V našem článku Hypotéky čeká od října další omezení jsme si podrobně popsali nová doporučení ČNB pro poskytování hypoték. Přestože se jedná o pouhá doporučení (byť v režimu „comply or explain“), lze očekávat, že je budou všechny banky bez výjimek dodržovat. K již omezenému LTV na max. 90% tak přibývají nové parametry DTI a DSTI.
LTV (Loan to Value): poměr úvěru vůči hodnotě nemovitosti (max. 90%)
DTI (Debt to Income): poměr úvěru vůči čistému ročnímu příjmu (max. devítinásobek)
DSTI (Debt Service to Income): poměr měsíční splátky vůči měsíčnímu příjmu (max. 45%)
Někomu se nová omezení nelíbí, jiný je vítá. Ale upřímně – dávat více než polovinu příjmů na splátky úvěru je i z pohledu zdravého selského rozumu nezodpovědné.
Tabulka níže uvádí max. možnou výši úvěru dle čistého měsíčního příjmu domácnosti. Např. s příjmem 25 000 Kč nám banka půjčí max. 2,7 mil Kč, ke kterým musíme přidat 10% (300 000 Kč) z vlastních úspor. Z průměrné mzdy (32 000 Kč hrubého) si tak můžeme koupit nemovitost za 3 mil. Kč. To v Praze vystačí na byt 2+1 na sídlišti a mimo Prahu na starší RD se zahradou.
Ve dvou se to lépe táhne. Se dvěma průměrnými platy (50 000 Kč čistého) nám banka půjčí 5,4 mil. Kč, ke kterým musíme opět přidat 10% (600 000 Kč) z vlastních úspor. V Praze si za 6 mil. Kč pořídíme prostorný byt 4+1 mimo centrum a v ostatních krajích novostavbu RD s větší zahradou.
V minulé dekádě prasknutí realitní bubliny následované poklesem cen nemovitostí a obdobím rekordně levných peněz bylo možné i bez většího úsilí dosáhnout na vlastní bydlení (levné nemovitosti, levné úvěry). Nyní se hodnota peněz vrací do normálu a trh nemovitostí je přehřátý (dražší nemovitosti, dražší peníze). Což nám připomíná, že bez práce nejsou koláče, resp. že na vlastní bydlení není právní nárok. Jedná se o zásluhou věc („čím více pracuješ, tím lépe bydlíš“). Hůře dostupné bude nyní bydlení pro lidi bez vlastních úspor a pro zadlužené (spotřebitelské úvěry, kreditní karty, atd.). Kdo si poctivě již během studií dává něco stranou, všechno neprobendí či se nezadluží pro auto nebo jinou malichernost, ten na lepší bydlení dosáhne bez problémů.
Stále si nejste jistí, jestli na hypotéku dosáhnete? Kontaktujte naše hypotéční specialisty pomocí kalkulačky hypoték. Rádi Vám poradíme!
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.
Jsou dokumenty, bez kterých se při žádosti o
půjčku na bydlení neobejdete. Jedním z nich je i odhad ceny nemovitosti pro
hypotéku. Pro každého žadatele je přitom zásadní – do velké míry určuje, kolik
vám banka půjčí. Jak získat odhad bytu nebo domu a kolik stojí odhad ceny nemovitosti?
Chystáte se na hypotéku? Včasná příprava vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem a také ušetřit. Přinášíme praktické rady a tipy pro získání nejvýhodnější hypotéky. Ukážeme, jak získat náskok před ostatními zájemci o nemovitost. Či jak se vyhnout komplikacím s hypotékou, když v životě chystáte změnu.
V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéka – kolik Vám banka půjčí?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.