Banky.cz Články Aktuálně ERB Bank zkrachovala, náhrady začne vyplácet Fond pojištění vkladů

ERB Bank zkrachovala, náhrady začne vyplácet Fond pojištění vkladů

ERB Bank zkrachovala, náhrady začne vyplácet Fond pojištění vkladů
12.10.2016 Aktuálně

ČNB dne 11/10/2016 oznámila, že ERB Bank není schopna dostát svým závazkům. Fond pojištění vkladů začne klientům vyplácet náhrady nejpozději 20/10/2016. Banka tímto definitivně končí.

REKLAMA

Měl jsem v ERB Bank uloženy peníze – jak postupovat?

Všechny banky, družstevní záložny a stavební spořitelny mají ze zákona vklady pojištěny proti úpadku na 100% hodnoty až do ekvivalentu 100 000 EUR. Rozhodným dnem je 11/10/2016 a kurz CZK/EUR 27,02 Kč. Náhrady tedy budou vyplaceny v plné výši až do limitu 2 702 000 Kč na jednoho klienta (fyzickou či právnickou osobu). Do 19/10/2016 bude veřejně oznámen způsob výplaty (čas zahájení a místo – výplata bude pravděpodobně realizována na pobočkách České spořitelny či MONETA Money Bank). K výplatě náhrady postačí předložit občanský průkaz, netřeba další dokumenty. Výplata náhrad fyzickým osobám bude zahájena nejpozději 20/10/2016, právnickým osobám nejpozději 2/11/2016. Očekávaná celková výplata náhrad činí 3,6 mld. Kč. 

Cesta ke krachu

V březnu 2016 zahájila Česká národní banka s ERB Bank správní řízení a předběžným opatřením ji zakázala přijímat další vklady, poskytovat úvěry a pořizovat aktiva s vyšší rizikovou váhou než 0% (s výjimkou položek nutných pro chod banky). V té době bylo v bance na vkladech uloženo zhruba 4,6 mld. Kč, přičemž pojistným limitem ekvivalentu 100 000 EUR bylo kryto pouze 3,8 mld. Kč. ERB Bank reagovala prudkým snížením úrokových sazeb u spořících účtů a termínovaných vkladů, čímž srazila zájem klientů o sjednávání nových produktů na nulu. Dle zákulisních informací v bance chybělo 1,5 mld. Kč kapitálu, které ČNB nařídila ERB Bank neprodleně doplnit (a banka tak neučinila).

Dne 10/10/2016 ERB Bank uzavřela pokladny a zastavila výplatu vkladů s vysvětlením, že se jedná pouze o technický problém a že výplaty budou obnoveny pravděpodobně hned další den. Následující den pak ČNB oznamuje neschopnost ERB Bank dostát svým závazkům vůči oprávněným osobám, na základě čehož Fond pojištění vkladů začíná pracovat na realizaci výplat náhrad střadatelům. Tímto banka krachuje a definitivně končí.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Správní řízení s ERB Bank doposud nebylo ukončeno, takže ČNB situaci nemůže bohužel podrobněji komentovat. ERB Bank mezitím s pomocí právníků nahání novináře, kteří o možných příčinách krize banky psali. Zároveň ujišťuje veřejnost pomocí četných tiskových prohlášení, že banka v žádné krizi není a má dostatek likvidních zdrojů.

O pravých příčinách problémů banky se dozvíme až ze zprávy ČNB po ukončení správního řízení (které z pohledu událostí posledních dní pravděpodobně skončí odejmutím bankovní licence). Nechceme tímto nic předjímat, nicméně tisková prohlášení ERB Bank jsou až příliš podobná PR zkrachovalých záložen (UNIBON, MSD, WPB):

Běžný účet bez poplatků

  • nic se neděje, vše je v naprostém pořádku
  • správní řízení s ČNB je šikanózní a způsobuje našemu businessu velké škody, budeme se domáhat náhrad
  • máme dost likvidity
  • hledáme strategického investora
  • [není na výplaty vkladů, přichází krach, končí správní řízení s ČNB, ztráta licence]
  • dělali jsme vše možné pro záchranu, ale bohužel to nevyšlo

ERB Bank

Česká retailová klientela si spojuje ERB Bank (dříve Evropsko-ruská banka) především s nadprůměrně úročenými termínovanými vklady, podnikatelé pak s platební bránou do Ruska. Ostatně ERB Bank byla vůbec první ruskou bankou, která v EU získala licenci. V posledním roce se množily spekulace (zatím nepotvrzené) o prodloužené ruce kremelské politiky, která pomáhá financovat protizápadně orientovaná hnutí v Evropě.

REKLAMA

ANKETA k článku ERB Bank zkrachovala, náhrady začne vyplácet Fond pojištění vkladů

Měl jsem uloženy v ERB Bank peníze?

Počet odpovědí: 138

KOMENTÁŘE k článku ERB Bank zkrachovala, náhrady začne vyplácet Fond pojištění vkladů

Přidejte nový komentář

nesouhlasím s autorem, Komentoval(a): petr

14.10.2016 16:52:30

v prvé řadě banka se ERB banka odvolává na to, že "Výplata vkladů byla pozastavena pouze v důsledku dočasného opatření orgánu státní správy, který tak učinil z důvodu prověřování informací o některých transakcích dle § 20, odst. 7, zák. č. 253/2008 Sb.", to nejsou žádné "technické detaily", jak tvrdíte, a už vůbec ne ze strany ERB banky.
píšete: ERB Bank v březnu "reagovala prudkým snížením úrokových sazeb u spořících účtů a termínovaných vkladů, čímž srazila zájem klientů o sjednávání nových produktů na nulu.". Nebylo to spíš tak, že jí ČNB zakázala zakládat nové účty, než že by byl nulový zájmem klientů?
Nechť ČNB jen na zkoušku zakážet ČS nebo ČSOB či KB zakládat nové účty a termíňáky neobnovovat, jako to v březnu zakázala ERB bance. Uvidíme, jak dlouho bude trvat, než se tyto banky položí.
V pozadí úmyslné likvidace ERB banky Českou národní bankou jsou zcela jistě protiruské sankce. Kdyby ERB byla americká banka a byla v platnosti smlouva TTIP, ČR, a pokud by si vůči ní dovolila ČNB postupovat stejně, odhaduji, že by banka na ČR vysoudila tolik, že by stát zkrachoval. Českou republiku současné rozhodnutí ČNB příjde i tak velice draho.

RE: nesouhlas, Komentoval(a): Jan Budín

16.10.2016 07:13:25

Dobrý den, 1) "výplata peněz pozastavena z technických důvodů" - přesně toto vysvětlení mi podal pracovník pobočky Praha Smíchov. Jinak je to samozřejmě výmluva banky, peníze ji zablokoval Analytický útvar Ministerstva financí pro podezření z tunelování (nákupy bezcenných cenných papírů v zahraničí - bance zůstávají nehodnotná aktiva a peníze jsou vyváděny do zahraničí) 2) zákaz poskytovat nové produkty banku nenutil snižovat úroky téměř na nulu (třeba i stávajícím klientům u spořících účtů) 3) Toto nemá s protiruskými sankcemi za napadení Ukrajiny a okupaci Krymu nic společného. Naopak samo Rusko odebralo bankovní licenci sesterské bance ERB Bank v Rusku.

Děkuji ČNB za ušlý zisk způsobený mafiánskými praktikami a politickou korektností, Komentoval(a): Adam Vlček

14.11.2016 02:58:07

ČNB by měla být sama prověřena a její činnost pozastavena či úplně zastavena. To, co si dovoluje a jak jedná nemá ve vyspělém světě obdoby. Jednat na politickou objednávku, poškodit klienty i ekonomické vztahy s Ruskou Federací je skandální. ERB, Sberbank.....
Na druhou stranu nechává volnou ruku lichvářům, směnárnám které okrádají zejména západní turisty, bankám které jsou vyloženě postavené na absurdních poplatcích a klamání klientů (např. KB). ČNB by měla jednat v zájmu občanů ČR, dělá však pravý opak. Podporuje instituce, které nás okrádají a zavírá ty, které jsou politicky nekorektní. Obchod s akciemi je rovněž silně omezován. Nemohu si koupit co chci, ale co je mi vnuceno- nebo nic. Zameťte si před vlastním prahem a pak laskavě suďte druhé. Zloděj křičí chyťte zloděje. Přesná ukázka toho, že stát by neměl mít kontrolu ani zde. Ne s těmito lidmi. Tisknete si (bez)cenné papíry, pouštíte do oběhu peníze jak se vám zachce, vymýšlíte si kurzy měn.... Čím vy kryjete naši měnu, vaše papíry.? Čím? Stát je zadlužený, nic nemá. Tak kde berete tu drzost likvidovat subjekty s argumentem, který by tak snadno ukončil vaši činnost? Podobné praktiky zde již byly. Schovávat se za nekryté papíry - 2. světová válka byla důsledkem. Evidentně ne takovým, aby se historie neopakovala. Doufám, že ČNB bude jediná kdo na toto doplatí. My už platíme. Děkuji

re:, Komentoval(a): Filip Drahoš

15.11.2016 13:14:50

A není to náhodou pan pro-ruský prezident Zeman, který má jako jediný pravomoc jmenovat vedení ČNB? Kremelská propaganda hloupne...

., Komentoval(a): Tomáš

15.11.2016 15:23:22

Díky nekompromisnímu dohledu ČNB máme jeden z nejlépe fungujících bankovních trhů v celé Evropě. Tunelování ERB poškozuje zájmy ostatních tuzemských bank, které pak skrz Fond pojištění vkladů platí za tuto škodnou ztráty.

RE, Komentoval(a): František Novák

16.11.2016 18:50:30

Zde je poměrně přesně popsáno, jako si majitel banku sám sobě vytuneloval: http://www.banky.cz/nova-ceska-banka-a-dalsi-aktuality-ze-sveta-financi

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

20.11.2024 Aktuálně

Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

8.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří i Modrá pyramida spouští od dnešního dne 6.11.2024 časově omezenou akční nabídku na podporu prodeje stavebního spoření.

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

7.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří Modrá pyramida s platností od 6. 11. 2024 snižuje u vybraných spořicích akcí bonusový úrok o 0,5 % p.a.

AirBank: Akce pro aktivní klienty

AirBank: Akce pro aktivní klienty

5.11.2024 Aktuálně

Air Bank od 1. 11. přináší akci pro aktivní klienty. Akce je poskytována ve dvou formách.

Týdenní analýza 45/2024: Nejnižší realizační sazby zaznamenáváme na dvouletých fixacích

Týdenní analýza 45/2024: Nejnižší realizační sazby zaznamenáváme na dvouletých fixacích

5.11.2024 Aktuálně

Úrokové sazby v říjnu klesaly jen velmi pozvolna. Platí to o nabídkových indexech i reálných úrokových sazbách.

Z naší bankovní poradny

Nechci platit úroky za úvěr na bydlení

Dobrý den, dcera si před 11ti lety vzala úvěr ze stavebního spoření. Řádně splácí. Má 2 děti a je na mateřské. Před 2 lety jí byla diagnostikována roztroušená skleróza. Po mateřské ji čeká invalidní důchod. Není schopna splácet, platím to za ni já jako její matka. Sama jsem invalida 3. stupně. Chtěla jsem úvěr doplatit, ovšem nám bylo sděleno, že stále ještě splácíme úroky. Za 11 let bylo zaplaceno 1 100 000 Kč. Smlouva byla od ČMSS, dnes ČSOB. Údajně máme splatit ještě 900 000 Kč. Smlouva nemá vyznačeno datum ukončení ani celkovou částku ke splacení. Dceři bylo 22 let když smlouvu podepisovala, byla nezkušená. Dnes je ohrožena chudobou při tom co po ní chtějí aby splácela. Na mě to působí jako klasická lichva. Sama mám invalidní důchod a představa že klasické bance máme zaplatit úrok před 800 000 Kč je šílená. Moc prosím o radu, jestli je nějaká cesta ven, zneplatnění úvěru? Moc děkuji Dobrý den, kolik si prosím dcera v roce 2011 půjčila peněz? Úroky z úvěrů ze stavebních spoření a hypoték jsou jedny z nejnižších, obvykle do 5%. Neúčelové půjčky mají vyšší sazby (až 10%), kreditní karty a kontokorenty 15-25%, nebankovní půjčky i stovky až tisíce procent. Pokud si dcera půjčila např. 2 mil. Kč, pak při úrokové sazbě 5% byly úroky cca 100 000 Kč ročně. Za 10-15 let mohou úroky činit třeba i 1 mil. Kč. O lichvu ani nic mimořádného nejde. Když si Vy půjdete uložit své peníze do banky, taktéž Vám banka bude platit úrok, aktuálně 4-5%. Pokud byste si do banky uložila 2 mil. Kč, banka by Vám platila s úrokem 4% ročně 80 000 Kč. A pokud si někdo jiný půjde do banky půjčit 2 mil. Kč, bude bance platit 5%, tedy 100 000 Kč. Z těchto 100 000 Kč banka vyplatí 80 000 Kč tomu, kdo si do banky uložil peníze. A zbylých 20 000 Kč si ponechá na pokrytí nákladů a tvorbu přiměřeného zisku.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

DSTI (Debt Service To Income)

DSTI je zkratkou z anglického názvu "Debt Service To Income". Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých stávajících úvěrů (kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Jak se počítá ukazatel DSTI?Hodnotu DSTI je možné jednoduše vypočítat tím, že sečtete veškeré měsíční splátky, které platíte za své stávající i nově žádané úvěry a vydělíte je čistým měsíčním příjmem. Výsledek následně vynásobíte stem, abyste získali procentuální vyjádření. Pokud byste například plánovali splácet hypotéku ve výši 12 000 Kč a platili 7 000 Kč měsíčně za další půjčky a váš čistý měsíční příjem by byl 45 000 Kč, výpočet by vypadal následovně:DSTI = (12 000 + 7 000) / 45 000 x 100 = 42,22 %Zrušení parametru DSTIČNB může nastavit závaznou horní hranici DSTI, kterou se musí řídit banky při poskytování hypotečních úvěrů. Do června 2023 například horní hranice DSTI pro žadatele o úvěr do 36 let věku činila 50 % a pro žadatele starší 36 let 45 %. 1. července 2023 však došlo ke zrušení závazné horní hranice DSTI a stanovena je pouze doporučená hranice DSTI, která v současné době činí 40 %. ČNB žadatelům o úvěr, kteří tuto hranici překračují, doporučuje, aby byli velmi obezřetní se žádostí o půjčku. Při žádosti o úvěr se můžete setkat také s pojmem DTI (Debt To Income). ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

DTI (Debt To Income)

Ukazatel DTI je poměrem výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. Česká národní banka může nastavit, případně doporučit, horní hranici tohoto úvěrového ukazatele a hypoteční banky se tímto ukazatelem musí řídit při schvalování žádostí o hypoteční úvěr. Aktuálně není závazná horní hranice ukazatele DTI stanovena a je pouze doporučena. Jak se počítá ukazatel DTI?DTI se jednoduše vypočítá tak, že se celková výše všech závazků vydělí ročním čistým výdělkem žadatele. Pokud by měl například žadatel hypotéku ve výši 5 000 000 Kč a čistý roční výdělek 1 000 000 Kč, hodnota ukazatele by byla 5. Dalším významným ukazatelem je DSTI (Debt Service to Income), který vyjadřuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem. Více o tomto ukazateli se dozvíte zde.Doporučená horní hranice DTIV současné době činí doporučená horní hranice 8násobek ročního příjmu. Tato hranice tedy není závazná pro žadatele ani banky. Česká národní banka však žadatelům o hypoteční úvěr doporučuje, aby byli velmi obezřetní při překročení této hranice, protože by se mohli dostat do finančních obtíží. Pokud bychom kalkulovali s průměrnou čistou měsíční mzdou, která je v roce 2024 okolo 35 000 Kč, dostali bychom se na roční mzdu 420 000 Kč. V tomto případě bychom doporučeného ukazatele 8 dosáhli s výší úvěru do 3 350 000 Kč. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena