Banky.cz Články Aktuálně Hypoteční novinky č. 19 - experti na hypotéky radí

Hypoteční novinky č. 19 - experti na hypotéky radí

Hypoteční novinky č. 19
30.10.2024 Aktuálně

Hypotéka pouze na jednoho z manželů: Jak to funguje? Pojištění odpovědnosti: Ochrana, kterou oceníte v nečekaných situacích a jak zúžení společného jmění manželů ovlivňuje vaši hypotéku? To vše se dozvíte v 19. dílu hypotečních novinek.

REKLAMA

Hypotéka pouze na jednoho z manželů: Jak to funguje?

Uvažujete o hypotéce jen na jednoho z manželů? Ať už z důvodu příjmů, kreditní historie nebo jiných závazků, hypotéka na jednoho z žadatelů má určité specifické podmínky, které je dobré si předem ověřit.

Obvykle jeden z manželů žádá o hypotéku sám v případě, když druhý z manželů nechce nebo nemůže být součástí žádosti o úvěr. Typickými důvody bývají nižší příjem, špatná kreditní historie nebo jiné závazky. Banka pak zohledňuje pouze příjmy a finanční situaci žadatele. Výhodou je, že závazky druhého partnera nejsou při výpočtu bonity zohledněny. Pokud však máte zúžené společné jmění, nemovitost koupená na hypotéku bude patřit jen tomu, kdo úvěr sjednal.

Běžný účet s bonusem 1 000 Kč

Pojištění odpovědnosti: Ochrana, kterou oceníte v nečekaných situacích

Myslíte, že se vám nikdy nic nestane? I přes opatrnost se nehody stávají nečekaně. Pojištění odpovědnosti je ideální způsob, jak se chránit, pokud nechtěně způsobíte škodu na majetku nebo zdraví druhé osoby.

Toto pojištění pokryje výdaje spojené s náhradou škody, ať už jde o drobné nehody, jako je poškození telefonu, nebo vážnější případy zranění. Náklady mohou být vysoké, ale s pojištěním odpovědnosti je nebudete muset hradit z vlastní kapsy. Pojištění je snadno dostupné a finančně nenáročné.

Běžný účet bez poplatků

Jak zúžení společného jmění manželů ovlivňuje vaši hypotéku?

Zvažujete zúžení společného jmění manželů a jeho dopad na hypotéku? Tento krok má své výhody, například když jeden z manželů má finanční problémy, které by mohly komplikovat schválení úvěru.

Umožňuje to, aby hypotéku vyřizoval pouze jeden z partnerů, což může být ve prospěch rychlosti schválení. Je však nutné zvážit dlouhodobé důsledky pro majetek v manželství.

Přečtěte si také poslední Hypoteční novinky č. 18.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Hypoteční novinky č. 19 - experti na hypotéky radí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Průměrné nabídkové sazby tříletých fixací se blíží pěti procentům

Průměrné nabídkové sazby tříletých fixací se blíží pěti procentům

26.11.2024 Aktuálně

Nabídkové úrokové sazby dosáhly svých "novodobých" maxim již téměř před dvěma a půl lety. Během této doby jsme svědky pozvolného poklesu, který byl na přelomu let 2023 a 2024 dočasně vystřídán strmějším snižováním.

Hypoteční novinky č. 20 - experti na hypotéky radí

Hypoteční novinky č. 20 - experti na hypotéky radí

25.11.2024 Aktuálně

Jaké existují druhy pojištění a k čemu slouží? Jak refinancovat hypotéku a ušetřit a jak pojistit nemovitost v záplavové oblasti? To vše se dozvíte ve 20. dílu hypotečních novinek.

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

20.11.2024 Aktuálně

Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

8.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří i Modrá pyramida spouští od dnešního dne 6.11.2024 časově omezenou akční nabídku na podporu prodeje stavebního spoření.

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

7.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří Modrá pyramida s platností od 6. 11. 2024 snižuje u vybraných spořicích akcí bonusový úrok o 0,5 % p.a.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

DSTI (Debt Service To Income)

DSTI je zkratkou z anglického názvu "Debt Service To Income". Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých stávajících úvěrů (kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Jak se počítá ukazatel DSTI?Hodnotu DSTI je možné jednoduše vypočítat tím, že sečtete veškeré měsíční splátky, které platíte za své stávající i nově žádané úvěry a vydělíte je čistým měsíčním příjmem. Výsledek následně vynásobíte stem, abyste získali procentuální vyjádření. Pokud byste například plánovali splácet hypotéku ve výši 12 000 Kč a platili 7 000 Kč měsíčně za další půjčky a váš čistý měsíční příjem by byl 45 000 Kč, výpočet by vypadal následovně:DSTI = (12 000 + 7 000) / 45 000 x 100 = 42,22 %Zrušení parametru DSTIČNB může nastavit závaznou horní hranici DSTI, kterou se musí řídit banky při poskytování hypotečních úvěrů. Do června 2023 například horní hranice DSTI pro žadatele o úvěr do 36 let věku činila 50 % a pro žadatele starší 36 let 45 %. 1. července 2023 však došlo ke zrušení závazné horní hranice DSTI a stanovena je pouze doporučená hranice DSTI, která v současné době činí 40 %. ČNB žadatelům o úvěr, kteří tuto hranici překračují, doporučuje, aby byli velmi obezřetní se žádostí o půjčku. Při žádosti o úvěr se můžete setkat také s pojmem DTI (Debt To Income). ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

DTI (Debt To Income)

Ukazatel DTI je poměrem výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. Česká národní banka může nastavit, případně doporučit, horní hranici tohoto úvěrového ukazatele a hypoteční banky se tímto ukazatelem musí řídit při schvalování žádostí o hypoteční úvěr. Aktuálně není závazná horní hranice ukazatele DTI stanovena a je pouze doporučena. Jak se počítá ukazatel DTI?DTI se jednoduše vypočítá tak, že se celková výše všech závazků vydělí ročním čistým výdělkem žadatele. Pokud by měl například žadatel hypotéku ve výši 5 000 000 Kč a čistý roční výdělek 1 000 000 Kč, hodnota ukazatele by byla 5. Dalším významným ukazatelem je DSTI (Debt Service to Income), který vyjadřuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem. Více o tomto ukazateli se dozvíte zde.Doporučená horní hranice DTIV současné době činí doporučená horní hranice 8násobek ročního příjmu. Tato hranice tedy není závazná pro žadatele ani banky. Česká národní banka však žadatelům o hypoteční úvěr doporučuje, aby byli velmi obezřetní při překročení této hranice, protože by se mohli dostat do finančních obtíží. Pokud bychom kalkulovali s průměrnou čistou měsíční mzdou, která je v roce 2024 okolo 35 000 Kč, dostali bychom se na roční mzdu 420 000 Kč. V tomto případě bychom doporučeného ukazatele 8 dosáhli s výší úvěru do 3 350 000 Kč. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena