoték se objemy sjednaných půjček výrazně snižují, u úvěrů ze stavebního spoření naopak rostou. Letos v lednu se tak objem těchto úvěrů meziročně zvýšil víc než 6×.
Je ale potřeba podotknout, že výrazný rozdíl je způsobený nízkou srovnávací základnou.
Pokud se podíváme na konkrétní čísla, tak v lednu spořitelny poskytly úvěry v objemu přes 196 milionů korun. Loni to za první měsíc bylo jen necelých 31 milionů korun. Vyplývá to z dat České národní banky.
V porovnání s překlenovacími úvěry, které spořitelny také nabízejí, je to stále jen zlomek. Přesto uvedená data ukazují jasný trend.
Prim hrají překlenovací úvěry
Ještě větší zájem je o překlenovací úvěry (neboli takzvané meziúvěry). Objem těchto půjček se v lednu pohyboval nad 1 miliardou korun.
Lidé je využívají v situaci, kdy nemohou získat řádný úvěr ze stavebka. Musí tedy překlenout období, než splní předepsané podmínky – například minimální dobu spoření.
Peníze pak mohou využít hned. Zároveň ale musí počítat s vyššími úroky. Sazby u překlenovacích úvěrů totiž přibližně kopírují ty u hypoték.
Sazby u hypoték překonaly 6 %
Sazby u hypoték přitom už zhruba 2 roky rostou. A nyní se pohybují nejvýš za posledních 20 let, když banky běžně nabízejí úroky mezi 6 až 7 %.
Ověříte si to napříkladdíky naší hypoteční kalkulačce. Zároveň tak snadno najdete ty nejvýhodnější nabídky, které jsou právě na trhu.
Vše navíc nasvědčuje tomu, že se úrokové sazby u hypoték nějakou dobu měnit nebudou. Reagují totiž na kroky České národní banky, konkrétně na repo sazbu.
A právě tu centrální banka v předchozích letechzvyšovala, aby zmírnila stále rostoucí inflaci.
Od loňského června se proto drží na hodnotě 7 %. A podle vyjádření představitelů centrální banky zatím zůstane stejná.
Stavební spoření jako záložní plán
Pokud tedy o úvěru na bydlení uvažujete, stavební spoření může být zajímavá varianta. I s novým spořením totiž dosáhnete na překlenovací úvěr. A po 2 letech ho změníte na řádnou půjčku, která vám nabídne úrok okolo 4 %.
Nebo můžete dva roky pouze spořit a následně se rozhodnout podle situace.
Pokud budou hypotéky stále drahé, využijete úvěr ze stavebního spoření. A když hypoteční úvěry zlevní, sáhnete po této půjčce.
Stavební spoření vám tak poslouží jako záložní plán, který vám pomůže získat vlastní bydlení.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Drahé hypotéky nahrávají úvěrům ze stavebního spoření. Jejich objem vzrostl více než 6×
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.