Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Důchodová reforma komplexně

Důchodová reforma komplexně

Jaké změny nás (pravděpodobně) čekají v souvislosti s chystanou reformou penzijního systému? A které už platí? Posaďte se, a můžete se pustit do čtení. Reforma je, prozatím, poskládaná zhruba dvacítkou změn důchodového systému. Některé už nabyly účinnosti, jiné se teprve schvalují, takže je jejich osud zatím ještě nejistý. Přinášíme komplexní přehled všeho, co se doposud k penzijní reformě vztahuje.

REKLAMA

Co si z článku odnést?

  • Důchodová reforma zahrnuje mnoho postupných změn, s cílem zajistit udržitelnost penzijního systému pro budoucí generace. Některé kroky už se realizují, jiné čekají na uzákonění. 
  • Reforma se dotkne všech, včetně současných i budoucích důchodců.
  • Reforma počítá především s každoroční změnou důchodového věku: podle vývoje stárnutí populace.
  • K dalším změnám patří zavedení společného základu manželů, zvýšení minimálního důchodu, změny v pozůstalostních důchodech nebo zpřísnění pro odchody do předčasného důchodu. 
  • Současné důchodce postihne zastavení výplat státního příspěvku. Ale k práci v penzi je může motivovat zrušení odvodů na sociální pojištění.

Co je důchodová reforma

Zjednodušeně řečeno jde o mnoho postupných změn v penzijním systému. „Změn je v oblasti důchodů na dvě desítky. Některé už se realizují, jiné na svou účinnost čekají a ty zbývající procházejí schvalovacím procesem. Úmyslem vlády je snížit nákladnost penzijního systému tak, aby je „utáhly“ i příští generace, s klesající populací v aktivním věku a naopak rostoucím počtem důchodců. Proto se dočkáme nejen dalšího posunu důchodového věku, ale i změny metodiky po výpočet penzí tak, aby vycházely nižší, než je tomu dnes. Zásahu se nevyhnuly ani předčasné důchody nebo podpora spořicích si na stáří,“ říká Miroslav Majer, CEO portálu banky.cz.

Proč je důchodová reforma potřebná

Změny v důchodovém systému bylo nutné nastavit již před mnoha lety. Už roky na sklonku milénia ukazovaly, že i Česká republika se zařadí k zemím trpícím stárnutím populace. Proto měla reforma důchodového systému již před téměř dvaceti lety změnit způsob vyplácení důchodů. Měla jej přesunout od plně průběžného (vypláceného pouze státem) ke kombinovanému. V kombinovaných systémech část penze posílá stát, ale další část čerpá důchodce z vlastních důchodových úspor, respektive investic.

Jenže důvěra lidí v investice a kapitálový trh byla mizivá (vlivem neblahých zkušeností s neregulovaným prostředím). A proto změna důchodové politiky narážela na tuhý odpor. V současnosti již nelze dál váhat, poměr počtu pracujících k počtu vyplácených důchodů se stále snižuje.

„Záměrem reformy je mimo jiné podpora růstu důchodů u žen, které vychovávaly děti. Respektive vyrovnání důchodů těchto žen s důchody jejich partnerů. K tomuto účelu poslouží společný manželský základ, kde se budou evidovat pojistná obou partnerů. Podobný cíl sleduje i změna v oblasti pozůstalostních důchodů (pro ty, kdo ještě nejsou v seniorském věku, ale už mají vychované děti). Prodlužuje se výplata důchodů i nárok na jejich čerpání (od ukončení za předchozích pravidel),“ informuje Petr Jermář, specialista na finance z Banky.cz.

Již schválené kroky důchodové reformy

Schválení se zatím dočkaly změny v zákoně o důchodovém pojištění. Některé změny byly schváleny zatím jen na úrovni vlády, ale očekává se jejich uzákonění v téměř nezměněné verzi:

  • termíny výplaty důchodů
  • předčasný důchod jako celek
  • způsob valorizace penzí jak začátkem roku, tak i během kalendářního roku (pokud by k nim ekonomický vývoje vedl)
  • důchody pozůstalostní
  • navyšování důchodu za měsíce (roky) odpracované již v důchodovém věku
  • prodloužení povinné minimální doby trvání penzijního připojištění/spoření
  • odsunutí státního příspěvku směrem k vyšší odkládané částce
  • zastavení výplaty státních příspěvků lidem ve starobním důchodu 
  • vznik alternativních penzijních fondů s vyšším investičním rizikem
  • každoroční změny důchodového věku podle vývoje stárnutí populace
  • stanovení náročných profesí
  • změna výpočtu nových důchodů tak, aby klesaly o 200 Kč ročně
  • společný vyměřovací základ manželů a rodičovský vyměřovací základ
  • sociální důchod (navýšení minimálního garantovaného důchodu)
  • dlouhodobý investiční produkt a změna v možnostech daňových odpočtů za úspory na stáří. 
  • více odvodů OSVČ a “dohodářů” na důchodové pojištění 
  • za práci v důchodu okamžitý benefit, ale zvýšení důchodu se ruší
  • prodloužení nároku na vdovský/vdovecký důchod
  • výchovné jen pro ženy se třemi a více dětmi
  • návrat doktorského studia do náhradní doby pojištění
  • výhodnější předčasný důchod za 45 a více let práce
  • odložený důchod bude možný i pro mladší žadatele

Vláda začátkem května 2024 schválila další změny týkající se důchodové reformy: 12 novinek ohledně důchodové reformy najdete zde.

Důchodová reforma - co se změní?

Termíny výplaty důchodů

Důchody již nebudou chodit předem v režimu „klouzavého“ měsíce, nýbrž na měsíc kalendářní. Ubývá i termínů výplaty, které by se měly sjednotit do první poloviny měsíce, na sudé dny. ČSSZ usiluje o 5, maximálně 6 termínů výplat v měsíci (namísto dosavadních až 15). Výše důchodů se změna nijak nedotýká.

Předčasný důchod jako celek

Obrovské změny poznamenaly předčasné důchody. Namísto 5 let jsou zkráceny na maximálně 3 roky. Zpřísnily se sankce za předčasný důchod, dokonce dvakrát: poprvé výraznějším snížením vypočteného důchodu, poprvé zastavením valorizace předčasných penzí. Zákon zvýšil počet vyžadovaných odpracovaných let pro získání předčasného důchodů na 40.

Způsob valorizace penzí jak začátkem roku, tak i během kalendářního roku (pokud by k nim ekonomický vývoje vedl)

Důchody se budou valorizovat i nadále, ale pomalejším tempem. Výpočet valorizace se mění směrem dolů. A pokud nastane důvod k navýšení důchodů i během kalendářního roku, namísto valorizace se bude vyplácet jen dočasný příspěvek (nepromítne se do základu pro valorizaci na přelomu roku).

Důchody pozůstalostní

Nárok na výplatu vdovského a vdoveckého důchodu se prodlužuje pro skupinu osob, která doposud pobírala důchod jen po dobu jednoho roku. Prodloužení je nastaveno na 5 let.

Navyšování důchodu za měsíce (roky) odpracované již v důchodovém věku

Zákon zvyšuje motivaci pro osoby v důchodovém věku, aby i nadále pracovaly, nebo si při pobírání důchodu ještě i přivydělávaly. Těm, kdo začnou důchod pobírat později, se zrychluje tempo navyšování starobní penze. A těm, kdo si při důchodu přivydělají, odpustí stát 6,5 % jinak povinného odvodu na sociální pojištění - platí pro zaměstnance i OSVČ.

Prodloužení povinné minimální doby trvání penzijního připojištění/spoření

V návrhu je prodloužení povinné minimální doby trvání penzijního připojištění/spoření ze současných 5 let na 10 let. Změna by se měla dotknout jen nových smluv, uzavřených po 1. lednu 2024.

Penzijní spoření ČS

Změny u penzijního spoření

Odsunutí státního příspěvku směrem k vyšší odkládané částce

Stát by měl od poloviny roku 2024 vyplácet příspěvek k penzijnímu připojištění/spoření až od pravidelné úložky ve výši 500 Kč (plánovaný příspěvek 100 Kč). Nově by se měla posunout i horní hranice příspěvku: ze současných 1 000 Kč úložky (příspěvek 230 Kč) na až 1 700 Kč úložky (plánovaný příspěvek 340 Kč).

Zastavení výplaty státních příspěvků lidem ve starobním důchodu

V návrhu je i stopka pro vyplácení státních příspěvků klientům penzijních společností, kteří již pobírají starobní důchod. Ve druhém čtení byl však podán pozměňovací návrh, aby i mladší penzisté zůstali motivování k úsporám na pozdější věk, právě státním příspěvkem. Garanční výbor k tomuto návrhu žádné stanovisko nepřijal, a tak bude rozhodnutí záležitostí nadcházejícího třetího čtení.

Vznik alternativních penzijních fondů s vyšším investičním rizikem

V budoucích letech by mohly penzijní společnosti nabízet investice do rizikovějších, ale možná i výnosnějších penzijních fondů. Zda bude stát vyplácet příspěvek i za peníze odkládané do těchto fondů, je zatím nejisté, poslanecké návrhy se různí. Prozatím se ukazuje, že by mělo být možné „vybrat“ peníze z alternativního penzijního fondu najednou, bez povinnosti desetileté postupné výplaty.

Nejlepší zabezpečení na penzi? Vlastní střecha nad hlavou! Pomůže Vám naše hypoteční kalkulačka.

Každoroční změny důchodového věku podle vývoje stárnutí populace

Měnit důchodový věk podle vývoje stárnutí populace patří k dalším (zatím pouze) návrhům. O možnosti odchodu do řádného i předčasného důchodu bychom se měli dozvědět až v 50 letech. Dříve ne. Současné predikce ukazují, že by se navrhovaným výpočtem odsouval důchodový věk až na hranici 70 let.

Identifikace náročných profesí

Dřívější odchod do důchodu bez sankce by měl být povolen takzvaným náročným profesím. Co nejdříve by se vedení státu mělo shodnout na jmenovitém seznamu těchto profesí.

Změna výpočtu nových důchodů tak, aby klesaly o 200 Kč ročně

Návrh, ruku v ruce s apelem na pravidelné soukromé úspory na stáří, přichází se snižováním nově přiznávaných důchodů. Výpočet má být nastaven tak, aby každý následující rok vyšel o 200 Kč nižší, než bychom jej vypočítali podle metodiky současné.

Společný vyměřovací základ manželů a rodičovský vyměřovací základ

Důchody žen, které vychovaly děti, by se měly zvýšit. Zatímco otcové se mohli (většinou) nerušeně věnovat budování své kariéry a příjmu, matkám byla (většinou) taková možnost odepřena. A protože jim stát před několika lety vzal výhodu dřívějšího odchodu do důchodu, snaží se přínos rodičů pro společnost nahradit zvýšením vypočtené penze.

Jednou metodou bude zprůměrování příjmů manžela a manželky, druhou pak dorovnání příjmu matky do dobové průměrné mzdy. A to za měsíce, o které matka začne pracovat dříve (než ve 4 letech věku dítěte).

Sociální důchod (navýšení minimálního garantovaného důchodu)

Minimální vypočtený důchod by se po přijetí návrhů zákonů neměl dostat pod pětinu průměrné mzdy. Pro srovnání: v současnosti by to odpovídalo 8,5 tisíce Kč.

Více odvodů na důchodové pojištění

Stát potřebuje mnohem více důchodových příjmů, než získává nyní. Proto se odvody nově zavádějí „dohodářům“, a to i pokud si vydělají méně než 10 tisíc korun na smlouvu (u více zaměstnavatelů najednou). Vyšší odvody se, z doposud ještě nepodepsaného úsporného balíčku, budou týkat i OSVČ, především těch s nejnižšími příjmy. Jim se výsledná částka odvodů zvyšuje o několik tisíc korun měsíčně.

Dlouhodobý investiční produkt a změna v možnostech daňových odpočtů za úspory na stáří

Součástí našich důchodových plánů se nově bude moci stát Dlouhodobý Investiční Produkt - DIP (i když je to zatím jen v návrhu). Půjde o účet s dlouhodobým spořením nebo investicemi zcela mimo systém penzijních fondů. Stát k němu sice nebude vyplácet příspěvek, ale umožní odpočet ze základu daně z příjmů. Podobně, jako je tomu dnes u investičního a kapitálového životního pojištění a penzijního spoření/připojištění.

Ze základu daně by mělo být možné odečíst si každý rok celkem až 48 000 Kč. To bez závazného určení, kolik z této částky odečítáme na který z produktů. Klidně celých 48 000 Kč na penzijní spoření. Nebo celou částku na dlouhodobý investiční produkt.

Za práci v důchodu okamžitý benefit, ale zvýšení důchodu se ruší

Penzijní spoření od Allianz

Důchodci, kteří pobírají důchod a zároveň pracují, nebudou nově odvádět důchodové pojištění. Tím se jim čistý výdělek zvýší o 6,5 %. Na druhou stranu, pracujícím penzistům se již nebude zvyšovat důchod za každých 360 odpracovaných dní o 0,4 procenta výpočtového základu. Tato výhoda bude zrušena. Celkově se ale příjem pracujícího důchodce většinou zvýší. 

Výchovné jen pro ženy se třemi a více dětmi

Od roku 2027 budou mít nárok na výchovné pouze ženy se třemi a více dětmi. Připomeňme, že jde o částku 500 Kč za jedno dítě. Ostatním ženám bude za péči o blízké osoby započítán do důchodu tzv. fiktivní vyměřovací základ, viz bod “Společný vyměřovací základ manželů a rodičovský vyměřovací základ”.

Doktorské studium opět jako náhradní doba

Úspěšně dokončené první studium v doktorském studijním programu v prezenční formě bude, pro účely důchodového pojištění, znovu započítáváno jako náhradní doba.

Výhodnější předčasný důchod až za 45 let

Lidé, kteří odpracovali 45 a více let, dostanou možnost odejít do předčasného důchodu za výhodnějších podmínek. Krácení důchodu tu bude jen poloviční, ve srovnání s ostatními předčasnými důchodci.

Odložený důchod i pro mladší žadatele

Lidé, kteří nesplnili potřebnou dobu pojištění pro nárok na řádný důchod, budou mít možnost odejít do odloženého důchodu při splnění kratší doby pojištění (20 let, respektive 15 let, podle konkrétní situace). Opatření má usnadnit situaci cizincům, s jejichž domovskou zemí nemá ČR dohodnuté kroky v oblasti sociálního pojištění.

Dlouhodobý investiční produkt

Často se ptáte

Kdy začne platit nová důchodová reforma?

Není stanoven jednotný termín začátku účinnosti pro všechna opatření. Některá jsou v platnosti již od začátku října 2023, s jinými se počítá například oř od roku 2027 a později.

Koho se bude týkat důchodová reforma

Současná důchodová reforma se dotkne všech. Jak právě narozených kojenců, tak osob ve mužů i žen důchodu.

Co dělat když mi chybí roky do důchodu?

Máte dvě možnosti:

  • chybějící roky si odpracovat tak, abyste platili sociální pojištění ještě alespoň po minimální vyžadovanou dobu
  • doplatit si chybějící roky sociálního pojištění

Jak si doplatit roky do důchodu?

Pro přesný postup a částku se obraťte na pobočku České správy sociálního zabezpečení.

Kolik dětí se započítává do důchodu?

Do důchodu se započítává každé vychované dítě. Započítává se tomu rodiči, který o dítě celodenně pečoval po delší období. U dítěte, které dosáhlo dospělosti, je podmínka výchovy splněna 10 lety péče. U dětí převzatých do péče po 8. roku života se vyžaduje alespoň 5 let péče. Pokud dítě zemře po dosažení šesti měsíců věku, je za splnění podmínky výchovy považována péče o dítě od jeho narození až do jeho úmrtí.

Co se nepočítá do odpracovaných let?

Do let potřebných do důchodu se nepočítá:

  • studium (od roku 2010)
  • období, kdy má osoba jen kapitálové (pasivní) příjmy, bez jiné výdělečné činnosti
  • období brigád na dohody, z nichž se nehradí sociální pojištění
  • invalidita I. a II. stupně
  • dlouhodobá nezaměstnanost
  • období, kdy je osoba takzvaně bez zdanitelných příjmů (OBZP)
  • období péče o dítě od 4 do 7 let věku, případně o dvě děti do věku 15 let staršího z nich - po ukončení rodičovské dovolené
  • odnětí svobody v případě, že uvězněná osoba nepracuje
  • nedoložená doba pojištění na důchod
  • předdůchod.

Jak zjistit kolik mám odpracovaných let?

Nejsnáze v Informativní důchodové aplikaci na ePortálu ČSSZ.

REKLAMA

ANKETA k článku Důchodová reforma komplexně

Spoříte si na penzi v doplňkovém penzijním spoření?

Počet odpovědí: 176

KOMENTÁŘE k článku Důchodová reforma komplexně

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak funguje eNeschopenka: Kompletní průvodce pro zaměstnance

Jak funguje eNeschopenka: Kompletní průvodce pro zaměstnance

Jednodušší a pohodlnější. Takové je hlášení a správa dočasné pracovní neschopnosti pomocí eNeschopenky – tedy elektronické neschopenky. Zaměstnavatel se totiž o nemoci či úrazu zaměstnance dozví elektronicky od ČSSZ. Nepotřebuje tak žádné papírové dokumenty.

Aktuální a historický vývoj inflace

Aktuální a historický vývoj inflace

Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Ať zrovna začínáte s investováním, studujete ekonomii, nebo se jen chcete vzdělat, tyhle tipy vám vytrhnou trn z paty. Dali jsme totiž dohromady pár klasických titulů i populárních novinek, které investičními základy provedou i úplné ekonomické benjamínky.

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit na různá místa. Nejčastěji se nachází na střechách domů, ale lze ji nainstalovat i na balkon. Poradíme vám, jaké otázky si položit před instalací, jaký výkon mají panely, jaká povolení jsou zapotřebí a kolik stojí fotovoltaická elektrárna.

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

V době digitální transformace má smysl mít své věrnostní karty vždy po ruce, a to bez nutnosti nosit těžkou peněženku plnou plastových kartiček. Nejpohodlnější řešení představují aplikace pro věrnostní karty, které umožňují ukládání všech vašich karet na jednom místě. Tento trend se rychle rozšiřuje, přičemž mnoho uživatelů již přešlo na používání mobilních aplikací jako je Stocard, které jsou intuitivní a snadno ovladatelné.

Z naší bankovní poradny

Mám nárok na nemocenskou, mateřskou a doplatek na bydlení?

Dobry den, od 9.11. 2020 začne 5. měsíc těhotenství a již tedy nemohu pracovat. Přidal se mi k těhotenství výřez ploténky a trpím silnými bolestmi a jako těhotná nic dělat nemohu, mám odpočívat, žádné léky nesmím. Ale jako OSVČ nemám nárok na mateřskou ani nemocenskou z důvodu, že jsem si neplatila nemocenské pojištěni. Nevěděla jsem, že se doporučuje. Platila jsem vždy sociální a zdravotní. Nemam nárok na žádné finance z úřadu práce. Až po narozeni miminka rodičovsky příspěvek. Je to tedy tak? Tak se chci ještě zeptat, přítel má plat 37 000 Kč, má insolvenci a zatím mu nechávají 14 860 Kč. Bohužel nemáme nárok na příspěvek na bydlení a nemam nárok ani na porodné, jelikož se bere plat před stažením insolvence a páni mi na úřadu říkala, že máme zkusit odklad insolvence na rok. Je to skutečně tak jak mi bylo řečeno že se bere plat před stržením insolvence a tedy na nic nárok nemáme? Děkuji za vyjádření. Dobrý den, bez placeného nemocenského pojištění nemáte nárok na výplatu nemocenské ani mateřské. OSVČ se vždy musí rozhodnout, jestli je lepší neplatit pojištění (a mít více peněz hned) nebo se naopak nemocenského pojištění účastnit a mít za poplatek pokryté riziko nemoci.  Přítel s nadprůměrným platem 37 000 Kč na příspěvek na bydlení nedosáhne. Pro účely nároku na dávku se uvažuje čistý příjem před. ins. srážkami (jinak by to nedávalo smysl - dlužníkovi by se srazila insolvence a peníze by mu doplatil Úřad práce?).  U vás se bohužel sešlo více komplikací - Vy jste si neplatila nemocenské pojištění, přítel se zadlužil a spadl do osobního bankrotu, a nejste manželé, takže nepožíváte výhod manželství (např. vyšší nezabavitelné minimum v insolvenci na manžela/manželku, atd.). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak se dostat z dluhů?

Dobrý den, pomáhám matce dostat se zpátky na nohy. Má cca 10 exekucí, je nezaměstnaná. Chci se zeptat, zdali má nárok na dávku v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. Pokud ano, zdali nějaké peníze dostane nebo ji budou hned strženy na pokrytí exekuce, tzn. zdali už Úřad při vyplácení peněz ví, kolik jí nechat a kolik půjde na pokryti dluhu. Moc děkuji za každou informaci. Dobrý den, snaha pomoci své matce je jistě chválihodná, ale špatnou finanční situaci a exekuce nevyřešíte žádostmi o sociální dávky. Pokud Vaše matka nezvládá splácet své závazky (s 10 exekucemi pravděpodobně ne), doporučuji požádat o osobní bankrot, jehož podmínky jsou od 6/2019 velmi mírné. Po dobu 5 let stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč a následně bude zbytek prominut. Aby bylo možné na insolvenci srážet min. 2 200 Kč, je nutné mít příjem min. 11 000 Kč čistého měsíčně. Mamince tak stačí si najít zcela libovolnou práci za minimální mzdu. Mimořádná okamžitá dávka v hmotné nouzi se poskytuje pouze na řešení mimořádných jednorázových záležitostí (např. při živelné pohromě, po propuštění z vězení, atd.). Běžný dlužník v exekuci tuto definici spíše nenaplní (nestalo-li se mu něco mimořádného). Exekutor musí vždy dlužníkům ponechat tzv. nezabavitelné minimum, tedy dlužníci v exekuci nikdy nezůstávají zcela bez peněz (např. z příjmu 10 000 Kč lze srážet u nepřednostních pohledávek max. 742 Kč).  Příspěvek na bydlení je závislý na mnoha faktorech (příjmy, náklady na bydlení, normované náklady na bydlení, typ bydlení - v nájmu, ve vlastním).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak řešit dluhy?

Dobrý den, dostal jsem se do situace, kdy nezvládám splácet své dluhy a to i například energie, dluh na pojištění, mobilní operátor atd. Zkrátka bezvýchodná situace. Celková výše dluhů je zhruba 150 000 Kč. Pomalu ale jistě se blížím exekuci. Bohužel jsem v registru dlužníků a rád bych se z této situace dostal jinak než například insolvencí. Jsem zaměstnaný a můj čistý výdělek je 17 000 Kč a mám DPČ, kde si měsíčně přivydělám zhruba 15 000 Kč. Můj osobní názor je, že by pro mě bylo nejjednodušší si někde půjčit oněch 150 000 Kč, z toho vše zaplatit a splácet jednu půjčku, u které si jsem jistý, že nebudu mít problém s řádnými splátkami. Nicméně mi zřejmě nikde nepůjčí. Je nějaké řešení této situace? Předem děkuji za odpověď. Dobrý den, s negativními záznamy v registrech Vám nikdo nepůjčí, tedy máte jen 2 možnosti: 1) snížit výdaje na minimum, žít o chlebu a vodě a všechny dluhy (150 000 Kč) z příjmu 32 000 Kč splácet co to dá 2) požádat o osobní bankrot (insolvenci), což by pro Vás bylo vlastně dost podobné jako první možnost (z 32 000 Kč by Vám zůstávalo jen 14 680 Kč) Máte-li silnou vůli, dávejte měsíčně 17 000 Kč na splátky dluhů. Nemáte-li silnou vůli, požádejte o insolvenci a bude to za Vás nedobrovolně dělat ins. správce (který si z toho bude strhávat měsíčně odměnu min. 1 100 Kč, tedy dluh se Vám bude snižovat pomaleji). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena