Banky.cz Články Reality ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností

ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností

ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností
23.1.2016 Reality

Byt 638 Kč, rodinný dům 2 264 Kč – přesně o tolik navíc by si mohly připlatit průměrné domácnosti na elektřině za rok, prosadí-li ERU nové distribuční tarify. Pohorší si maloodběratelé, polepší velkoodběratelé. Proč MPO a MMR neustále považují úspory ve spotřebě energií za hřích?

Kdo šetří, nemá za tři, ale platí útratu sousedům

Obnovitelné zdroje

Zatímco celosvětovým trendem 21. století je šetření s energiemi, v tuzemsku je bohužel stále odpovědný a šetrný člověk považován za parazita, protože se odmítá sociálně podílet na neodpovědnosti a plýtvání ostatních. Když někdo ve světě investuje do energeticky úspornějšího bydlení (lepší zateplení, zářivky/led místo žárovek, úspornější spotřebiče, atd.), bývá právem titulován „role model“. Pokud si však to samé dovolíme v tuzemsku, jsme automaticky označeni za zlé příživníky… a jak by k tomu soused přišel, když on musí platit za energie více – šup a povinně mu na to budeš, milý šetřílku, přispívat.

O nepříliš spravedlivém počinu Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) jsme psali již v článku Rozúčtování topných nákladů 2016. Nyní něco podobného s elektřinou chystá Energetický regulační úřad (ERU) za plné podpory Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Na této chystané změně distribučních tarifů od roku 2017 vydělají především velkoodběratelé (průmysl, obchod, veřejné instituce, domácnosti topící elektřinou) a prodělají maloodběratelé (domácnosti netopící elektřinou), tedy valná většina domácností.

Jak to všechno začalo

Výrobním podnikům se dlouhodobě nelíbí vysoká dotace energie z obnovitelných zdrojů, kterou musí za každou spotřebovanou MWh platit. V posledních letech lobují průmyslové firmy za změnu pravidel dotací a snaží se ERU instruovat k přenesení větší zátěže na domácnosti. Domácnosti i podniky platí nyní relativně stejně - dle spotřeby, ale protože domácnosti toho spotřebuje málo a podniky hodně, tak podniky platí v absolutních číslech více (což je fér, když více spotřebují, tedy více zatěžují životní prostředí – kamion také platí na dálnici více než osobní auto). Proto v loňském roce přišel ERU s nápadem, že nově by se podpora obnovitelných zdrojů neplatila podle spotřeby, ale dle velikosti rezervovaného příkonu (hlavního jističe) – na což by doplatily právě domácnosti.

Napoprvé to nevyšlo

Neboť logika předchozího nápadu na redistribuci nákladů na obnovitelné zdroje v neprospěch domácností pokulhávala na obě nohy, přišel ERU s plánem B. Začal vykládat, že náklady na distribuci elektřiny by měly být rovnoměrněji rozloženy mezi velkoodběratele a maloodběratele, a že by se tedy neměly jako dnes platit převážně podle spotřeby, ale převážně podle jističe. Pro velkoodběratele to bude mít identický pozitivní efekt jako neprosazený nápad na redistribuce plateb za OZ a laická veřejnost toto bude lépe akceptovat, protože tomu nebude rozumět a nebude to znít tak špatně jako „dotace solárům“.

Jak velký jistič potřebuje domácnost?

Nejlepší hypotéka online

úspory

ERU argumentuje zbytečně velkými jističi domácností, které neodpovídají jejich malé spotřebě. Zde se pravděpodobně naplno projevuje dopad personálního obsazení energetického úřadu, kde místo odborníků na energetiku začíná sedět více vysloužilých „nejvyšších státních zástupců“. ERU si totiž myslí, že kdo má malou spotřebu (domácnosti), má mít malý jistič. To je pravda jen do určité míry. Zatímco podnik má konstantě vysokou spotřebu (stroje jedou neustále), domácnosti mají jen spotřební špičky (pračka, elektrická trouba, souběh více kuchyňských spotřebičů). I tak ale musí být hlavní jistič uzpůsoben na nejvyšší možnou zátěž (přestože k ní dochází velmi zřídka).

Zásuvkové okruhy se dle norem a „best practise“ jistí 16A. Abychom nemuseli každé ráno přemýšlet, zda si nejdříve uvařit kafe nebo udělat toust a dodrželi při projektování elektroinstalace alespoň náznak selektivity jištění, měl by být hlavní jistič u bytu 1x25A a pro RD 3x20A. Dávat si méně či více není v běžných případech moudré, neboť nám budou buď vypadávat pojistky, nebo budeme přeplácet rezervovaný příkon distribuční soustavy (každý měsíc platíme PDS fixní poplatek dle velikosti hlavního jističe).

Rekonstruované nemovitosti a novostavby tyto parametry plní. Starší nemovitosti se spíše potýkají s pod-dimenzovaností hlavního jističe, než s jeho předimenzováním. Jistě, určitě se najde sem tam nějaký kutil mající na chatě starou cirkulárku, na kterou potřebuje 3x32A a nehodlá ji nahradit moderní pilou, která by měla poloviční požadavky. Ale není to zásadní problém českých domácností, že by něco bylo plošně předimenzované a neúměrně to kladlo nároky na kapacitu distribuční sítě.

Platíme za spotřebu i za možnost spotřebovávat

Ano, je třeba platit nejen za spotřebu, ale i za samotnou možnost spotřebovávat. Nicméně tak to funguje již dnes, kdy se měsíčně platí distributorovi fixní platba za rezervovaný příkon (velikost jističe). I když bychom nespotřebovali za celý rok ani ťuk, zaplatíme přesto zhruba 500-1 300 Kč jen za jistič distributorovi (+ další fixní platby prodejci energií, od kterého kupujeme silovou elektřinu). Je opravdu nezbytně nutné zvedat tuto fixní platbu dle návrhu ERU do mnohatisícových položek?

Sečteno, podtrženo…

stavební normy

Nejlepší hypotéka online

  • Domácnosti budou mít vždy oproti podnikům zanedbatelnou spotřebu. Velkoodběratelé zatěžují síť násobně více oproti domácnostem. Není tedy důvod, aby domácnosti velkoodběratele dotovaly.
  • Téměř žádná domácnost nemá zbytečně předimenzovaný jistič, neboť už dnes by si za to musela výrazně připlatit (ročně až několik tisíc korun). Naopak spousta starších a nerekonstruovaných nemovitostí má jistič poddimenzovaný.
  • Byt nemůže jít pod 1x25A a RD pod 3x20A bez dopadů na snížení průměrného standardu bydlení a dodržování platných předpisů.
  • I když mají domácnosti velmi malou spotřebu, musí mít jističe dimenzovány minimálně na to, aby si mohly jednou týdně pustit pračku. Představa ERU, že domácnosti s ročním odběrem 1 MWh bude stačit jistič 10A, je lichá.

Skutečným cílem nových tarifů ERU je podpora podniků, kterou zaplatí domácnosti. Veřejnosti prezentované důvody jsou cíleně smyšlené nebo krajně neodborné. ERU např. v jedné větě důvodové zprávy hovoří o zvýšených nárocích na distribuční síť (a proto by měly domácnosti platit více), ale hned v následujícím odstavci dodává, že celkový objem vybíraných prostředků na provoz sítě zůstane zachován a není třeba ho zvyšovat.

I kdyby měla každá domácnost od nového roku nižší jistič o 5A, silové elektřiny se spotřebuje na chlup stejně a v souhrnu se nezmění ani časové rozložení zatížení sítě. Má-li tedy ERU pocit, že politika rezervovaných příkonů v síti je problematická, může raději místo uvalování další skryté daně na domácnosti popřemýšlet o iniciaci změny předpisů a norem, konkrétně o koeficientech souběhu odběrů maloodběratelů (a z toho plynoucích požadavků na distribuční síť).

Top 3 nepravdivá tvrzení

  • ERU: „Jedná se o běžnou praxi fungující v mnoha státech.“ =. Naopak ČR je jednou z mála civilizovaných západních zemí, kde jsou šetrní lidé neustále penalizování za malou spotřebu.
  • Pan Mládek (MPO): „Kdo by podle nových pravidel zaplatil více, bude platit stejně jako dnes.“ =. Administrativně nerealizovatelné + vybralo by se tedy celkem méně peněz, než je potřeba na údržbu sítě. Kdo doplatí zbytek?
  • ERU: „Domácnosti s průměrnou spotřebou si nepohorší, na nová pravidla doplatí jen šetřílci.“ =. Dle kalkulačky ERU na změně prodělají všechny domácnosti, které netopí elektřinou.

ANKETA k článku ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností

Souhlasím s novými tarify ERU?

Počet odpovědí: 556

KOMENTÁŘE k článku ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností

Přidejte nový komentář

Je na čase ERU rozehnat a pohnat před soud, Komentoval(a): Růžička

26.01.2016 13:34:28

Souhlasím s článkem,to co vymysleli s jističema v ERU
je výplod úplně nekompetentního blba a nebo zločince.
Na jejich kalkulačce jsem si spočítal, že na garážích ročně
při spotřebě cca 50kWh budeme nově platit 7500,Kč.
Dnes platíme 1300 ,Kč , rozdíl bude 6200,-Kč navíc.
Jedna kWh bude za 150Kč. V tom případě zrušíme odběrné místo a nebudeme někoho sponzorovat.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Co Češi očekávají od nájmu a co od vlastnického bydlení?

Co Češi očekávají od nájmu a co od vlastnického bydlení?

21.1.2025 Reality

Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

28.12.2024 Reality

Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.

Dispozice bytů: Jak se mění požadavky a trendy na trhu?

Dispozice bytů: Jak se mění požadavky a trendy na trhu?

24.12.2024 Reality

Při výběru ideální dispozice bytu se zákazníci potýkají s otázkami, jak efektivně využít prostor a jaká dispozice bytu či domu nejlépe odpovídá jejich životnímu stylu. Projděme si proto aktuální statistiky výstavby, informace o oblíbené velikosti bytů i to, jak se v posledních letech mění požadavky na bydlení. Ukážeme, jak se dispozice bytu odráží v ceně, ale i jakou dispozici upřednostnit v jaké životní situaci. A hlavně: jak při tom všem zbytečně nepřeplatit.

Cena nemovitostí vs. příjmy: Kde je bydlení nejdostupnější

Cena nemovitostí vs. příjmy: Kde je bydlení nejdostupnější

17.12.2024 Reality

Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.

Přes 90 000 Kč čistého potřebuje domácnost na hypotéku, říká Frait z ČNB

Přes 90 000 Kč čistého potřebuje domácnost na hypotéku, říká Frait z ČNB

12.12.2024 Reality

Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.

Z naší bankovní poradny

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Mohu nařídit budoucímu vlastníkovi povinnost bydlet v kupované nemovitosti?

2.6.2024 Reality
Dobrý den, rozděluji dům se sousedkou tzv. prohlášením vlastníka pro katastr. Ona bude chtít svou polovinu prodat. Mohu se nějak bránit, např. věcným břemenem v prohlášení vlastníka, že budoucí majitel tam bude muset bydlet? (podmínka v prohlášení) Bojím se, že budoucí majitel tam může nastěhovat někoho, s kým nebude k vydržení a společné soužití tím bude narušeno. Děkuji za odpověď. Dobrý den, budoucímu vlastníkovi nemovitosti nemůžete nařizovat, aby v nemovitosti bydlel. Taktéž mu nelze zakazovat pronájem ani jakékoliv jiné jednání (bezúplatné poskytnutí bydlení třetí osobě, návštěvy atd.). Takovéto omezování práv není přípustné, nelze jej zapsat do prohlášení vlastníků ani jako věcné břemeno k nemovitosti. Vždy existuje riziko, že si se sousedem nesednete. S tím bohužel nic nenaděláte.Rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky vřele doporučuji. Každý pak budeme majitelem svého bytu. Setrvání v podílovém vlastnictví by pro Vás bylo výrazně rizikovější. Sousedka by se mohla rozhodnout bydlet ve Vašem bytě a Vy byste s tím nic nenadělala (nebo by k Vám rovnou mohla nastěhovat cizí osobu). Navíc není možné nikoho proti jeho vůli držet v podílovém vlastnictví. Sousedka by svůj podíl mohla kdykoliv prodat nebo požádat soud o prodej celé nemovitosti (i Vašeho bytu).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena