Koupě družstevního bytu, zrychlená výstavba
domu nebo například hledání nemovitosti, u které chcete mít peníze na nákup
rychle po ruce. To jsou některé situace, ve kterých vám pomůže hypotéka bez
zástavy nemovitosti. Nabízí přitom hned 3 varianty.
Než se na jednotlivé možnosti podíváme podrobněji, musíme prozradit jednu věc – opravdová hypotéka bez zástavy nemovitosti neexistuje. Jsou ale alternativy, které s hypotečním úvěrem souvisí a které fungují i bez ručení nemovitostí. A ty bývají často označované právě jako hypotéka bez zástavy.
Tyto půjčky vám pomůžou například s nákupem družstevního či obecního bytu. A také v řadě dalších situací, kdy za úvěr zatím nemůžete ručit vlastní nemovitostí.
Možností, jak získat peníze na nové bydlení, aniž byste museli ručit vlastním domem či bytem, je několik. Nejčastější z nich jsou:
Pokud někdo mluví o hypotéce bez zástavy nemovitosti, velmi často má na mysli právě předhypoteční úvěr. Tato půjčka totiž s hypotečním úvěrem přímo souvisí.
Jak tedy tato „hypotéka bez ručení nemovitostí” funguje?
Stejně jako o klasický hypoteční úvěr o ni požádáte u banky. Rozdíl je ale v tom, že tuto půjčku nabízí jen několik poskytovatelů. Musíte si proto předem ověřit, kteří to jsou. A vybrat takového, který vám dá nejlepší podmínky.
Anebo využít služby hypotečního poradce, který vše zařídí za vás. Předá vám nabídky jednotlivých poskytovatelů, a ještě vám pomůže najít tu nejvýhodnější.
Tento typ hypotéky bez zástavy nemovitosti se často využívá při nákupu družstevních nebo obecních bytů. Tedy tam, kde dočasně nemůžete ručit kupovanou nemovitostí.
Předhypoteční úvěr přitom dostanete maximálně na rok či dva. Poté ho nahradí klasická hypotéka. Je tedy potřeba, aby v tomto období přešla kupovaná nemovitost do vašeho vlastnictví. A vy jste jí mohli ručit.
Jakmile je byt váš, informujete o tom banku. Poskytovatel pak předhypoteční úvěr převede na hypotéku, na které jste se předem dohodli.
Čím dřív se vám to povede, tím lépe. U předhypotečního úvěru totiž musíte počítat s vyšší úrokovou sazbou než u hypotéky. A zároveň u něj splácíte pouze úroky. Samotnou půjčku začínáte splácet až s hypotékou.
Výhody a nevýhody
K hypotéce bez zástavy nemovitosti má velice blízko i pohotovostní úvěr. Někdy se označuje také jako rezervace hypotéky.
Je to speciální půjčka od banky či stavební spořitelny, která se hodí pro případ, že plánujete nákup nemovitosti, ale zatím jste ještě žádnou nevybrali. Díky pohotovostnímu úvěru si přitom hypotéku zarezervujete. A jakmile vhodnou nemovitost objevíte a chcete ji koupit, banka vám slíbené peníze ihned půjčí.
Právě rychlá dostupnost peněz je hlavní výhodou této půjčky. V současnosti totiž poptávka po vlastním bydlení značně převyšuje nabídku. Pokud tedy můžete za byt či dům rychle zaplatit, výrazně tak zvýšíte své šance, že ho majitel prodá právě vám.
Podobně jako u hypotéky také u této půjčky bez ručení nemovitostí poskytovatel nejdřív vyhodnotí vaši bonitu. Pokud splníte jeho podmínky, požadovaný úvěr vám schválí. Následně můžete až dva roky hledat vhodnou nemovitost. Jakmile ji najdete, můžete půjčku čerpat.
Celou dobu od schválení pohotovostního úvěru přitom máte peníze jisté. A nevadí, když těsně před čerpáním půjčky změníte zaměstnání nebo nastoupíte na rodičovskou dovolenou.
Zároveň dokážete prodejci rychle zajistit požadovanou částku. Oproti ostatním zájemcům tak máte velkou výhodu.
Výhody a nevýhody
V tomto případě se o hypotéku bez zástavy nemovitosti tak docela nejedná. S ručením nemovitostí totiž počítá.
Ovšem neznamená to, že musíte ručit zrovna kupovaným domem či bytem. Jako zástavu můžete použít jinou svou nemovitost. Anebo například byt či dům rodičů nebo prarodičů. Potřebujete k tomu ale jejich ověřený souhlas.
Toto řešení se často využívá například při nákupu družstevního bytu. Dostanete tak od banky dost peněz na jeho pořízení a jakmile ho získáte do osobního vlastnictví, dáte ho do zástavy místo původní nemovitosti.
Ručit jinou nemovitostí můžete také v případě, že chcete získat 100% hypotéku. Tedy takovou, která pokryje celou kupní cenu vašeho bytu či domu.
V takovém případě ručíte nejen kupovanou nemovitostí, ale ještě nějakou další. Hodnota zástavy tím pádem stoupne. A vy získáte dost peněz na zaplacení kompletní ceny.
Jakmile pak splatíte dostatečnou část hypotéky, můžete druhou zástavu z hypotéky vyvázat.
Výhody a nevýhody
Sami vidíte, že možností, jak získat hypotéku bez zástavy nemovitosti je několik. Otázka tedy je, jak vybrat tu pravou.
Jednoduchá odpověď ale neexistuje. Pro každého může být vhodné jiné řešení – záleží na vaší situaci a požadavcích.
Například s pořízením družstevního či obecního bytu vám nejlépe pomůže předhypoteční úvěr nebo hypotéka se zastavením jiné nemovitosti. Pokud ale zajímavou nemovitost teprve hledáte a chcete mít po ruce dost peněz, abyste dokázali rychle reagovat, bývá obvykle lepší pohotovostní úvěr.
V každém případě se vyplatí obrátit se na hypotečního poradce. Poradí vám, jaká varianta je ve vašem případě nejlepší, a ještě vám pomůže najít nejvýhodnější nabídky, které jsou aktuálně na trhu.
Díky velkoobjemovým slevám vám navíc dokáže nabídnout nižší úrokové sazby, než na jaké se můžete dostat sami. Máte tak jistotu, že najdete to nejlepší řešení.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéka bez zástavy nemovitosti: jak funguje a kdy ji využijete
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.