Vzít si půjčku na bydlení a refinancovat ji třeba každé dva roky. I tak může vypadat hypoteční turistika. Tento pojem totiž označuje situaci, kdy klienti aktivně vyhledávají banky, které jim nabídnou výhodnější podmínky. A pak u nich žádají o refinancování hypotéky. I několikrát za dobu trvání úvěru. Od září 2024 se jim to ale nemusí vyplatit.
Hypoteční turistika označuje situace, kdy klienti aktivně hledají refinancování hypotéky, aby získali nižší úrokovou sazbu.
U půjček uzavřených nebo refinancovaných po 1. září 2024 se ale můžou poplatky za předčasné splacení hypotéky (což je součást refinancování) vyšplhat i na desítky tisíc korun. Záleží to na výši úvěru i na době, která zbývá do konce fixace hypotéky.
Nejlepší je proto sáhnout po refinancování hypotéky až ke konci fixace.
Hypoteční turistika se začala častěji objevovat s rozmachem refinancování hypoték. Banky totiž klientům nabízely nižší úrokové sazby, aby je „přetáhly“ od konkurence.
„Lidé to využívali a naučili se hledat nabídky jiných poskytovatelů. V roce 2016 se navíc významně snížily poplatky za předčasné splacení hypotečního úvěru. Zatímco předtím klienty vyšly i na statisíce korun, od prosince 2016 se pohybovaly v řádech stokorun či nižších tisíců. A to i při refinancování uprostřed fixačního období,“ upozorňuje Miroslav Majer, CEO portálu hyponamíru.cz.
Problém hypoteční turistiky je v tom, že si banky samy půjčují peníze, které poskytují klientům. A platí pevný úrok po celou dobu fixace. I v případě, že klient mezitím úvěr refinancuje jinde.
Ročně kvůli tomu banky přišly až o stovky milionů korun.
Od září 2024 proto platí novela zákona o spotřebitelském úvěru, která má za úkol hypoteční turistiku omezit. A to zvýšením poplatků za předčasné splacení hypotéky.
„U hypotečních úvěrů uzavřených nebo refinancovaných do konce srpna 2024 si banky mohou za předčasné splacení účtovat pouze administrativní poplatek související s předčasným splacením úvěru. U půjček uzavřených nebo refinancovaných po 1. září 2024 se k nim přidává také náhrada účelně vynaložených nákladů. Ta se počítá z aktuálně platné referenční úrokové sazby stanovené Českou národní bankou,“ popisuje změnu Libor Vojta Ostatek, úvěrový expert společnosti Broker Trust.
Této náhradě se říká také úrokový rozdíl. Počítá se následujícím způsobem:
Dobrou zprávou je, že ani v současnosti nejsou poplatky neomezené. Úrokový rozdíl, který si banky smí naúčtovat, je:
Pokud si tedy vezmete hypotéku v hodnotě 6 000 000 Kč s fixací na 5 let a po roce ji refinancujete, banka si naúčtuje maximálně 60 000 Kč. A pokud ji refinancujete až po 4 letech, bude úrokový rozdíl méně než 15 000 Kč.
Důležité je, že se úprava zákona týká pouze smluv, které jste uzavřeli 1. září 2024 nebo později. U těch starších je situace jiná.
V současnosti se tak setkáte se 3 způsoby počítání poplatků za předčasné splacení hypotéky. Liší se podle toho, kdy jste si hypoteční úvěr vzali nebo refinancovali.
Poplatky za předčasné splacení hypotéky | |
---|---|
Typ smlouvy | Poplatky |
Hypotéka uzavřená nebo refinancovaná do 30. 11. 2016 | Prakticky neomezenéBanka smí započítat různé položky |
Hypotéka uzavřená nebo refinancovaná od 1. 12. 2016 do 31. 8. 2024 | Nízké, maximálně v řádech tisíců korunBanka si smí účtovat pouze účelně vynaložené náklady |
Hypotéka uzavřená nebo refinancovaná po 1. 9. 2024 | Poplatky i v řádech desetitisíců korunKromě administrativních nákladů smí banka započítat také úrokový rozdíl, a to až 1 % z nesplacené částky |
K těmto poplatkům nezapomeňte přičíst i další náklady, které s refinancováním hypotéky souvisí. Zejména:
Tyto poplatky vás dohromady vyjdou na 4 000 Kč.
Chci si spočítat svoji hypotéku
Nejvýhodnější bývá refinancovat hypotéku na konci fixační doby. Tehdy je splacení úvěru bez poplatků.
„Nejpozději 3 měsíce před koncem stávající fixace dostanete od své banky nabídku úrokové sazby na nové fixační období. V té době se vyplatí oslovit i další poskytovatele a nabídky porovnat. Pokud někde získáte výhodnější podmínky, můžete na konci fixace bezplatně změnit banku,“ říká Miroslav Majer, CEO portálu hyponamíru.cz.
Poplatkům se vyhnete také při doplacení hypotéky:
Kromě zmíněných případů se refinancování vyplatí, když se výrazně sníží úrokové sazby na trhu. Můžete tak ušetřit víc peněz, než kolik zaplatíte na poplatcích za předčasné splacení.
Vždy si ale dobře spočítejte, jestli to tak opravdu je. Nebo se obraťte na hypotečního poradce. Spočítá vše za vás, řekne, kdy se vám refinancování vyplatí, a pomůže vám najít tu nejlepší nabídku.
Refinancování hypotéky má smysl i v případě, že se zlepší vaše finanční situace. Zvýší se tak vaše bonita a dosáhnete na nižší úrokovou sazbu. Navíc můžete zvážit i offsetovou hypotéku. S její pomocí snížíte reálné úroky až na nulu.
Sami vidíte, že hypoteční turistika a refinancování hypotéky přinášejí řadu plusů i minusů. Mezi největší výhody patří možnost:
Plusem je také fakt, že hypoteční turistika nijak zvlášť neovlivní vaše kreditní skóre, které banky využívají při schvalování hypotéky. Při refinancování sice může dojít k jeho poklesu kvůli nové žádosti o úvěr, bývá to však jen krátkodobé.
Mezi nevýhody refinancování hypotéky naopak patří:
Vždy si proto dobře spočítejte, jestli se vám změna hypotéky opravdu vyplatí.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Hypoteční turistika v roce 2024: Jak refinancovat hypotéku a ušetřit
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.