Banky.cz Články Hypotéka Jak zajistit sebe a rodinu při hypotéce?

Jak zajistit sebe a rodinu při hypotéce?

Zajištění rodiny při hypotéce
31.10.2024 Hypotéka

Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.

Co si z článku odnést?

  • Pojištění nemovitosti, pojištění schopnosti splácet, životní pojištění, finanční rezerva, pravidelné investice, pojištění domácnosti, pojištění právní ochrany, pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.
  • Nikdy nepojišťujte nemovitost jen na výši hypotéky - vždy na plnou reprodukční hodnotu.
  • Samostatné životní pojištění je výhodnější než bankovní pojištění schopnosti splácet.
  • Vytvořte si finanční rezervu na alespoň 6 měsíců splátek hypotéky a běžných výdajů.
  • I během splácení hypotéky pravidelně investujte - začít lze již od 500 Kč měsíčně.

Jak zajistit hypotéku, abyste ochránili sebe i své nejbližší

Podívejme se na všechny možnosti zabezpečení vás i vaší rodiny při splácení hypotéky. Zajištění hypotéky dělíme na tři základní kategorie:

  • povinné pojištění nemovitosti proti živelné události (banka vyžaduje vinkulaci pojistného plnění
  • dobrovolná životní pojištění - především pojištění schopnosti splácet (za které banky poskytují slevu z úrokové sazby), životní pojištění, pojištění domácnosti, pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti
  • úspory a investice, zkrátka finanční rezerva.

Pojištění nemovitosti

V první řadě se zastavme u pojištění nemovitosti, jehož parametry jsou specifikované mimo jiné v úvěrové smlouvě. V podmínkách čerpání úvěru banka stanovuje výši pojistné částky.

Pojistná částka by neměla odpovídat pouze výši poskytnutého úvěru! Optimální pojištění kryje plnou reprodukční hodnotu nemovitosti. Jinak se vystavujete riziku podpojištění.

V případě pojistné události pojišťovna posílá pojistné plnění bance na tzv. záložní účet. Banka následně peníze vyplácí klientovi na základě předložených faktur za odvedené stavební práce. U rekonstrukce svépomocí se proplácí stavební materiál. Kladný rozdíl mezi náklady na rekonstrukci a pojistným plněním pak náleží klientovi.

Důležité je také myslet na proces proplácení - problémem se může stát nedostatek vlastních prostředků na rekonstrukci, neboť banka vyplácí pojistné plnění ze záložního účtu ex-post. Ne každá stavební firma je ochotna provést opravy bez složení zálohy či s delší dobou splatnosti faktur. Proto je vhodné mít připravenou alespoň základní finanční rezervu i pro tyto případy. A pro rekonstrukci volit firmu, která už má s plněním z pojištění nemovitosti dost zkušeností.

Životní pojištění

uver.jpg

Ne každý klient splácející hypoteční úvěr má dostatečné rezervy na pokrytí nenadálých komplikací (dlouhodobá nemoc, úraz, invalidita atd.). Ztráta příjmu živitele rodiny může mít fatální následky. A to nejen v případě, kdy onemocní (zaraní se) živitel rodiny. Ale i v případě onemocnění partnera/partnerky a potřeby celodenní péče o něj (kdy živitel rodiny bude muset zůstat doma). 

Kvalitní rizikové životní pojištění dokáže zabezpečit rodinu i během těchto nepříjemných životních situací. Ale. na trhu jsou dva modely životního pojištění.

Banky rády nabízejí vlastní produkty životního pojištění, takzvané pojištění schopnosti splácet úvěr. Obvykle kryjí pouze rizika smrti, invalidity 3. stupně a pracovní neschopnosti (nejčastěji s plněním až po 60 dnech nemocenské). Tato pojištění v sobě skrývají výhody i nevýhody, ale vězte, že nevýhod je (v porovnání s běžným životním pojištěním) mnohem víc.. Pojďme si porovnat bankovní a takzvané samostatné životní pojištění.

Nejlepší hypotéka online

Hypoteční kalkulačka

Typické vlastnosti bankovního pojištění:

  • kryjí obvykle jen základní rizika (smrt, invalidita 3. stupně, pracovní neschopnost)
  • plnění u pracovní neschopnosti nezřídka až po 60 dnech
  • omezený počet a výše plnění za dobu trvání smlouvy o úvěru (fixace)
  • cena stanovena jako % z dlužné částky, takže pojistná částka i cena pojištění se automaticky snižuje s klesající výší úvěru
  • výhoda pro starší klienty - nezohledňuje se tolik věk
  • banka sleví z úroku z hypotéky jako odměnu za sjednání bankovní verze životního pojištění
  • nelze odečíst z daní
  • nelze převést k dalšímu (pokračujícímu) hypotečnímu úvěru.

Typické vlastnosti samostatného životního pojištění:

  • sestavuje se na míru klientovi, možnost přidat i další významná rizika
  • širší výběr pojišťoven a možnost vyjednání slevy, například i uzavřením pojištění přes srovnávač životního pojištění
  • daňové odpočty až 48 000 Kč ročně, pokud si sjednáte investiční variantu životníhgo pojištění
  • možnost zachování stejné pojistné částky po celou dobu
  • přenositelnost na jiný úvěr, protože se s úvěrem nesvazuje
  • v případě sjednání v mladším věku zůstává výhodnější cena pojistky i po uplynutí desítek let
  • není omezen počet výplat pojistného plnění na pracovní neschopnost
  • karenční doba bývá u pracovní neschopnosti kratší.

Životní pojištění se musí správně nastavit

Podívejme se, jak si sestavit životní pojištění (nejen pro zajištění hypotéky), aby krylo vše důležité:

  • Pojištění smrti z jakýchkoliv příčin
  • Invalidita 3. stupně
  • Invalidita 2. stupně
  • Invalidita 1. stupně
  • Trvalé následky úrazu
  • Velmi vážná onemocnění
  • Pro OSVČ: pojištění pracovní neschopnosti a péče o člena rodiny
  • Pro zaměstnance: zvážit připojištění dlouhodobé pracovní neschopnosti

Pro získání co nejlepších podmínek je třeba oslovit více pojišťoven (nebo nezávislého makléře) a porovnat jejich nabídky. Mimo ceny (placeného pojistného) se produkty budou lišit rozdílnými pojistnými podmínkami. Pozornost je třeba věnovat zejména pravidlům pro výplatu pojistného plnění. 

Podrobněji jsme se nastavení životních pojistek věnovali v tomto článku. Přečíst si také můžete, čím je ovlivněna cena životního pojištění.

Finanční rezerva

Pro bezpečné splácení hypotéky je důležité postupně si budovat dostatečnou finanční rezervu. Co bychom označili za dostatečné? Minimální výše této rezervy by měla pokrýt alespoň 6 měsíčních splátek hypotéky, optimálně však doporučujeme vytvořit rezervu ve výši 12 měsíčních splátek plus běžné životní náklady rodiny.

Jak na vytvoření rezervy? Základem je systematický přístup k jejímu budování, ideálně již od počátku splácení hypotéky, či ještě před hypotékou. Nejvhodnějším způsobem je ukládání peněz na spořicí účet, který nabízí kombinaci vyššího úročení (než na běžném účtu), garance vkladu a okamžitého přístupu k penězům v případě potřeby. 

Pro část rezervy, kterou nebudete potřebovat v horizontu několika měsíců, můžete zvážit i konzervativnější investice, které mohou nabídnout o něco lepší zhodnocení při zachování dostatečné likvidity a nižšího rizika (než u investic dlouhodobých).

Investování během splácení hypotéky

Mnoho lidí se domnívá, že během splácení hypotéky není prostor pro investování. Opak je však pravdou - právě dlouhodobé investování může být cestou k finanční svobodě i v době, kdy splácíte hypoteční úvěr.

Nejlepší hypotéka online

Začít můžete i s malou částkou. Pro vytvoření zdravého investičního návyku stačí investovat pravidelně již od 500 Kč měsíčně. Tato částka je pro většinu rodin dosažitelná, a díky pravidelnosti a dlouhodobosti může přinést zajímavé výsledky. Jakmile si na pravidelné investování zvyknete a vaše finanční situace to dovolí, můžete částku postupně navyšovat. 

Při výběru investičních nástrojů je důležité myslet především na diverzifikaci rizika. A na nutnost sestavení vyhovující investiční strategie, kterou budete v čase přehodnocovat a upravovat finančním cílům i možnostem vašeho investorského profilu. Na dlouhodobém horizontu využijte investic dynamických. S penězi z těchto investic ale nepočítejte alespoň na 15 - 20 let, jako rezerva pro hypotéku se hodí tedy až do vzdálenější budoucnosti.

Pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti je základním pilířem ochrany vašeho majetku uvnitř nemovitosti. Chrání veškeré vybavení vaší domácnosti před běžnými riziky, jako jsou krádeže, vandalismus, požár či vytopení, ale i drobné nehody v domácnosti, které však mohou mít značné finanční dopady. 

Při jeho sjednávání je výhodné kombinovat ho s pojištěním nemovitosti, což většina pojišťoven nabízí v rámci zvýhodněných balíčků. 

Abyste mohli pojistnou částku nastavit správně, sepište si hodnotu veškerého vybavení, a připočtěte k ní rezervu přibližně 20 % - ta pomůže pokrýt postupné navyšování cen vybavení.

Pojištění právní ochrany

Právní ochrana se může stát neocenitelným pomocníkem v řadě situací spojených s vlastnictvím nemovitosti. Toto pojištění se ukáže jako klíčové v případě sporů souvisejících s nemovitostí, ať už jde o problémy se sousedy, reklamace stavebních prací nebo spory s dodavateli energií. 

Pojištění kryje náklady na právní zastoupení, soudní poplatky i případné znalecké posudky, což, jak jistě tušíte, nebývají zrovna nízké  částky. Bohužel, Češi si na pojištění právní ochrany teprve zvykají.

Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti

Odpovědnostní pojištění představuje důležitou součást ochrany před nepředvídatelnými událostmi. Toto pojištění vás chrání v situacích, kdy vaše nemovitost způsobí škodu třetím osobám - typickým příkladem může být pád sněhu ze střechy na zaparkované auto nebo vytopení sousedů. Obzvláště důležité je toto pojištění u bytových domů, kde riziko vzniku škody na cizím majetku je vyšší vzhledem k většímu počtu potenciálně zasažených osob a jejich majetku.

Komplexní štít

Všechny výše uvedené prvky zajištění hypotéky společně vytváří komplexní ochranný štít klienta - dlužníka z hypotéky a celé jeho domácnosti (rodiny). Pomáhají řešit nejrůznější nepříjemné situace spojené jak se samotným zadlužením, tak i s vlastnictvím nemovitosti a odpovědností za ni. Pamatujte na komplexní ochranu, aby se vytoužené vlastnictví nebo modernizace nemovitosti nakonec neotočily proti vám!

ANKETA k článku Jak zajistit sebe a rodinu při hypotéce?

Mám hypotéku zajištěnou rizikovým životním pojištěním?

Počet odpovědí: 227

KOMENTÁŘE k článku Jak zajistit sebe a rodinu při hypotéce?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

O lepší hypotéku musíte zabojovat: Strategie pro jednání s bankami

O lepší hypotéku musíte zabojovat: Strategie pro jednání s bankami

24.1.2025 Hypotéka

V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí. 

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Vývoj úrokových sazeb hypoték

20.1.2025 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Hypotéka na tiny house: Možnosti a podmínky financování

Hypotéka na tiny house: Možnosti a podmínky financování

20.12.2024 Hypotéka

Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.

Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025?

Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025?

18.12.2024 Hypotéka

Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.

Co se během roku 2024 událo na trhu hypoték, realit a pojištění?

Co se během roku 2024 událo na trhu hypoték, realit a pojištění?

11.12.2024 Hypotéka

Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.

Z naší bankovní poradny

Hypotéka, životní pojištění a úmrtí

Dobrý den, můj nezletilý syn zdědí dům s hypotékou po svém otci. Hypotéka byla pojištěná, ale pojišťovna dosud (5 měsíců od úmrtí) nevyplatila pojistné plnění bance, protože ještě není závěrečný protokol od Policie, čeká se na znalecký posudek k dopravní nehodě). Dědické řízení stále nebylo projednáno a splátky hypotéky jsou stále inkasovány z účtu zemřelého, kde už ale pomalu dochází peníze na splácení. Banka se vyjádřila, že zastavila sankční úročení splátek po splatnosti a zasílání upomínek. Obávám se ale, že pokud dojdou na účtu prostředky a úvěr nebude splácen do ukončení dědického řízení, bude banka uplatňovat úroky z prodlení, je to tak? V případě uhrazení úvěru z pojistného plnění prý pak vzniklý přeplatek vyplatí synovi, jenže ono hrozí, že pojistné plnění bude spíše kráceno. Děkuji za jakoukoli radu k tématu a na co si dát pozor. Dobrý den, proč by pojistné plnění mělo být kráceno? Došlo-li k pojistné události pro kterou byla pojistka sjednána, pak při splnění podmínek pojištění není důvod pro krácení nebo nevyplacení pojistného plnění. Mohou samozřejmě nastat extrémní situace, kdy si např. sjednáte životní pojištění a následně spácháte sebevraždu. V takovém případě by pojišťovna mohla výplatu odmítnout.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Po rozchodu nechci přítelovi ručit

Pokračování dotazu č. 15239: Dobrý den, jaktože nejsem účastníkem vztahu, když je tam můj podpis? Život se mění a s nim i potřeby, tj já mam podíl ve spoluvlastnictví a potřebuji jinou hypotéku a ráda bych svým polovičním podílem ručila. Existuje tedy možnost, jak lze zrušit můj souhlas na zástavě ex-partnera a co by to mělo za důsledky (nechci abychom museli ten byt prodávat, ani jeden - to není mým záměrem)? Popř. jak si zajistit hypotéku na svoji polovinu u své banky, která mi zařídí lepší podmínky, než ta jeho? Děkuji. A dále, zda budu potřebovat jeho souhlas, jelikož ten nyní nezískám a potřebuji hypotéku. Dobrý den, váš podpis je pravděpodobně jen na zástavní smlouvě (ručíte ex-příteli za hypoteční úvěr) a nikoliv na úvěrové smlouvě (úvěr si dle vašeho vyjádření bral přítel bez Vás)? Život se samozřejmě mění, ale jednou jste se zástavou nemovitosti souhlasila a nemůžete teď přijít do banky a říct "s přítelem jsem se rozešla, už mu nechci ručit". Banka nemůže nést riziko vašeho rozchodu a není pro ni vůbec podstatné, kdo s kým chodí/nechodí či v jakém je příbuzenském vztahu. Rozchod (na rozdíl od rozvodu) není právně definován a nejsou s ním spojena žádná práva (majetková, vyživovací) ani povinnosti. Shrnutí: nelze zrušit souhlas se zástavou (se zrušením zástavy by musela souhlasit banka, tedy přítel by ji musel dát do zástavy jinou nemovitost)za hypotéku nelze ručit podílem na nemovitosti (i pokud by přítel dal bance do zástavy jinou nemovitost a zástava na vašem bytě by se zrušila, nemohla byste svou polovinou ručit za úvěr jinde - to by musel přítel dát svou polovinu do zástavy za vaši hypotéku) Případně doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena