Na kolik mě půjčka vyjde, můžu ji splatit
předčasně a kolik budu měsíčně splácet? Právě tyto tři otázky si lidé při
sjednávání půjčky pokládají nejčastěji. Vyplývá to alespoň z nového průzkumu
Air Bank.
Průzkum zároveň ukázal, že lidé jsou o
pravidlech úvěrů daleko lépe informovaní než před pěti lety. Na důležité
parametry totiž kladou větší důraz.
Mezi hlavními kritérii při rozhodování o půjčce lidé nejčastěji zmínili celkovou zaplacenou částku.
Dotázaní vybrali tento ukazatel jako nejdůležitější v 60 % případů. Při podobném průzkumu před 5 lety byla přitom celková zaplacená suma důležitá jen pro 52 % lidí.
Zjistit výslednou částku ale nemusí vždy jednoduché. Nestačí totiž sledovat jenom úrokovou sazbu.
Zaměřte se spíš na RPSN, neboli na roční procentuální sazbu nákladů za úvěr. Obsahuje úrok i další poplatky spojené s půjčku – například za poskytnutí nebo správu úvěru. Poskytovatelé přitom musí tento údaj zveřejňovat povinně u každé půjčky.
Přehled vám dá například srovnání půjček. V něm si jednoduše ověříte RPSN u jednotlivých produktů i to, jak dlouho můžete splácet.
Podle těchto parametrů si pak seřadíte všechny poskytovatele a snadno tak vyberete nejvýhodnější nabídku.
Kromě zmíněných faktorů ovlivňují cenu půjčky i různé odměny za řádné splácení. Díky nim můžete ve výsledku dost ušetřit.
Ve smlouvě se zaměřte ale i na případné sankce za nesplácení. Ty vám můžou půjčku naopak velmi prodražit. Na trhu totiž najdete i společnosti, u kterých jsou pokuty za nesplácení až třikrát vyšší než samotná půjčka.
Strop pro výši sankcí přitom určuje zákon o spotřebitelských úvěrech. Za každý den po splatnosti vám poskytovatel může naúčtovat maximálně 0,1 % z částky, se kterou jste v prodlení.
I když je cena půjčky nejdůležitějším parametrem, určitě není jediným, na který byste se měli zaměřit. Vyplývá to i ze zmíněného průzkumu Air Bank.
Na pomyslném druhém místě něm skončilo předčasné splacení úvěru zdarma, které je důležité pro 39 % lidí.
Třetí místo obsadila výše měsíční splátky, kterou označili Češi jako důležitou v 38 % případů.
Hned v závěsu za třemi zmiňovanými parametry je podle průzkumu Air Bank flexibilita půjčky. Její důležitost přitom roste. Před pěti lety si ji jako důležitý aspekt vybralo jen 21 % respondentů, letos to bylo 30 % lidí.
Ukazuje se tak, že lidé stále více vyhledávají možnost měnit půjčku, jak potřebují. Konkrétně chtějí možnosti přizpůsobit si:
I když mnoho bankovních a nebankovních institucí jistou flexibilitu při splácení nabízí, vždy si musíte v první řadě nastavit splátky tak, abyste si s nimi bez problémů poradili.
Často se přitom stává, že lidé zbytečně riskují a nastaví si splátky příliš vysoké. Nepočítají totiž s nečekanými výdaji nebo dočasným výpadkem příjmu.
Výši splátek, které vám nepřerostou přes hlavu, přitom vypočítáte velmi jednoduše:
Kromě parametrů, které lidé u půjček považují za nejdůležitější, zmiňuje průzkum i ty méně podstatné.
Zajímavé je, že jsou to často výhody, které jsou už u mnoha poskytovatelů obvyklé. Je tedy možné, že je lidé považují za standard trhu. A nepřikládají jim proto takovou váhu.
Konkrétně se to týká:
Průzkum Air Bank zjišťoval i to, na co si jsou Češi ochotní půjčit a na co ne.
Podle dotázaných jsou nejčastějšími důvody pro půjčku:
Z průzkumu ale také vyplývá, že lidé nejsou půjčkám tolik naklonění jako před pěti lety. O půjčce by například příliš neuvažovali kvůli:
Proč jsou lidé při půjčování opatrnější? Podle autorů průzkumu za tím stojí například to, že lidé během koronavirové pandemie ušetřili, protože neměli tolik možností, jak utrácet. Díky tomu mohou zaplatit mnoho věcí z vlastní kapsy.
Dalším důvodem je, že lidé půjčkám víc rozumějí a víc o nich přemýšlejí. Uvědomují si, že by si úvěry měli brát jen na výdaje, které jsou nezbytně nutné.
Obvykle si přitom stačí zapamatovat jednoduché pravidlo. Věc, kterou si koupíte díky půjčce, vám musí sloužit déle, než trvá splacení úvěru. Taková půjčka pak dává smysl.
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.
Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?
Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.
KOMENTÁŘE k článku Finanční gramotnost roste. O cenu půjčky se zajímá už 60 % lidí
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.