Jistě jste se již setkali S P2P půjčkami a možnostmi investovat do nich. Kdo by neznal Zonky, s jejich „lidé půjčují lidem“. U Fingoodu jde o stejný princip, jen v režimu P2B, kde „lidé půjčují firmám“ (people to business). I zde jde o Českou Národní Bankou licencovanou platformu ke zprostředkování skupinového financování (crowdfunding), i tady vše řídí sama platforma a i tady se dá získat lepší zhodnocení než u banky. Seznamte se s Fingoodem a s možnostmi investování, které vám dává.
Fingood je tzv. crowdfundingovou platformou. To znamená, že od svých investorů “raisuje”, česky shromažďuje peníze na konkrétní projekty konkrétních firem. A až od investorů nashromáždí alespoň minimální stanovenou částku, na projekt ji firmám poskytne jako zajištěný podnikatelský úvěr.
Následně vybírá splátky a rozděluje je i se zhodnocením investorům podle výše částky, kterou do projektu vložili.
Výhody z tohoto způsobu investování čerpají všechny tři strany:
Firma získá peníze na projekt levněji než od banky, často i s příznivějšími podmínkami poskytnutí, s individuálnějším přístupem k potřebám firmy a s možností hloubkové analýzy a úpravy projektů tak, aby byly lépe realizovatelné.
Investor může zhodnotit své volné peníze mnohem lépe než na spořicím účtu či termínovaném vkladu. Od crowdfundingové platformy získává návrhy na investice do hloubkově prověřených firem, kde je riziko ztráty investice jen minimální (nikdy ho nelze úplně eliminovat). A za investované peníze pak pohodlně a bez dalších starostí inkasuje předem dohodnutou výši zhodnocení.
Crowdfundingová platforma má příjem ze zprostředkování investic na straně jedné a poskytnutí firemního úvěru na straně druhé.
Fingood je držitelem celoevropské licence od ČNB
K provozování crowdfundingové platformy uděluje ČNB licenci, v případě Fingoodu to byla dokonce evropská licence. To znamená, že Fingood má nakročeno na nové evropské trhy. Se ziskem plné evropské licence se řadí po bok (pouze) několika desítek evropských platforem.
„Dnem získání celoevropské licence se nám otevřely brány do celé Evropy, které budou znamenat více investičních příležitostí v mnoha zajímavých lokalitách. Jednoznačně největším crowdfundingovým trhem v Evropě je Německo následované Francií či Nizozemím. Právě tyto trhy mohou být do budoucna zajímavé i pro nás. Tréninkovým hřištěm pro nás ale bude slovenský trh, věřím, že už v příštím roce,“ popsal v tiskové zprávě Vít Endler, CEO Fingoodu.
Přes 11 000 investorů a téměř miliardové zhodnocení investic
Počátkem roku 2024 investovalo přes Fingood více než 11 300 investorů. Klienty Fingoodu jsou jak běžné fyzické osoby (spotřebitelé, veřejnost), tak i firmy různých velikostí, které zdetu chtějí využít zajímavé investiční zhodnocení..
Roční výnos se pohybuje okolo 11 % (10 – 12 %), realizováno bylo přes 300 několikamilionových investic. Celkem už si investoři odnesli zhodnocení ve výši jedné miliardy korun. Zhodnocení realizovali v investicích, u nichž předem znali jejich roční výnos a výši pravidelné nebo jednorázové splátky.
Čím se Fingood investice liší od dluhopisů? Obojí je přece půjčka firmě…
Investice do dluhopisů jsou v něčem podobné jako investování přes Fingood. V obou případech jde totiž o úvěr pro firmu, který je financován širokou škálou zájemců o investici. Ale tady veškerá podobnost končí.
Zatímco u dluhopisů si musíte vybrat sami, který dluhopis pořídíte, které firmě budete důvěřovat, že vám peníze nejen zhodnotí, ale alespoň vrátí, ve Fingoodu ve váš prospěch pracuje investiční komise. Ta rizikovost půjčky firmě vyhodnotí, a jde opravdu do hloubky. Fingood komise vyhodnocuje:
„analýzu a investiční doporučení předložené analytickým týmem
parametry konkrétního úvěru zpracované obchodním týmem
návrh úvěrové a zajišťovací smluvní dokumentace připravené právními zástupci Fingoodu
znalecké posudky oceňující hodnotu zajišťujících aktiv
zprávy o právních, ekonomických a technických due diligence zpracovaných poradci Fingoodu“
Na základě těchto podkladů komise konkrétní úvěrový případ posoudí. A s finální platností jej schválí nebo zamítne. Díky podrobným analýzám je delikvenční procento jen na úrovni 3 %. Jinými slovy: 97 % schválených projektů s bezproblémovou návratností investovaných peněz.
Jak probíhá investování s Fingoodem?
Začít investovat s Fingood není nijak těžké. Vyžaduje to jen tři postupné kroky:
1. Registrace
Nejprve se registrujete, k čemuž potřebujete pouze telefonní číslo, bankovní účet a platný doklad totožnosti, typicky občanský průkaz.
A co Bank iD, půjde při registraci použít? „Prozatím to nemáme v plánu. Registrace je u nás i tak velmi jednoduchá, což dokazuje i průměrný čas registrace, který máme v průměru 2,5 min,“ odpověděl na tuto otázku Václav Vidlička, Partnership & event manager Fingood s.r.o.
2. Nabití elektronické peněženky
Hned po ověření a registraci se můžete pustit do dalšího kroku: nabití své elektronické peněženky, odkud prostředky následně vkládáte do jednotlivých projektů.
3. Investování
Nyní již můžete investovat. Projekty, do nichž vložíte své volné finanční prostředky, si vybíráte z „Nabídky investic“ přímo na stránkách Fingood.cz. Jenže, co když váháte, do kterého z projektů své peníze vložit, poradí vám tu?
„Poskytneme investorovi vždy všechny potřebné informace, které vysvětlíme k úplnému pochopení, aby si klient mohl správně vybrat, hlavně tedy skrze naše CC oddělení. Doporučení ale klientovi nedáváme, vybrat si musí sám,“ vysvětlil Václav Vidlička.
Minimální investice do jednoho projektu (do jedné půjčky firmě) je 1 000 Kč. Maximum je omezeno jen částkou, kterou konkrétní firma na svůj projekt vyžaduje, mínus částka, kterou sem již vložili další investoři.
Kam se vyplácí zhodnocení?
Jakmile si vyberete půjčku pro firmu, do které chcete vložit své volné finance (a kolik), několika jednoduchými kroky investici zrealizujete. Výnosy se Vám začnou ihned po prvním měsíci připisovat do Vaší peněženky. V případě Balonového splácení se Vám připisuje pouze úrok a jistina se kompletně splatí až s polsední splátkou, což sebou nese výhodu vyššího kompletního zhodnocení. V případě anuitně splácených úvěrů se Vám do peněženky připisují jak výnosy z investice, tak spolu s nimi také úroky.
Všechny příchozí splátky vám Fingood připíše do elektronické peněženky ve vašem Fingood účtu. Odtud si je můžete vyzvednout, nebo je znovu investovat (i se získaným výnosem). Reinvesticí celé částky využijete výhodu „složeného úročení“.
Fingood zajišťuje úvěry majetkem firmy, či avalovanou směnkou
Pro maximalizaci bezpečnosti každého úvěru, do nějž mohou klienti u Fingoodu investovat, se půjčky pro firmy zajišťují. Nejčastěji nemovitostí (max 80 % LTV), v nižším procentu případů movitým majetkem firmy. A ve velmi výjimečných případech velmi bonitních a spolehlivých partnerů je využita samotná avalovaná směnka, s níž lze v případě nutnosti bezodkladně zahájit exekuci majetku firmy, která by svůj závazek řádně nesplácela. Směnka se avaluje jak na společnost, tak na její jednatele.
Poplatky za investice a zdanění výnosů: poslední kostička do mozaiky Fingood
Za zprostředkování investičních příležitostí platíte u Fingood 9 % z celkového zhodnocení investice. Nemusíte je nijak odesílat, platforma si poplatek strhává sama, a to rovnou postupně z jednotlivých splátek. Poplatek je tu pouze ze zhodnocení, proto značná motivace pro samotnou platformu, aby do nabídky „pouštěla“ jen investice, jejichž úspěchem si je jistá.
Co se zdanění příjmů z investic týká, postarat se o něj musí každý klient sám. Fingood připraví daňové podklady, ale do daňového přiznání už je musí promítnout klient.
Některé půjčky firmám mají jednorázovou splatnost za delší než tříleté období, v úvahu by tedy mohl připadat časový test. Jenže v tomto případě jej uplatnit nelze. „Investice se u nás pro crowdfunding daní podle paragrafu 8, kde časový test umožněn není,“ potvrdil otázku zdanění Václav Vidlička.
Úročení 6 % na spořicích účtech bude brzy minulostí. Výnosy u Fingood nikoliv
Období vysokých úroků na vkladových účtech bank se chýlí ke konci. ČNB snížila základní sazbu již o tři čtvrtiny procentního bodu, a první banky na to začínají reagovat snižováním úročení vkladů. Výnosy z investic u Fingood ale nejsou tolik závislé na repo sazbě jako právě účty bank. Proto se snížení výnosů z budoucích investic skrze tuto platformu netřeba tak obávat.
Díky
realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí
investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční
nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez
starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených
profesionálů. Navíc investujete
nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí
v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje
rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete
začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat
při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?
Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední
době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé
prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na
rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny
daněny stejným způsobem jako akcie.
Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.
Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.
KOMENTÁŘE k článku Fingood: Investice do rozvoje českých firem, s výnosem až 12 % ročně
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.