Toužíte po finanční nezávislosti? Naučte se, jak efektivně zhodnotit své peníze pomocí spoření a investování. Jedině tak totiž dosáhnete svých finančních cílů. Zjistěte, jak si stanovit finanční cíl a plán, jak vytvořit vyvážené portfolio, začít investovat a spořit, minimalizovat rizika a maximalizovat výnosy. Nechte se provést jedním z možných přístupů, vedoucím k finanční svobodě.
Co je finanční svoboda a proč byste o ni měli stát?
„Lidé, kteří dosáhli finanční svobody, mohou volněji rozhodovat o svém čase, například se věnovat koníčkům, cestovat nebo se zapojit do dobrovolnických aktivit. Finanční svoboda poskytuje pocit jistoty a nezávislosti, což přispívá k celkové kvalitě života. Finančně svobodní lidé často pracují v oblastech, které je opravdu baví: využívají faktu, že pracovat už nemusejí, ale stále mohou,“ vysvětluje Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.
Finanční svobody lze dosáhnout prostřednictvím dlouhodobého investování, v kombinaci se spořením v bance a správným hospodařením s penězi.
Většině lidí ale stačí i jen částečná finanční svoboda: dostatečný pasivní příjem k pokrytí části jejich životních nákladů. To dává větší flexibilitu a volnost ve volbě práce nebo životního stylu. Ve stavu částečné finanční svobody nejste zcela nezávislí na příjmu z práce, máte větší finanční jistotu a prostor pro seberealizaci.
Spořit, nebo investovat? Obojí!
Bez spoření nelze investovat. A bez investování se vám nikdy nepovede efektivně zhodnotit své peníze. Obě činnosti se tedy vzájemně doplňují, podporují.
Začít musíte u spoření. Dokud si nevytvoříte dostatečnou finanční rezervu, na alespoň 6 měsíců (na povinné výdaje), nemá smysl se nějak vehementně vrhat do investic. Jakmile si vytvoříte finanční polštář, můžete začít s investováním.
Času, kdy teprve dospořujete do finanční rezervy, využijte ke vzdělávání se v investicích, k ujasnění si svého investičního cíle a od toho odvozeného plánu i strategie, včetně postojů k riziku a finančních možností v investování.
Nástroje pro spoření
Nástroje pro spoření jsou početně o dost omezenější, ale nabídka uvnitř jednotlivých nástrojů je také poměrně pestrá:
stavební spoření – se sice minimální, ale stále ještě alespoň symbolickou finanční podporou od státu
První kroky k úspěšnému investování
Samotné zainvestování peněz je až několikátým krokem v pořadí. „Investování není sprint, ale maraton. Vyžaduje pečlivé plánování, stanovení jasných cílů a vytvoření investičního plánu. Než se pustíte do prvních investic, důkladně zvažte své finanční možnosti a vyberte si důvěryhodnou investiční platformu nebo zprostředkovatele,“ nabádá Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
Prvním krokem je stanovení investičního cíle. Z něj bude vycházet investiční plán. Při plánování pamatujte na diverzifikaci svého portfolia, která vám pomůže minimalizovat rizika. Výsledkem vašeho úsilí bude promyšlená investiční strategie, která vás provede i turbulentními obdobími na trhu. Udržíte díky ní emoce na uzdě a vyhnete se unáhleným rozhodnutím, která by mohla ohrozit vaše dlouhodobé cíle.
Podrobněji k investiční strategii
Investiční strategie je konkrétní postup. Vychází z vašeho investičního plánu a zohledňuje individuální potřeby a preference. Například, pokud je vaším cílem nashromáždit si konkrétní částku do důchodu, pak vaše strategie určí, kolik peněz budete investovat, jak často a do jakých nástrojů.
Věk a osobní vztah k riziku hrají klíčovou roli při volbě vhodné strategie. Mladší investoři si mohou dovolit dynamičtější přístup s vyšším potenciálem zhodnocení, zatímco starší investoři mohou preferovat konzervativnější strategii s nižším rizikem.
Nezapomeňte, že vaše investiční strategie by měla být flexibilní a přizpůsobovat se měnícím se okolnostem, i postupujícímu věku. Vaše cíle a plány by však měly zůstat stabilní, s případnými úpravami jedině za účelem jejich optimalizace.
Nezbytná je péče o investiční portfolio
Investiční portfolio je souhrn všech vašich investic. Pro optimální výkonnost a minimalizaci rizika by mělo být rozdělené, diverzifikované. Nejen mezi investiční nástroje, ale i mezi jednotlivé produkty v rámci nástroje. Jedině rozmanitost zajistí, že případné ztráty v jedné oblasti budou kompenzovány zisky v jiné. Zároveň vám poskytne přístup k různým výnosovým potenciálům, i možnostem dřívějších odkupů (kdyby byly potřeba).
Nástroje pro investování
K investováním lze využít nemalé množství nástrojů:
Že spoření je ze zákona pojištěno až do výše 100 000 euro na osobu a banku, jistě víte. A že investice takto pojištěny nejsou, víte jistě taky. Přesto: existují bezpečné investice?
Nejbezpečnější investiční možnosti jsou obecně ty, které jsou dlouhodobé a pasivní. To znamená, že investor nespravuje investici sám, ale svěřuje ji odborníkům, jako jsou správci podílových fondů nebo investiční poradci, případně algoritmům v případě ETF. Z tohoto pohledu mohou být bezpečné i investice do akcií, pokud je držíte dlouhodobě, alespoň 15 let.
Pro krátkodobý horizont jsou vhodnější nemovitostní fondy, kvalitní dluhopisy, peněžní a dluhopisové podílové fondy nebo ověřené crowdfundingové projekty.
Střednědobě lze zvážit investice do zlata a dalších drahých kovů.
Aktivní investice, jako jsou investice do umění, flipování nemovitostí, obchodování na burze nebo přímý nákup akcií, dluhopisů a kryptoměn (dle vašeho výběru), vyžadují hluboké znalosti trhu a ekonomiky a jsou obecně rizikovější.
Daňové aspekty investic a spoření
Při plánování investiční strategie je důležité zohlednit i daňové aspekty. Různé investice mají různý daňový režim:
Vždy zdaněné:
Každé spoření.
Investice s pravidelným výnosem vypláceným investorovi: dividendy z akcií (pokud si je necháte posílat na běžný účet), kupony z dluhopisů, úroky z crowdfundingu, příjmy z pronájmu nemovitostí (nikoliv z nemovitostních fondů), zisky z obchodování (včetně komodit, kde se navíc platí i DPH) a investice do umění, atp.
Vždy osvobozené od daně:
Investice do zlata jsou od daně z příjmu vždy osvobozené.
Osvobozené od daně po splnění časového testu:
Většina ostatních investic je osvobozena od daně z příjmu, pokud je držíte déle než 3 roky a během prvních tří let z nich neprodáte více než 100 000 Kč ročně.
Výhody investování a spoření
umožní zhodnotit peníze
(u investic) ochrana před inflací
(u investic) možnost dosáhnout i vysokých finančních cílů
možnost získat pasivní příjem
u některých investic daňové výhody
finanční cíle a plány pomáhají s řízením osobních/rodinných financí
pro každý časový horizont lze využít jiný produkt
Nevýhody investování a spoření
spořené a investované peníze nelze využít právě teď
nutnost odložit spotřebu do budoucna
nutnost naučit se volit mezi investováním a spořením (v různých situacích)
(někde) zdanění
(někde) poplatky
riziko ztráty u investic
u spoření chybí ochrana před inflací
Často se ptáte
Jak vybrat správnou investiční platformu?
Při výběru investiční platformy zvažte několik klíčových faktorů:
licence a regulace platformy
nabídka investičních nástrojů
poplatky
uživatelské prostředí v internetové aplikaci, mobilní aplikace
zákaznická podpora
vzdělávací materiály a pravidelné informování investorů o trhu
recenze a hodnocení
Jaké investování je nejrizikovější?
Investování bez jasného plánu, cíle a strategie, nebo bez pochopení vlastního rizikového profilu, může vést k nákladným chybám. Nejistota a nedostatek znalostí často vedou k emočním rozhodnutím se špatným koncem. Chamtivost při volbě investic a strach během poklesů trhu jsou nejčastějšími emocemi, které vedou k nežádoucím výsledkům.
Dalším rizikem jsou krátkodobé investice. Investovat na jeden rok většinou nedává smysl. Krátkodobě jedině spořte, případně peníze vložte do repo fondů. I konzervativní investice mohou být rizikové: když je realizujete dlouhodobě. Jejich výnosy nemusí stačit na pokrytí inflace, což znamená, že hodnota vašich peněz v čase klesne.
Jaké jsou výhody a nevýhody různých typů investic?
Podrobné informace o jednotlivých typech investic, jejich fungování, založení, právních a daňových aspektech, výhodách a nevýhodách najdete v našich dalších článcích:
Burza je fascinujícím místem, kde se setkávají investoři a podniky za účelem obchodování. Je to organizovaný trh, kde se v reálném čase střetává nabídka a poptávka po cenných papírech a komoditách, což vytváří jedinečné prostředí pro ty, co hledají možnosti zhodnocení svých investic. Tento systém umožňuje transparentní stanovení cen na základě pohybu trhu.
Regulace, a tím i zjednodušení světa kryptoměn pro běžné investory, je tady! Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila zákon, který zásadně mění pravidla hry pro všechny: od drobných investorů do kryptoměn, přes obchodníky, až po velké burzy. Zákon sice vychází z evropské směrnice MiCA , ale jeho česká podoba šla o dost hlouběji: pro kryptoměny zavedla časový a hodnotový tes.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
KOMENTÁŘE k článku Finanční svoboda: Jak efektivně zhodnotit své peníze
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.