Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Finanční hříchy mladých

Finanční hříchy mladých

Finanční hříchy mladých

Každá věková skupina se dopouští specifických finančních hříchů. Zatímco senioři nakupují v předváděcích akcích předražené a nepotřebné zboží, čerství absolventi středních škol si po zkušební době nejčastěji kupují auta na úvěr. Proč by tak neměli činit?

REKLAMA

V naší bezplatné finanční poradně se velmi často opakuje dotaz: „Nastoupil jsem do svého prvního zaměstnání, mám po zkušebce, kde mi co nejvýhodněji půjčí na auto?“ Protože toto je jedno z vůbec nejhorších možných vykročení do života, pokusíme se nastínit, jak příběh obvykle pokračuje.

Životní cyklus

Dítě (student), pracující, senior. Každý si v životě musí projít těmito třemi rolemi. Zatímco v dětské a seniorské fázi života nás živí rodiče, resp. stát a naše úspory, v produktivním věku živíme nejen sami sebe, ale i své potomstvo. A ještě si musíme spořit na důchod. Produktivní věk (od dostudování po odchod do penze) můžeme dále dělit na 3 etapy:

  • Před založením rodiny
  • Výchova dětí
  • Po odchodu dětí

V každé životní etapě máme rozdílnou potřebu peněz (před penzí menší než při výchově dětí) a jinak vysoké příjmy (zkušený expert bere více než čerstvý absolvent).

Já chci auto

Absolvent právě dostudoval střední školu a nastoupil do svého prvního zaměstnání. Uplynula tříměsíční zkušební doba, má pracovní smlouvu na dobu neurčitou a chce auto. Běží do banky, kde si sjednává půjčku. Nejčastěji 300 000 Kč na 8 let. S úrokem 5-10% to přijde měsíčně jen na necelých 5 000 Kč a to je přece v pohodě. Má čistý příjem 20 000 Kč a nulové náklady na bydlení, protože se ještě nestihl odstěhovat od rodičů. A dávat čtvrtinu výplaty za auto se nezdá příliš.

Život v nájmu

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Náš absolvent už platí v zaměstnání za zkušeného juniora. Od rodičů se přestěhoval do nájmu (i se stravou a ostatními výdaji za 14 000 Kč/měsíc) a dostal navíc v práci přidáno 10%. Cool, stále mu zůstává 3 000 Kč měsíčně na volnočasové aktivity.

Zakládáme rodinu

Nájem je fajn, ale vlastní střecha nad hlavou k nezaplacení. Nechceme celý život platit cizímu a v penzi živořit (z průměrného důchodu se nájem platí velmi obtížně). Také bychom rádi založili rodinu a děti budou potřebovat svůj pokoj. Máme po svatbě a vybíráme nemovitost svých snů. Běžíme do banky pro hypotéku. A banka nám nepůjčí.

Kde jsme udělali chybu?

uver.jpg

Pro získání hypotéky je třeba:

  • Mít vlastní úspory: min. 10% z ceny nemovitosti (čím více, tím lepší úrok)
  • Nebýt předlužen: splátky všech úvěrů (hypotéka, půjčka, kreditní karta, kontokorent) nesmí být vyšší než 45% čistého měsíčního příjmu
Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Náš mladý majitel auta nesplňuje ani jednu podmínku. Místo potřebných úspor (např. 200 000 Kč na byt v hodnotě 2 mil. Kč) má splaceno i s úroky polovinu auta. A příjem není dostatečný pro splácení auta i hypotéky. Na vlastní bydlení si počká další 4 roky. S narozením dítěte potřebujeme větší byt, nájem a další výdaje rostou. Manželka jde na mateřskou/rodičovskou a její příjem klesá. Auto stojí smutně v garáži, protože není na benzín.

To si opravdu nesmím nikdy koupit auto?

Ale kdeže, auto budeme za svůj život nakupovat hned několikrát. Ale všechno má svůj čas. První dvě fáze produktivního věku jsou nejnáročnější na finance. Čekají nás největší životní výzvy (výchova dětí, pořízení vlastního bydlení), které si vyžádají nemálo peněz. Proto je lepší mít úspory než dluhy. Čím dříve si tyto povinnosti odbudeme, tím dříve budeme listovat katalogem nových aut. S přibývajícími roky poroste náš plat (seniorní pozice jsou placeny lépe než juniorní) a postupně začnou klesat výdaje (splátky hypotéky budou díky inflaci relativně nižší, děti se jednou postaví na vlastní nohy). Vůbec nejvíce peněz na různé kratochvíle budeme mít v produktivním věku po odchodu dětí ze společné domácnosti a po doplacení hypotéky.

Na vysněný automobil není třeba čekat desítky let. Ale půjčka na auto zkrátka není nejlepším životním rozhodnutím po nástupu do prvního zaměstnání (nepotřebujeme-li auto k výkonu povolání či podnikání – pak by to naopak byla rozumná investice generující příjmy). 

REKLAMA

ANKETA k článku Finanční hříchy mladých

Kupovali jste si auto na úvěr?

Počet odpovědí: 247

KOMENTÁŘE k článku Finanční hříchy mladých

Přidejte nový komentář

Krásný článek!, Komentoval(a): Jan V

14.09.2021 00:46:39

Přinutil mě k zamyšlení. Jsem student a bezhlavě bych si nepůjčoval, ale po přečtení článku vím s jistotou, co by se mohlo stát.

INVESTICE, Komentoval(a): Tomáš

16.05.2022 17:38:28

Proto nejlepší rozhodnutí pro mladé bude jít do práce, našetřit peníze. Poté počkat na kryptoměnový bear market(něco si o tom nastuduji).Koupit Fabii za 20k, bydlet ze začátku u rodičů a investovat do BTC,ETH,SHIB,AZERO, atd... FCK Důchod

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Aktuální a historický vývoj inflace

Aktuální a historický vývoj inflace

Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Ať zrovna začínáte s investováním, studujete ekonomii, nebo se jen chcete vzdělat, tyhle tipy vám vytrhnou trn z paty. Dali jsme totiž dohromady pár klasických titulů i populárních novinek, které investičními základy provedou i úplné ekonomické benjamínky.

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit na různá místa. Nejčastěji se nachází na střechách domů, ale lze ji nainstalovat i na balkon. Poradíme vám, jaké otázky si položit před instalací, jaký výkon mají panely, jaká povolení jsou zapotřebí a kolik stojí fotovoltaická elektrárna.

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

V době digitální transformace má smysl mít své věrnostní karty vždy po ruce, a to bez nutnosti nosit těžkou peněženku plnou plastových kartiček. Nejpohodlnější řešení představují aplikace pro věrnostní karty, které umožňují ukládání všech vašich karet na jednom místě. Tento trend se rychle rozšiřuje, přičemž mnoho uživatelů již přešlo na používání mobilních aplikací jako je Stocard, které jsou intuitivní a snadno ovladatelné.

Cena domácí solární elektrárny: Přehled nákladů, dotací a návratnosti

Cena domácí solární elektrárny: Přehled nákladů, dotací a návratnosti

Výdaje za energie v rodinném domě může výrazně snížit správně navržený solární systém. Existuje několik typů solárních systémů, přičemž nejčastěji jsou instalovány fotovoltaické elektrárny. Počáteční výdaje se pohybují v řádu stovek tisíc korun. Při splnění určitých podmínek je možné získat dotaci. Jaká je aktuální cena solární elektrárny a jak rychle se tato investice vrátí?

Z naší bankovní poradny

Mám nárok na nemocenskou, mateřskou a doplatek na bydlení?

Dobry den, od 9.11. 2020 začne 5. měsíc těhotenství a již tedy nemohu pracovat. Přidal se mi k těhotenství výřez ploténky a trpím silnými bolestmi a jako těhotná nic dělat nemohu, mám odpočívat, žádné léky nesmím. Ale jako OSVČ nemám nárok na mateřskou ani nemocenskou z důvodu, že jsem si neplatila nemocenské pojištěni. Nevěděla jsem, že se doporučuje. Platila jsem vždy sociální a zdravotní. Nemam nárok na žádné finance z úřadu práce. Až po narozeni miminka rodičovsky příspěvek. Je to tedy tak? Tak se chci ještě zeptat, přítel má plat 37 000 Kč, má insolvenci a zatím mu nechávají 14 860 Kč. Bohužel nemáme nárok na příspěvek na bydlení a nemam nárok ani na porodné, jelikož se bere plat před stažením insolvence a páni mi na úřadu říkala, že máme zkusit odklad insolvence na rok. Je to skutečně tak jak mi bylo řečeno že se bere plat před stržením insolvence a tedy na nic nárok nemáme? Děkuji za vyjádření. Dobrý den, bez placeného nemocenského pojištění nemáte nárok na výplatu nemocenské ani mateřské. OSVČ se vždy musí rozhodnout, jestli je lepší neplatit pojištění (a mít více peněz hned) nebo se naopak nemocenského pojištění účastnit a mít za poplatek pokryté riziko nemoci.  Přítel s nadprůměrným platem 37 000 Kč na příspěvek na bydlení nedosáhne. Pro účely nároku na dávku se uvažuje čistý příjem před. ins. srážkami (jinak by to nedávalo smysl - dlužníkovi by se srazila insolvence a peníze by mu doplatil Úřad práce?).  U vás se bohužel sešlo více komplikací - Vy jste si neplatila nemocenské pojištění, přítel se zadlužil a spadl do osobního bankrotu, a nejste manželé, takže nepožíváte výhod manželství (např. vyšší nezabavitelné minimum v insolvenci na manžela/manželku, atd.). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak se dostat z dluhů?

Dobrý den, pomáhám matce dostat se zpátky na nohy. Má cca 10 exekucí, je nezaměstnaná. Chci se zeptat, zdali má nárok na dávku v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. Pokud ano, zdali nějaké peníze dostane nebo ji budou hned strženy na pokrytí exekuce, tzn. zdali už Úřad při vyplácení peněz ví, kolik jí nechat a kolik půjde na pokryti dluhu. Moc děkuji za každou informaci. Dobrý den, snaha pomoci své matce je jistě chválihodná, ale špatnou finanční situaci a exekuce nevyřešíte žádostmi o sociální dávky. Pokud Vaše matka nezvládá splácet své závazky (s 10 exekucemi pravděpodobně ne), doporučuji požádat o osobní bankrot, jehož podmínky jsou od 6/2019 velmi mírné. Po dobu 5 let stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč a následně bude zbytek prominut. Aby bylo možné na insolvenci srážet min. 2 200 Kč, je nutné mít příjem min. 11 000 Kč čistého měsíčně. Mamince tak stačí si najít zcela libovolnou práci za minimální mzdu. Mimořádná okamžitá dávka v hmotné nouzi se poskytuje pouze na řešení mimořádných jednorázových záležitostí (např. při živelné pohromě, po propuštění z vězení, atd.). Běžný dlužník v exekuci tuto definici spíše nenaplní (nestalo-li se mu něco mimořádného). Exekutor musí vždy dlužníkům ponechat tzv. nezabavitelné minimum, tedy dlužníci v exekuci nikdy nezůstávají zcela bez peněz (např. z příjmu 10 000 Kč lze srážet u nepřednostních pohledávek max. 742 Kč).  Příspěvek na bydlení je závislý na mnoha faktorech (příjmy, náklady na bydlení, normované náklady na bydlení, typ bydlení - v nájmu, ve vlastním).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak řešit dluhy?

Dobrý den, dostal jsem se do situace, kdy nezvládám splácet své dluhy a to i například energie, dluh na pojištění, mobilní operátor atd. Zkrátka bezvýchodná situace. Celková výše dluhů je zhruba 150 000 Kč. Pomalu ale jistě se blížím exekuci. Bohužel jsem v registru dlužníků a rád bych se z této situace dostal jinak než například insolvencí. Jsem zaměstnaný a můj čistý výdělek je 17 000 Kč a mám DPČ, kde si měsíčně přivydělám zhruba 15 000 Kč. Můj osobní názor je, že by pro mě bylo nejjednodušší si někde půjčit oněch 150 000 Kč, z toho vše zaplatit a splácet jednu půjčku, u které si jsem jistý, že nebudu mít problém s řádnými splátkami. Nicméně mi zřejmě nikde nepůjčí. Je nějaké řešení této situace? Předem děkuji za odpověď. Dobrý den, s negativními záznamy v registrech Vám nikdo nepůjčí, tedy máte jen 2 možnosti: 1) snížit výdaje na minimum, žít o chlebu a vodě a všechny dluhy (150 000 Kč) z příjmu 32 000 Kč splácet co to dá 2) požádat o osobní bankrot (insolvenci), což by pro Vás bylo vlastně dost podobné jako první možnost (z 32 000 Kč by Vám zůstávalo jen 14 680 Kč) Máte-li silnou vůli, dávejte měsíčně 17 000 Kč na splátky dluhů. Nemáte-li silnou vůli, požádejte o insolvenci a bude to za Vás nedobrovolně dělat ins. správce (který si z toho bude strhávat měsíčně odměnu min. 1 100 Kč, tedy dluh se Vám bude snižovat pomaleji). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena