Banky.cz Články Aktuálně Hodnocení bank, družstevních záložen a stavebních spořitelen

Hodnocení bank, družstevních záložen a stavebních spořitelen

Hodnocení bank, družstevních záložen a stavebních spořitelen
6.4.2012 Aktuálně

Redakční tým banky.cz pro vás připravil krátké komentáře k tuzemským bankám, družstevním záložnám a stavebním spořitelnám. Nejedná se o vyčerpávající hodnocení veškerých produktů nabízených oněmi finančními ústavy, ale jde zde spíš o vystižení podstaty těchto institucí a našeho pocitu z nich. Někdo jedná s klienty férově, jiný méně, další se tváří jako noblesní banka pro vybrané prémiové klienty a ve skutečnosti nabízí jen předražené podprůměrné produkty. Doufáme, že naše poznatky Vám pomohou ve volbě pro Vás optimálního bankovního ústavu.

REKLAMA

Komerční banka

Jedna z největších bank na českém trhu, která se spolu s Českou spořitelnou, ČSOB a Unicredit bank řadí mezi tzv. velkou bankovní (tentokráte nikoliv auditorskou) čtyřku. Spadá do skupiny Société Générale. Provozuje stavební spořitelnu Modrá pyramida. Rozsáhlá síť kamenných poboček i bankomatů po celé republice nabízí téměř dokonalou dostupnost pro klienty preferující osobní kontakt. Každá legrace ale něco stojí a nejen za tuto rozlehlost generující obrovské provozní náklady klienti platí vyššími poplatky u téměř všech produktů než je běžné u nízkonákladových bank nové generace (např. mBank, Fio Banka, Equa bank, Zuno). Kromě vysokých poplatků banka nenabízí klientům ani nikterak oslnivé zhodnocení svěřených peněz na spořicích a terminovaných účtech ve srovnání s družstevními záložnami (např. Moravský peněžní ústav). I mezi bankami úrokový podprůměr. Úroky u úvěrů (hypotéky, spotřebitelské úvěry) jsou průměrné a reklamní kampaň s obtloustlým pašou nám přijde až nechutná (ani přítomné brunety skoro v bikinách to tentokráte nevytrhnou). To už dávno pochopili i marketéři připravující prezidentské kampaně v US, že tlouštík díru do světa neudělá.

banka, družstevní záložna, stavební spořitelna

Pozitivní je stabilita banky, kterou ocení zejména střadatelé se vkladem vyšším než pojištěných 100k EUR či nabídka firemního bankovnictví zejména pro větší podniky obsahující i takové lahůdky jako cash pooling. To nízkonákladovky neumí.

MONETA Money Bank

Velká banka, která coby svůj core business preferuje hlavně spotřebitelské úvěry všeho druhu, leasingy, kreditní karty a refinancování či konsolidace. Mírně dražší (poplatky a zejména úrokové sazby se neřadí mezi nejnižší). Umí samozřejmě i veškeré ostatní bankovní služby jako účty, spoření a hypotéky.

Air Bank

Nováček na trhu, který zatím nabízí pouze běžný a spořicí účet. Neprofiluje se jako nízkonákladovka, tedy za provoz účtu něco zaplatíte – paušál all inclusive nebo za každou položku zvlášť. Na druhou stranu za své peníze i něco dostanete, internetové bankovnictví je povedené a nadstandardní stejně jako možnost uzavřít smlouvu plně online (i bez fyzického podpisu papírů u kurýra), viz článek Bankovní inovace roku. Velmi rozumný a pro-klientský přístup umožňující automaticky vrátit poplatek doslova jedník kliknutím online v případě nespokojenosti se služnou bez dalšího handrkování.  Televizní reklama velmi povedená, u které jsme se upřímně pobavili…nazdar, deset korun.

Expobank

Banka s kompletním portfoliem produktů nabízející vše od běžného účtu až po hypotéku. Lepší spořicí účet a stále vcelku rozumné úrokové sazby u úvěrů, které jsou však kompenzovány nemalými poplatky na vedení úvěrů. Banka zkrátka výrazně nenadchne ale ani neurazí.

mBank

Vůbec první nízkonákladová banka nové generace, která se v ČR objevila, retailová odnož polské BRE Bank, dcery Commerzbank. Stejně jako ostatní nízkonákladovky, co přišly později, se liší od ostatních klasických bank nulovými nebo téměř nulovými poplatky za všechny běžné produkty a služby. Vedení běžného účtu, internetbanking, příchozí/odchozí platby, SIPO, trvalé příkazy, změny všeho druhu – to vše máte naprosto zdarma. Za určitých okolností můžete mít zdarma i výběr z bankomatu v tuzemsku (dle měsíční útraty kartou), ale i jinak zaplatíte za první tři výběry z bankomatu libovolné banky pouze 9Kč. Výběry v zahraničí nad 2500 Kč opět zdarma. Hypotéky bez poplatků a s velmi příznivými úrokovými sazbami. Kdysi dávno vůbec prvně nabízená hypotéka s offset mechanismem, nyní již bohužel stažena z prodeje.

Nevýhodou je spořicí účet s mizerným úrokem a jedny z nejhorších kurzů měn v ČR pro platby v zahraničí. Poboček je přiměřeně, některé pouze formou malého kiosku v obchodním centru (s přívětivou otevírací dobou zahrnující i víkendy), ale nepracují nikde s hotovostí, což je jedna z cen za onen velmi nízkonákladový provoz, který je pak ovšem možné promítnou klientům do poplatkové politiky banky. Držíme palce, jen tak dál!

Raiffeisenbank

Jedna z větších banka na českém trhu, která v minulém desetiletí koupila a plně integrovala bývalou eBanku, ze které převzala oblíbené eKonto – ve své době průkopnicky první účet s vedením zdarma v případě stanoveného obratu. Po vzoru mBank začala nabízet hypotéku s offset mechanismem, kterou však na rozdíl od ní stále nabízí. Úrokové sazby u spořicích produktů nic moc, úvěry mírně dražší, internetbanking solidní. Provozuje stejnojmennou stavební spořitelnu.

UniCredit Bank

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Banka, která se stala čtvrtou největší na tuzemském trhu po fúzi Živnobanky a HVB Bank. Nabízí kompletní portfolio produktů, k mání je vše od běžného účtu až po hypotéku. Úrokové sazby u hypoték jsou více než konkurenceschopné, nicméně celkový dojem kazí jedny z nejvyšších poplatků za vedení nejen úvěrových produktů a jistá vyčůranost v podobě poplatků ještě vyšších při odmítnutí vedení běžného účtu, mimochodem také ne zrovna levného.

Banka taktéž trpí syndromem stovek skoro stejných pouze jinak pojmenovaných produktů. V nabídce je např. v současné chvíli 8 běžných účtů, které se liší velmi nepatrně. To samé u hypoték. Dnes skutečně nikoho nebaví luštit takto zbytečně širokou nabídku banky a hrát hru „najdi pět rozdílů“. Jeden až dva účty či hypotéky pro retail jsou plně dostačující. Podobný problém měla donedávna i Komerční banka, která se však v průběhu minulého roku od podobně šílených nápadů ustoupila a své portfolio, mimochodem stejně jako webové stránky, značně zpřehlednila.

Česká spořitelna

Nejznámější česká banka s bezkonkurenčně nejrozsáhlejší sítí poboček a pravděpodobně i bankomatů, dcera rakouské Erste. Provozuje stejnojmennou stavební spořitelnu. Pocity rozporuplné. Banka nenabízí nikterak oslnivé produkty, které by vynikaly cenou (nízkou nákladovostí) či úroky, přesto má však stále bezkonkurenčně nejvíce klientů, což jasně potvrzuje ideu velmi neflexibilní a iracionálně uvažující většiny lidí v ČR, co se minimálně bankovnictví týče. Pakliže jsou tedy zákazníci spokojeni se současným stavem a nevadí jim magická položka „poplatek za účetní položku“, není důvod ke zlevňování – to lze pochopit a ukazuje to naopak na vysoce racionální chování banky. Z toho plyne, že je možná lépe být akcionářem než samotným klientem.

konto, hypotéka, spořicí účet

Jako jediná banka v tuzemsku nabízí specializovaný účet pro absolventy, kterým se ji úspěšně daří přesvědčovat končící studenty, aby nikam s účtem neutíkali do doby, než na změnu banky budou mít méně času i nálady z důvodu plného pracovního úvazku.

ČSOB

Řadí se mezi čtyři největší banky na tuzemském trhu, člen bankopojišťovací skupiny KBC. Mimo spousty dalších dceřiných společností banka provozuje tyto nejznámější instituce: Hypoteční banka, Poštovní spořitelna a Českomoravská stavební spořitelna. Tyto instituce si navzájem nelozí moc do zelí a každá entita se specializuje na trošku jiný segment trhu či odlišné produkty.

Nejzajímavější na celé bance je možná budova centrály v Praze Radlicích, jejíž popis by vydal na samostatný článek. Harmonicky sladěné a dokonale propojené relaxační a pracovní prostory uvnitř budovy a výhled na panoráma Vyšehradu ze střešní zahrady jsou nezapomenutelnými zážitky pro každého návštěvníka. Jinak účty průměrné, spoření zaostává za konkurencí, veškeré parametry hypoték (poplatky, úroky, atd.) zcela sladěné s Hypoteční bankou a Poštovní spořitelnou.

ING bank

Původně životní pojišťovna, která během minulých let začala nabízet i bankovní produkty, resp. zatím z vlastních pouze spořicí účet. O co užší nabídka portfolia produktů, o to kvalitnější kousky. Úrok na spořicím účtu rozhodně neurazil a neurazí, nicméně s příchodem nových bank na trh jako ZUNO, Equabank, Airbank atd. by to chtělo malinko přidat, neb úrok pod 2% začíná pomalu zaostávat.

Citibank

Běžný účet bez poplatků

Kalamajka mik mik mik plusy žádný šmik šmik šmik. Teda pokud za pozitivní neberete uhrovité studentíky a blondýny ze středních škol (budoucí elita finančních poradců z OVB, případně ještě horších brokerských garážových společností), kteří se Vám v OBI a ostatních hobby-marketech snaží vnutit extra nevýhodnou kreditní Citi-kartu. Na této bance jsme zkrátka nenalezli vůbec nic pozitivního. Předražené produkty, mizerný zákaznický servis, firemní finance ještě horší – navštíví Vás zástupce banky, který naslibuje hory doly a jen co přesunete veškeré firemní finance sem, vše přestane fungovat, banka ztratí zájem a je skoro problém se svými penězi vůbec disponovat. A to se banka snaží pozicovat na trhu jako „high class“.

Sberbank

Nenápadná banka, za kterou se skrývá nabídka kompletního portfolia produktů od běžných účtů až po hypotéky. K mání je i jeden běžný účet skoro zdarma, kde se platí převážně jen za odchozí platby. Spoření nic moc, úroky podprůměrné, u úvěrů, zejména hypoték, zase úroky mírně nad průměrem, bohužel v tom špatném slova smyslu. Jako dobrý počin hodnotím nabídku jistotního účtu, kterých je jinak na trhu jak šafránu.

ERB Bank

První banka u nás s česko-ruským sazebníkem. Běžný účet je fajn, mimo odchozích plateb skoro vše zdarma, spořicí produkty nadprůměrné, úroky skutečně potěší a Vaše peníze rozmnoží, přičemž banka drží úroky vysoké stabilně, nikoliv pouze jako akční nabídku k nalákání nových klientů. Portfolio produktů uzavírá hypotéka, kterou by bylo vhodné ještě dopracovat (vyšší úrok, kratší doba splatnosti).

Equa bank

Nováček na trhu dle jména, jinak banka s historií, bývalá Banco Popolare. Běžný účet komplet zdarma, velmi slušný účet spořicí s dlouhodobě nadprůměrným úrokem. Hypotéka výrazně nenadchne díky vyšší úrokové sazbě a netriviálním poplatkům, ale oproti velké čtyřce ani neurazí. Web vypadá po redesignu výrazně lépe.

Oberbank AG

Banka, která dlouhodobě kašle na klienty, resp. potenciální zájemce zejména tím, že odmítá plně informovat o úrokových sazbách na webu. Odkázání na fyzickou návštěvu pobočky či „zavolejte si“ dnes nikoho moc nezajímá a v dnešní době poměrně vysoké konkurence není jediný důvod se s takovouto bankou dále zdržovat. Web donedávna katastrofální, po releasu nové verze stále poměrně zmatečné.

Sparkasse

Česká odnož rakouské banky, zastoupena pouze lokálně v jižních Čechách a na vysočině.  Jako jeden z mála posledních peněžních ústavů stále nabízí již dnes přežité vkladní knížky. U běžného účtu je zde vidět snaha cílit na různé segmenty na trhu (k mání je i speciální účet pro důchodce), ale opět se mi zdá tento model již trochu out a naopak in je dnes jednoduchá nabídka s jedním univerzálním účtem pro všechny. Slušné sazby u hypoték, spoření tragédie. Webu by také neškodil totální redesign.

Ještě nám zbývá k okomentování několik posledních bank a veškeré družstevní záložny a stavební spořitelny, což budete předmětem pokračujícího druhého dílu tohoto článku - již brzy na banky.cz.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Hodnocení bank, družstevních záložen a stavebních spořitelen

Přidejte nový komentář

Neskutečně nechutný zloději!!!, Komentoval(a): Karlos

28.12.2015 15:52:07

Neznám horší banku než tyhle nenažraný a krutě zmr**ký hieny jako KB!!! Ať jdou do pekla a shnijou tam parchanti.

Hezký den.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

20.11.2024 Aktuálně

Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

8.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří i Modrá pyramida spouští od dnešního dne 6.11.2024 časově omezenou akční nabídku na podporu prodeje stavebního spoření.

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

7.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří Modrá pyramida s platností od 6. 11. 2024 snižuje u vybraných spořicích akcí bonusový úrok o 0,5 % p.a.

AirBank: Akce pro aktivní klienty

AirBank: Akce pro aktivní klienty

5.11.2024 Aktuálně

Air Bank od 1. 11. přináší akci pro aktivní klienty. Akce je poskytována ve dvou formách.

Týdenní analýza 45/2024: Nejnižší realizační sazby zaznamenáváme na dvouletých fixacích

Týdenní analýza 45/2024: Nejnižší realizační sazby zaznamenáváme na dvouletých fixacích

5.11.2024 Aktuálně

Úrokové sazby v říjnu klesaly jen velmi pozvolna. Platí to o nabídkových indexech i reálných úrokových sazbách.

Z naší bankovní poradny

Nechci platit úroky za úvěr na bydlení

Dobrý den, dcera si před 11ti lety vzala úvěr ze stavebního spoření. Řádně splácí. Má 2 děti a je na mateřské. Před 2 lety jí byla diagnostikována roztroušená skleróza. Po mateřské ji čeká invalidní důchod. Není schopna splácet, platím to za ni já jako její matka. Sama jsem invalida 3. stupně. Chtěla jsem úvěr doplatit, ovšem nám bylo sděleno, že stále ještě splácíme úroky. Za 11 let bylo zaplaceno 1 100 000 Kč. Smlouva byla od ČMSS, dnes ČSOB. Údajně máme splatit ještě 900 000 Kč. Smlouva nemá vyznačeno datum ukončení ani celkovou částku ke splacení. Dceři bylo 22 let když smlouvu podepisovala, byla nezkušená. Dnes je ohrožena chudobou při tom co po ní chtějí aby splácela. Na mě to působí jako klasická lichva. Sama mám invalidní důchod a představa že klasické bance máme zaplatit úrok před 800 000 Kč je šílená. Moc prosím o radu, jestli je nějaká cesta ven, zneplatnění úvěru? Moc děkuji Dobrý den, kolik si prosím dcera v roce 2011 půjčila peněz? Úroky z úvěrů ze stavebních spoření a hypoték jsou jedny z nejnižších, obvykle do 5%. Neúčelové půjčky mají vyšší sazby (až 10%), kreditní karty a kontokorenty 15-25%, nebankovní půjčky i stovky až tisíce procent. Pokud si dcera půjčila např. 2 mil. Kč, pak při úrokové sazbě 5% byly úroky cca 100 000 Kč ročně. Za 10-15 let mohou úroky činit třeba i 1 mil. Kč. O lichvu ani nic mimořádného nejde. Když si Vy půjdete uložit své peníze do banky, taktéž Vám banka bude platit úrok, aktuálně 4-5%. Pokud byste si do banky uložila 2 mil. Kč, banka by Vám platila s úrokem 4% ročně 80 000 Kč. A pokud si někdo jiný půjde do banky půjčit 2 mil. Kč, bude bance platit 5%, tedy 100 000 Kč. Z těchto 100 000 Kč banka vyplatí 80 000 Kč tomu, kdo si do banky uložil peníze. A zbylých 20 000 Kč si ponechá na pokrytí nákladů a tvorbu přiměřeného zisku.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

DSTI (Debt Service To Income)

DSTI je zkratkou z anglického názvu "Debt Service To Income". Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých stávajících úvěrů (kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Jak se počítá ukazatel DSTI?Hodnotu DSTI je možné jednoduše vypočítat tím, že sečtete veškeré měsíční splátky, které platíte za své stávající i nově žádané úvěry a vydělíte je čistým měsíčním příjmem. Výsledek následně vynásobíte stem, abyste získali procentuální vyjádření. Pokud byste například plánovali splácet hypotéku ve výši 12 000 Kč a platili 7 000 Kč měsíčně za další půjčky a váš čistý měsíční příjem by byl 45 000 Kč, výpočet by vypadal následovně:DSTI = (12 000 + 7 000) / 45 000 x 100 = 42,22 %Zrušení parametru DSTIČNB může nastavit závaznou horní hranici DSTI, kterou se musí řídit banky při poskytování hypotečních úvěrů. Do června 2023 například horní hranice DSTI pro žadatele o úvěr do 36 let věku činila 50 % a pro žadatele starší 36 let 45 %. 1. července 2023 však došlo ke zrušení závazné horní hranice DSTI a stanovena je pouze doporučená hranice DSTI, která v současné době činí 40 %. ČNB žadatelům o úvěr, kteří tuto hranici překračují, doporučuje, aby byli velmi obezřetní se žádostí o půjčku. Při žádosti o úvěr se můžete setkat také s pojmem DTI (Debt To Income). ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

DTI (Debt To Income)

Ukazatel DTI je poměrem výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. Česká národní banka může nastavit, případně doporučit, horní hranici tohoto úvěrového ukazatele a hypoteční banky se tímto ukazatelem musí řídit při schvalování žádostí o hypoteční úvěr. Aktuálně není závazná horní hranice ukazatele DTI stanovena a je pouze doporučena. Jak se počítá ukazatel DTI?DTI se jednoduše vypočítá tak, že se celková výše všech závazků vydělí ročním čistým výdělkem žadatele. Pokud by měl například žadatel hypotéku ve výši 5 000 000 Kč a čistý roční výdělek 1 000 000 Kč, hodnota ukazatele by byla 5. Dalším významným ukazatelem je DSTI (Debt Service to Income), který vyjadřuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem. Více o tomto ukazateli se dozvíte zde.Doporučená horní hranice DTIV současné době činí doporučená horní hranice 8násobek ročního příjmu. Tato hranice tedy není závazná pro žadatele ani banky. Česká národní banka však žadatelům o hypoteční úvěr doporučuje, aby byli velmi obezřetní při překročení této hranice, protože by se mohli dostat do finančních obtíží. Pokud bychom kalkulovali s průměrnou čistou měsíční mzdou, která je v roce 2024 okolo 35 000 Kč, dostali bychom se na roční mzdu 420 000 Kč. V tomto případě bychom doporučeného ukazatele 8 dosáhli s výší úvěru do 3 350 000 Kč. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena