Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Podívejme se na všechny možnosti zabezpečení vás i vaší rodiny při splácení hypotéky. Zajištění hypotéky dělíme na tři základní kategorie:
V první řadě se zastavme u pojištění nemovitosti, jehož parametry jsou specifikované mimo jiné v úvěrové smlouvě. V podmínkách čerpání úvěru banka stanovuje výši pojistné částky.
Pojistná částka by neměla odpovídat pouze výši poskytnutého úvěru! Optimální pojištění kryje plnou reprodukční hodnotu nemovitosti. Jinak se vystavujete riziku podpojištění.
V případě pojistné události pojišťovna posílá pojistné plnění bance na tzv. záložní účet. Banka následně peníze vyplácí klientovi na základě předložených faktur za odvedené stavební práce. U rekonstrukce svépomocí se proplácí stavební materiál. Kladný rozdíl mezi náklady na rekonstrukci a pojistným plněním pak náleží klientovi.
Důležité je také myslet na proces proplácení - problémem se může stát nedostatek vlastních prostředků na rekonstrukci, neboť banka vyplácí pojistné plnění ze záložního účtu ex-post. Ne každá stavební firma je ochotna provést opravy bez složení zálohy či s delší dobou splatnosti faktur. Proto je vhodné mít připravenou alespoň základní finanční rezervu i pro tyto případy. A pro rekonstrukci volit firmu, která už má s plněním z pojištění nemovitosti dost zkušeností.
Ne každý klient splácející hypoteční úvěr má dostatečné rezervy na pokrytí nenadálých komplikací (dlouhodobá nemoc, úraz, invalidita atd.). Ztráta příjmu živitele rodiny může mít fatální následky. A to nejen v případě, kdy onemocní (zaraní se) živitel rodiny. Ale i v případě onemocnění partnera/partnerky a potřeby celodenní péče o něj (kdy živitel rodiny bude muset zůstat doma).
Kvalitní rizikové životní pojištění dokáže zabezpečit rodinu i během těchto nepříjemných životních situací. Ale. na trhu jsou dva modely životního pojištění.
Banky rády nabízejí vlastní produkty životního pojištění, takzvané pojištění schopnosti splácet úvěr. Obvykle kryjí pouze rizika smrti, invalidity 3. stupně a pracovní neschopnosti (nejčastěji s plněním až po 60 dnech nemocenské). Tato pojištění v sobě skrývají výhody i nevýhody, ale vězte, že nevýhod je (v porovnání s běžným životním pojištěním) mnohem víc.. Pojďme si porovnat bankovní a takzvané samostatné životní pojištění.
Podívejme se, jak si sestavit životní pojištění (nejen pro zajištění hypotéky), aby krylo vše důležité:
Pro získání co nejlepších podmínek je třeba oslovit více pojišťoven (nebo nezávislého makléře) a porovnat jejich nabídky. Mimo ceny (placeného pojistného) se produkty budou lišit rozdílnými pojistnými podmínkami. Pozornost je třeba věnovat zejména pravidlům pro výplatu pojistného plnění.
Podrobněji jsme se nastavení životních pojistek věnovali v tomto článku. Přečíst si také můžete, čím je ovlivněna cena životního pojištění.
Pro bezpečné splácení hypotéky je důležité postupně si budovat dostatečnou finanční rezervu. Co bychom označili za dostatečné? Minimální výše této rezervy by měla pokrýt alespoň 6 měsíčních splátek hypotéky, optimálně však doporučujeme vytvořit rezervu ve výši 12 měsíčních splátek plus běžné životní náklady rodiny.
Jak na vytvoření rezervy? Základem je systematický přístup k jejímu budování, ideálně již od počátku splácení hypotéky, či ještě před hypotékou. Nejvhodnějším způsobem je ukládání peněz na spořicí účet, který nabízí kombinaci vyššího úročení (než na běžném účtu), garance vkladu a okamžitého přístupu k penězům v případě potřeby.
Pro část rezervy, kterou nebudete potřebovat v horizontu několika měsíců, můžete zvážit i konzervativnější investice, které mohou nabídnout o něco lepší zhodnocení při zachování dostatečné likvidity a nižšího rizika (než u investic dlouhodobých).
Mnoho lidí se domnívá, že během splácení hypotéky není prostor pro investování. Opak je však pravdou - právě dlouhodobé investování může být cestou k finanční svobodě i v době, kdy splácíte hypoteční úvěr.
Začít můžete i s malou částkou. Pro vytvoření zdravého investičního návyku stačí investovat pravidelně již od 500 Kč měsíčně. Tato částka je pro většinu rodin dosažitelná, a díky pravidelnosti a dlouhodobosti může přinést zajímavé výsledky. Jakmile si na pravidelné investování zvyknete a vaše finanční situace to dovolí, můžete částku postupně navyšovat.
Při výběru investičních nástrojů je důležité myslet především na diverzifikaci rizika. A na nutnost sestavení vyhovující investiční strategie, kterou budete v čase přehodnocovat a upravovat finančním cílům i možnostem vašeho investorského profilu. Na dlouhodobém horizontu využijte investic dynamických. S penězi z těchto investic ale nepočítejte alespoň na 15 - 20 let, jako rezerva pro hypotéku se hodí tedy až do vzdálenější budoucnosti.
Pojištění domácnosti je základním pilířem ochrany vašeho majetku uvnitř nemovitosti. Chrání veškeré vybavení vaší domácnosti před běžnými riziky, jako jsou krádeže, vandalismus, požár či vytopení, ale i drobné nehody v domácnosti, které však mohou mít značné finanční dopady.
Při jeho sjednávání je výhodné kombinovat ho s pojištěním nemovitosti, což většina pojišťoven nabízí v rámci zvýhodněných balíčků.
Abyste mohli pojistnou částku nastavit správně, sepište si hodnotu veškerého vybavení, a připočtěte k ní rezervu přibližně 20 % - ta pomůže pokrýt postupné navyšování cen vybavení.
Právní ochrana se může stát neocenitelným pomocníkem v řadě situací spojených s vlastnictvím nemovitosti. Toto pojištění se ukáže jako klíčové v případě sporů souvisejících s nemovitostí, ať už jde o problémy se sousedy, reklamace stavebních prací nebo spory s dodavateli energií.
Pojištění kryje náklady na právní zastoupení, soudní poplatky i případné znalecké posudky, což, jak jistě tušíte, nebývají zrovna nízké částky. Bohužel, Češi si na pojištění právní ochrany teprve zvykají.
Odpovědnostní pojištění představuje důležitou součást ochrany před nepředvídatelnými událostmi. Toto pojištění vás chrání v situacích, kdy vaše nemovitost způsobí škodu třetím osobám - typickým příkladem může být pád sněhu ze střechy na zaparkované auto nebo vytopení sousedů. Obzvláště důležité je toto pojištění u bytových domů, kde riziko vzniku škody na cizím majetku je vyšší vzhledem k většímu počtu potenciálně zasažených osob a jejich majetku.
Všechny výše uvedené prvky zajištění hypotéky společně vytváří komplexní ochranný štít klienta - dlužníka z hypotéky a celé jeho domácnosti (rodiny). Pomáhají řešit nejrůznější nepříjemné situace spojené jak se samotným zadlužením, tak i s vlastnictvím nemovitosti a odpovědností za ni. Pamatujte na komplexní ochranu, aby se vytoužené vlastnictví nebo modernizace nemovitosti nakonec neotočily proti vám!
V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
KOMENTÁŘE k článku Jak zajistit sebe a rodinu při hypotéce?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.