Banky.cz Články Půjčka Exekuční kalkulačka 2025: spočítejte si kolik vám zbyde

Exekuční kalkulačka 2025: spočítejte si kolik vám zbyde

Exekuční kalkulačka
24.2.2025 Půjčka

Potřebujete spočítat, jak vysoká by byla exekuce při vašem příjmu? Nebo si ověřit, že vám zaměstnavatel sráží správně? V naší exekuční kalkulačce si snadno zkontrolujete výši srážek i částku, která vám musí zůstat na živobytí. Pomůžeme vám také pochopit celý proces výpočtu exekuce na příjem.

Co je exekuce příjmu a jak je vysoká?

Exekuce je vymáhání dluhu prostřednictvím soudního exekutora. Ten může nařídit exekuční srážky z příjmu dlužníka. Výše exekuce ze mzdy se počítá z částky, která zbyde po odečtení nezabavitelného minima od čisté mzdy. Přitom se nezabavitelné minimum stanovuje jak pro dlužníka, tak pro všechny jím vyživované osoby (typicky děti). Výsledná částka se pak ještě dělí na třetiny, viz níže.

Jak si spočítat srážky ze mzdy během exekuce?

Výpočet exekuce ze mzdy se řídí jasnými pravidly. Z čisté mzdy se nejprve odečte nezabavitelná částka, zbytek se rozdělí na třetiny. Při jedné exekuci se sráží jedna třetina, při více exekucích nebo přednostních pohledávkách se srážejí dvě třetiny (stějně jako při insolvenci).

Pak je tu ještě stropová částka (každoročně se mění) a nad ni se na exekuci strhne všechno. Pro přesné určení srážek využijte exekuční kalkulačku.

Co se vyplňuje do kalkulačky

Do kalkulačky zadejte následující údaje:

  • typ srážek ze mzdy (exekuce nebo insolvence)
  • čistý měsíční příjem
  • počet vyživovaných osob
  • jsou sráženy i přednostní pohledávky?
  • počet exekucí (méně než 4 anebo 4 a více)
  • jste osobou s výjimkou z výpočtu srážek? (důchodce starobní, invalidní ve 2. nebo 3. stupni, či pobíráte sirotčí důchod?).
Nejlevnější půjčka od Air Bank

Po vyplnění těchto údajů vám kalkulačka zobrazí

  • základní nezabavitelnou částku
  • celkovou srážku v Kč
  • váš příjem po srážce v Kč.
Zdroj kalkulačky: Kalkulačka nezabavitelné částky od 1. 10. 2024, Kurzy.cz

Exekuce na mzdu v otázkách a odpovědích

Co všechno se započítává do příjmu, který může být exekučně sražen?

Do příjmu pro výpočet exekučních srážek se započítává základní mzda, náhrady mzdy, odměny, prémie a příplatky. Patří sem i příjem OSVČ z podnikání. Započítávají se také nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti, důchody, rodičovský příspěvek a další pravidelné dávky.

Do zabavitelných příjmu se nezapočítávají dávky v hmotné nouzi, příspěvek na bydlení nebo dávky pro zdravotně postižené. Plus některé jednorázové příjmy, jako jsou cestovní náhrady, daňový bonus, případně náhrady za opotřebení vlastního nářadí či zařízení.

Podívejte se, jak vysoký příspěvek na bydlení můžete dostávat od státu. Exekutor na něj sáhnout nesmí.

Může exekutor zabavit i jiné druhy příjmu než mzdu?

Nejlevnější půjčka od Zonky

Petr Jermář, specialista na finance portálu banky.cz, upozorňuje, že: „Exekutor může kromě mzdy postihnout i jiné druhy příjmů. Patří mezi ně většina peněžitých dávek od státu (důchod, podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství aj.). Další zabavitelné příjmy jsou odměny z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, příjmy z podnikání, výhry a výnosy ze vkladů, příjmy z pronájmu, autorské honoráře a další.

Zákon stanovuje ale i výčet příjmů, které exekutor zabavit nesmí. Jde především o příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné, příspěvek na péči nebo dávky pro osoby se zdravotním postižením. Z dávek státní sociální podpory a dávek hmotné nouze lze exekučně srážet jen v případě přednostních pohledávek, jako je výživné na děti.“

Jaké jsou nejčastější důvody pro zastavení či odložení exekuce?

Exekuci lze zastavit nebo odložit z několika důvodů:

  • Hrozí vám exekuce na plat? Jistě se zajímejte o všechny možnosti řešení, včetně osobního bankrotu (insolvence). Při problémech s dluhy vám může pomoci dluhová poradna, kde získáte informace jak o povinnostech zaměstnavatele, tak i o rozsahu práv exekutora nebo o možnosti založení si chráněného účtu, na který se exekutor nedostane. dluh byl již uhrazen
  • exekutor postupoval v rozporu se zákonem
  • dlužník prokáže, že nemá z čeho splácet
  • dlužník vstoupil do insolvence (a zároveň není předmětem exekuce výživné)
  • promlčení pohledávky
  • závažné zdravotní nebo sociální důvody.

KOMENTÁŘE k článku Exekuční kalkulačka 2025: spočítejte si kolik vám zbyde

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Exekuční kalkulačka 2025: spočítejte si kolik vám zbyde

Exekuční kalkulačka 2025: spočítejte si kolik vám zbyde

24.2.2025 Půjčka

Potřebujete spočítat, jak vysoká by byla exekuce při vašem příjmu? Nebo si ověřit, že vám zaměstnavatel sráží správně? V naší exekuční kalkulačce si snadno zkontrolujete výši srážek i částku, která vám musí zůstat na živobytí. Pomůžeme vám také pochopit celý proces výpočtu exekuce na příjem.

Kdy se vyplatí konsolidace půjček

Kdy se vyplatí konsolidace půjček

21.2.2025 Půjčka

Aby se konsolidace úvěrů vůbec mohla vyplatit, je potřeba ji provést správně. Co to znamená? Ve výsledku nejde o nic složitého: úspěšné sloučení půjček musí splňovat jen několik zcela základních (a jistě uznáte, že i očekávatelných) podmínek. Podívejte se, jak na nejvýhodnější konsolidaci půjček: kde ji hledat, jak si ji nastavit, kdy ji provést. Ukážeme vám i situace, kdy konsolidace buď nebude vůbec výhodná, nebo dojde k jejímu zamítnutí.

Srovnání nebankovních půjček: Co byste měli vědět

Srovnání nebankovních půjček: Co byste měli vědět

21.1.2025 Půjčka

Přemýšlíte o půjčce? Jedno z prvních rozhodování, které vás nemine, bude o poskytovateli: požádáte o bankovní, nebo o nebankovní půjčku? Abychom vám rozhodování usnadnili, připravili jsme průvodce nebankovními půjčkami online. Ukážeme vám, co je nebankovní půjčka, od koho se dá získat, jaké má nevýhody, ale i výhody. Chybět nebude ani návod, jak vybrat nejvýhodnější nebankovní půjčku.

Jak funguje vymáhání dluhů: Co očekávat a jak se bránit

Jak funguje vymáhání dluhů: Co očekávat a jak se bránit

17.1.2025 Půjčka

Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.

Úvěry pro s.r.o.: Co potřebujete vědět

Úvěry pro s.r.o.: Co potřebujete vědět

31.12.2024 Půjčka

Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena