Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na
účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž
řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej
domu či bytu pak vidí jako řešení.
Už několik let platí, že ceny nemovitostí rostou. A nic na
tom nezměnila ani koronavirová krize. Naopak – v posledních měsících přispěly k
dalšímu zdražování dostupnější hypotéky i větší poptávka po bydlení v přírodě
(nebo aspoň po vlastní chatě či chalupě).
Zájemci o nové bydlení tak potřebují stále víc peněz.
Neplatí to ale 100%. Výjimkou jsou nemovitosti, u kterých jejich majitelé na prodej spěchají.
Snaha o rychlý prodej je často motivovaná hrozící exekucí. A prodej nemovitosti je cestou, jak se jí vyhnout a vyřešit dluhy včas.
Podle některých společností, které prodej nemovitostí zprostředkovávají, se to týká zhruba třetiny nabízených domů, bytů či chalup.
Snaha o co nejrychlejší prodej domu nebo bytu má ale jeden háček. Běžně totiž hledání kupce a vyřízení všech potřebných formalit zabere i několik měsíců. Jenže tak dlouho prodejci čekat nemůžou.
Pokud tedy chtějí prodejci peníze co nejdřív, nezbývá jim než jít s cenou dolů. A to dost výrazně – běžně musí slevit i víc než čtvrtinu z tržní ceny.
I když tedy v současnosti ceny nemovitostí rostou, při troše štěstí můžete stále získat bydlení za rozumnou cenu. Stačí jen být trpělivý a počkat si na nemovitost, kterou potřebuje majitel prodat co nejdřív. A tedy se slevou.
Počítejte ale s tím, že o takový byt či dům bude velký zájem. Proto je důležité příliš neváhat.
Ani lidé, kteří narychlo prodávají své bydlení, chatu nebo chalupu, nemusí prodělat. Přestože s prodejem opravdu spěchají.
Jak jsme totiž nedávno psali, nemovitosti zdražují nejrychleji za posledních 10 let. Cena rodinných domů tak za poslední rok stoupla o 10 %. A u bytů dokonce o 13 %.
Pokud jste tedy svůj dům či byt koupili například před 15 lety a nyní ho potřebujete prodat, pravděpodobně na tom stejně vyděláte. I když nebudete požadovat aktuální tržní cenu.
Že prodej „pod cenou” nemusí znamenat ztrátu, naznačují i údaje, které nedávno zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Podle něj byl koncem minulého roku meziroční růst ceny nemovitostí skoro 9 %.
Tempo zdražování českých nemovitostí je tak 4. nejvyšší v celé Evropské unii. Prudší růst cen zaznamenali v posledním čtvrtletí minulého roku jen obyvatelé:
Podle některých odhadů byty v České republice zdražily jen za posledních 5 let zhruba o polovinu. Nejrychleji přitom ceny rostly v roce 2017. Data Eurostatu ukazují, že ve druhém čtvrtletí tohoto roku nemovitosti meziročně zdražily o 13,3 %.
V té době byla Česká republika na úplné špičce v rychlosti zdražování bytů a domů. Zvyšování cen tehdy překonalo evropský průměr zhruba trojnásobně.
Důvod je jednoduchý – slabá nabídka. Volných nemovitostí je totiž na trhu nedostatek. A výstavba nových domů a bytů vázne. Může za to zejména extrémně pomalé stavební řízení.
Před dvěma lety dokonce ročenka Světové banky ukázala, že vyřízení stavebního povolení v Česku trvá delší dobu než v Ugandě nebo Tádžikistánu. Česká republika se tak zařadila mezi 30 nejhorších států na světě.
V posledních letech tak rozdíl mezi nabídkou nemovitostí a poptávkou po novém bydlení dál roste. Výrazně se to projevilo právě v posledním roce.
Kvůli protikoronavirovým opatřením byli lidé mnohem častěji doma. Řada z nich přitom byla většinu dne zavřená v bytě a chyběla jí možnost trávit víc času venku.
Proto výrazně vzrostl zájem o rodinné domy, chaty i chalupy, kde si mohou lidé oddechnout uprostřed přírody. A zároveň neztrácí soukromí.
K tomu se přidal i propad úrokových sazeb hypotečních úvěrů, který poprvé od března 2017 klesl pod 2 %. A postupně se dostal až na 1,93 %.
Také nižší úroky přispěly k větší poptávce po vlastním bydlení. Hypoteční banky tak loni zaznamenaly rekordní rok, když celkový objem hypotečních úvěrů překonal 250 miliard korun.
A vše naznačuje, že letos bude ještě vyšší. Jen za prvních pět měsíců roku banky klientům na bydlení půjčily téměř 180 miliard korun. Z toho hned čtyři měsíce byly podle objemu hypoték nejsilnější v historii.
Ukazuje se tedy, že i když ceny rostou, poptávka neklesá. Což nahrává právě lidem, kteří s prodejem nemovitosti spěchají.
A pokud na takovou nabídku narazíte jako kupec, nezapomeňte, že kromě rychlého jednání je důležitý i správný výběr hypotéky.
Pomůže vám s ním naše hypoteční kalkulačka. Úvěr díky ní vyberete za 10 vteřin a zároveň máte jistotu, že ho zbytečně nepřeplatíte.
Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.
Při výběru ideální dispozice bytu se zákazníci potýkají s otázkami, jak efektivně využít prostor a jaká dispozice bytu či domu nejlépe odpovídá jejich životnímu stylu. Projděme si proto aktuální statistiky výstavby, informace o oblíbené velikosti bytů i to, jak se v posledních letech mění požadavky na bydlení. Ukážeme, jak se dispozice bytu odráží v ceně, ale i jakou dispozici upřednostnit v jaké životní situaci. A hlavně: jak při tom všem zbytečně nepřeplatit.
Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.
Rozhodujete se mezi novým domem a novým bytem? Zvažujete, co je pro vás výhodnější? Češi dnes čelí nejen vysokým cenám nemovitostí, ale také dilematu mezi výběrem bytu a (často ne o tolik dražšího) domu. Co preferují ostatní? Staví se víc bytů nebo rodinných domů? A jak se vyvíjela situace za posledních 25 let? Možná jsme zažili přelomový rok. V čem, a který to byl?
KOMENTÁŘE k článku Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.