O nutnosti důchodové reformy se hovoří přes 25 let. Vládní studie nyní přišla s překvapivým závěrem, že žádná reforma není třeba. Pletou se v odhadech renomovaní ekonomové nebo je studie pouhou obhajobou neaktivity ČSSD?
První pilíř (povinný): Státem vyplácený důchod postavený na systému PAYG (Pay As You Go), kde z vybíraných sociálních odvodů dnešních zaměstnanců jsou obratem vypláceny důchody dnešních seniorů. O přiznání penze je možné žádat po dosažení důchodového věku (65 let – pro starší ročníky dříve) za předpokladu, že jsme byli účastníky sociálního pojištění pod dobu min. 35 let (zaměstnanec/OSVČ nebo tzv. náhradní doba, např. rodičovská, studium, evidovaný nezaměstnaný na úřadu práce atd.).
Druhý pilíř (dobrovolný): Zaveden pravicovou vládou v roce 2013, zrušen levicovou vládou bez náhrady v roce 2016. Důchod vyplácený penzijními fondy z úspor účastníků. Na rozdíl od prvního pilíře si zde každý spoří sám na sebe, tedy dostaneme přesně tolik, kolik si naspoříme. Na 2% ze mzdy placené zaměstnancem stát přidával další 3% (ze sociálního pojištění taktéž placeného zaměstnancem/zaměstnavatelem). Ve druhém pilíři si spořilo necelých 100 000 lidí.
Třetí
pilíř (dobrovolný): Penzijní připojištění (doplňkové penzijní
spoření). Individuální spoření na penzi se státním příspěvkem u penzijních
fondů. Na prvních 1 000 Kč vložených měsíčně stát přidá 230 Kč, za dalších až 2
000 Kč získáme daňovou vratku 15%. Ve třetím pilíři si spoří necelých 5 milionů
lidí.
Zatímco ve druhém a třetím pilíři si každý spoří sám na sebe (dostaneme přesně tolik, kolik si naspoříme, a budeme tu částku znát předem), první pilíř průběžného systému je velkou neznámou. Výše státního důchodu je téměř nezávislá na výši našich příjmů/sociálních odvodů. Klíčovými parametry jsou:
Počet plátců a příjemců lze přímo ovlivnit modifikací důchodového věku (do kdy se musí pracovat a od kdy se bude pobírat penze). Nepřímo ale výrazně lze tento poměr taktéž ovlivnit rodinou politikou státu (pro trvalou udržitelnost systému by každá rodina měla mít min. 2 děti).
ČSSD měla ve volebním programu spravedlivou
důchodovou reformu. Druhý pilíř ji přišel nespravedlivý a tak ho zrušila.
Všichni tak v napětí očekávali, čím ho nahradí. Po 4 letech nečinnosti
místo reformy přichází vládní studie, která tvrdí, že žádná reforma vlastně
není třeba a postačí pouhé parametrické změny prvního pilíře. S prodlužující
se délkou života neustále přibývá seniorů a ubývá pracujících, v důsledku
čehož je důchodový účet každoročně v mínusu 20-40 mld. Kč. Jaké
parametrické změny bude tedy bez reformy nutné provést?
Tedy ano, ČSSD může mít pravdu, žádná reforma nemusí být třeba. Měla by se ovšem s veřejností taktéž podělit o ony záhadné „parametrické změny“ výše. S vidinou 55% zdanění práce, důchodu 7 900 Kč a odchodu do penze v 75 letech pověstné „zdroje jsou, reforma není třeba“ už nezní tak lákavě. Zejména ne z úst nejbohatšího českého důchodce.
Co byste řekli na možnost, získat za své nákupy odměnu v podobě vrácení určité částky? Zní vám to dobře? Tento atraktivní bonus je spojený s pojmem cashback. Pojďme se tedy společně podívat na to, co to přesně cashback je, jak funguje, jak ho začít využívat a s jakými výhodami je spojený.
Nemocenská dávka je důležitým nástrojem sociálního zabezpečení, který pomáhá lidem překlenout období pracovní neschopnosti. Ať už jste zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nemocenská zajišťuje finanční podporu v čase, kdy se nemůžete věnovat své práci. V tomto článku se dozvíte, kdo má na nemocenskou nárok, jaké jsou podmínky jejího získání, a co vše je s ní spojeno.
Máte nárok na vdovský důchod, ale nevíte, s jakou částkou můžete počítat? Výši vdovského důchodu můžete jednoduše vypočítat díky přehledné kalkulačce vdovského důchodu pro rok 2024. Přiblížíme vám také, jak výpočet vdovského důchodu probíhá, a poradíme, jak o něj zažádat.
Sportka, která je provozována společností Sazka, je jednou z nejpopulárnějších loterií v České republice. Je oblíbená zejména díky jednoduchému systému hry a také možnosti vyhrát vysoký jackpot. Jak Sportka funguje? Jaká jsou její pravidla a jaká je pravděpodobnost výhry v této loterii?
Plánujete rodičovskou dovolenou a zajímá vás, jaká finanční podpora vás čeká? Naše podrobná příručka k rodičovskému příspěvku pro rok 2024, a především kalkulačka pro jeho výpočet, vám poskytne všechny potřebné informace.
KOMENTÁŘE k článku Důchodová reforma
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.