Elektřina letos podraží. Rozhodně se ale nejedná o několikaměsíční výhled a o několikakorunové zdražení, někteří navýšení pocítí už v březnu a v ročním zúčtování je nepotěší až tisícovka navíc. Kteří dodavatelé zdraží a koho se nové ceny dotknou nejvíce?
Máte sazbu D02d? Tarif Standard? Smlouvu na dobu neurčitou? A elektřinu odebíráte od ČEZu? Pak počátkem března zaplatíte za elektřinu zhruba o 8% více, ročně se vám vyúčtování navýší přibližně o tisícovku, konkrétní částka se bude samozřejmě odvíjet od spotřeby. Při roční spotřebě 2 000 kWh s tarifem D02d a jističem 1x25 A konečné náklady narostou o necelých 1 000 Kč. Rodina se spotřebou 3 000 kWh se stejným tarifem a jističem 3x25 A už musí počítat, že si za elektřinu ročně připlatí o více jak 1 300 Kč.
Cena elektřiny se zvýší u tarifů D01d i D02d, kdy u druhé zmiňované sazby vzroste až o 22%, navíc se navýšení dotkne i stálé měsíční platby, která už pokoří hranici 100 Kč. Kromě zákazníků společnosti ČEZ si za energii připlatí i ti od Bohemia Energy, naopak ceny dodavatelů jako E.ON, PRE či innogy zůstávají prozatím neměnné.
Zatímco elektřina zdražuje, plyn je na tom podstatně lépe. Pakliže nenastanou na trhu se zemním plynem nějaké neočekávané situace, je pravděpodobné, že všichni dodavatelé pozvolna začnou nabízet výhodnější produkty.
Pokles cen na burze se ale do spotřebitelských cen nepromítne ihned, otázkou tak zůstává, kdy si levnější plyn užijí i domácnosti. Odborníci ale věří, že na zlevňování nebudeme čekat dlouho, v konečném vyúčtování bychom mohli nižší ceny pocítit už v průběhu letošního roku.
Energie tvoří podstatný náklad domácnosti, který ale lze poměrně snadno snížit. K veselejším cenám se můžete dopracovat hned dvěma způsoby.
Oba způsoby lze samozřejmě zkombinovat a tím tak dosáhnout ještě větších úspor. Přechodem ke konkurenčnímu dodavateli energií lze ušetřit až tisíce korun ročně, pakliže k tomu přestanete elektřinou a plynem plýtvat úspory ještě narostou.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
KOMENTÁŘE k článku Elektřina zdražuje. Kdo si ročně připlatí o tisícovku více a jak to bude s cenami plynu?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.