Vyrazit ven jen s platební kartou? Kdepak. Pro většinu lidí jsou bankovky a mince stále důležitou součástí jejich peněženky. Přesně 42 % klientů bank si totiž vybírá hotovost jednou měsíčně a dalších 30 % lidí pak jednou nebo i vícekrát týdně. Ukázal to aktuální průzkum vytvořený pro Air Bank.
Zajímavé také je, že 1 % lidí využívá bankomat dokonce každý den. A naopak 4 % ho už nepotřebují k životu vůbec.
Oblíbený výběr? 1 až 2 tisíce
Respondenti průzkumu Air Bank také uvedli, že nejčastěji si z bankomatu vybírají částku od 1 000 do 2 000 korun. Tato hodnota je běžná pro 28 % oslovených.
Zbytek pak obvykle vybírá:
Nižší částky do 500 korun si podle průzkumu nejčastěji vybírají lidé ve věku od 18 do 26 let.
Naopak pro hotovost nad 5 000 korun si nejčastěji chodí spíš starší respondenti ve věku od 54 do 65 let.
Platba v hotovosti? Jen když je to nutné
Ne vždy jsou však výběry z bankomatů způsobené tím, že lidé platbu hotovostí preferují. Často jen nemají jinou možnost.
Většina lidí podle průzkumu dokonce dává přednost bezhotovostním platbám. Tedy kartou, mobilem nebo třeba chytrými hodinkami.
Pokud využijí bankomat, je to z těchto důvodů:
Situaci komplikují i vysoké poplatky
Zmíněná data doplňují údaje z dalšího průzkumu, který si nechal zpracovat provozovatel bankomatů Euronet. Vyplývá z něj, že 89 % respondentů platí v hotovosti alespoň jednou týdně.
Dále pak uvádí, že 25 % lidí preferuje hotovost před bezhotovostní platbou.
Také tento průzkum potvrdil, že by většina lidí raději platila bezhotovostně. Brání jim v tom ale místy nízká dostupnost takovýchto plateb.
Zadavatelé průzkumu podotýkají, že hlavně v malých městech není platba kartou standardem.
A například provozovatelům restaurací nebo služeb se provoz platebního terminálu mnohdy nevyplatí. Za každou platbu totiž musejí podnikateléodvádět poplatky, které dosahují několika procent z uhrazené částky.
Někteří podnikatelé se tak od bezhotovostních plateb k hotovosti vracejí a zavedené platební terminály ruší.
Třetině lidí chybí bankomaty
Hotovostní platby však mají jeden háček. Mnohdy se totiž stává, že lidé nemají v okolí bankomat, ze kterého by mohli peníze vybrat.
S tímto problémem se podle průzkumu pro Euronet potýká třetina respondentů.
Nejvýrazněji přitom tyto stroje chybí v obcích, kde žije maximálně tisíc obyvatel. Jejich obyvatelé proto musejí pro peníze jezdit do vzdálenějších měst, ve kterých ale nemusí být bankomat zrovna od jejich poskytovatele.
K nákladům na cestu si proto někdy musejí připočítat i poplatek za výběr z automatu jiné banky.
Síť sdílených bankomatů se rozšiřuje
Zmíněný problém se provozovatelé bankomatů snaží řešit. Své služby tak postupně rozšiřují soukromé společnosti, jako je právě Euronet,i jednotlivé banky. Například tím, že své stroje navzájem sdílí.
Se sdílenou sítí bankomatů přišly už loni v červnu Komerční banka a Moneta Money Bank.
Letos v únoru se k nim navíc přidaly:
Pro jejich klienty to znamená, že mohou peníze vybrat z bankomatu kterékoliv ze čtveřice zmíněných bank. A to za stejných podmínek jako u svého domovského poskytovatele.
Tato síť přitom nabízí přes 2 050 přístrojů. A je tak největší v České republice.
Díky sdílení mohou banky snížit počet automatů v místech, kde jich je víc. A využít je jinde. Například právě v menších obcích, kde tyto přístroje chybí.
Lidé hledají bankomat své banky
Že je sdílení bankomatů správným krokem, dokazují i výsledky průzkumu Air Bank. Hned 62 % lidí totiž uvedlo, že se snaží využívat nejbližší automatsvé banky. Motivují je k tomu výhodnější podmínky výběru.
Naopak 26 % oslovených je jedno, z jakého bankomatu vybírají peníze, protože mají výběry vždy zdarma. A dalších 12 % lidí vlastníka bankomatu neřeší – přestože musí počítat s poplatky.
Právě poplatky za výběr z bankomatu jsou přitom jedním z důležitých faktorů, na které byste si měli dát pozor při výběru banky. Ukazují totiž, jak moc pro vás bude daný účet výhodný.
Proto si předem jednotlivé účty porovnejte a zaměřte se právě na poplatky za výběr. Pomůže vám s tím naše srovnání běžných účtů.
Navíc v něm zjistíte i to, kolik budete platit za vedení účtu nebo kolik vás bude stát převod peněz. A snadno vyberete tu nejvýhodnější nabídku.
V roce 2024 jsou běžné bankovní účty nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Následující článek popisuje některá z nejvýznamnějších rizik spojených s každodenním používáním běžných bankovních účtů v roce 2024.
Mít účet u banky je nejpraktičtější způsob uložení peněz. Výplaty se většinou posílají už jen na účet. Platby z účtu jsou jednoduché a často zdarma, navíc můžete získat nějaké zhodnocení. Úložky v bance jsou pojištěny až do 100 000 eur. Hledat pro své peníze bezpečnější místo, než je banka, nemá patrně smysl.
České banky nezapomínají ani na děti. V jejich nabídce najdete dětské účty i platební karty. Kdy začít přemýšlet o založení těchto finančních produktů, které banky je nabízí, jaké jsou jejich podmínky a podle čeho vybírat?
Od 20. dubna 2024 zavede Raiffeisenbank pro většinu klientů nové ověření při přihlašování do internetového bankovnictví. K tomuto kroku banka přistoupila z bezpečnostních důvodů, cílem změny je zvýšené zabezpečení přístupu k účtu. Změna se dotkne většiny klientů. Jediná skupina uživatelů bankovnictví RB, pro které se nic nemění, jsou ti, kteří se stále ještě přihlašují kombinací SMS kódu a hesla.
Založit si bankovní účet online, je dnes už hračka. Banky přizpůsobily proces tak, aby byl přístupný co nejvíce klientům. Dokumentů pro založení účtu se nevyžaduje mnoho: jen osobní doklady, případně výpis z účtu, který už používáte u jiné banky. Online si můžete založit účet běžný, spořicí, obchodní (investiční), účet podnikatelský, ale třeba i termínovaný vklad. U některých dětských účtů zůstává nutnost osobní návštěvy na pobočce. Podívejte se, jak na založení bankovního účtu online. Věděli jste, že některé banky nabízejí bonusy za založení účtu?
KOMENTÁŘE k článku Hotovost není mrtvá. 73 % lidí každý měsíc vybírá peníze z bankomatů
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.