Pořídit si vlastní chatu v Alpách nebo třeba
apartmán v Chorvatsku. O něčem podobném sní alespoň občas skoro každý, kdo
někdy vyrazil na dovolenou do zahraničí. Splnit si podobný sen přitom není tak
složité, jak se na první pohled zdá. Pomůže vám hypotéka na nemovitost v zahraničí.
Podívejte se, jaké možnosti máte.
Užít si pohodovou lyžovačku kdykoliv chcete,
aniž byste museli řešit hotel či pronájem chaty. Vychutnat si důchod v malém
apartmánu u moře. Anebo například vydělat nákupem a následným pronájmem bytu v
některé světové metropoli.
Důvodů k nákupu nemovitosti v zahraničí je zkrátka celá řada.
Spousta lidí se ale podobného nápadu rychle vzdává. Jednoduše proto, že získat nemovitost v cizí zemi se jim zdá nereálné.
Jenže to už dávno není pravda. Koupit si dům či byt v jiné zemi je skoro stejně jednoduché jako nákup nemovitosti v tuzemsku.
Jak ale nemovitost v cizině získat? Ideální je mít dostatek vlastních peněz a koupit si vysněný byt, dům nebo třeba chalupu ze svých úspor.
V praxi si to ale může dovolit jen málokdo. Proto existuje ještě jedno řešení: hypotéka na nemovitost v zahraničí. Díky ní si půjčíte od banky, které pak vše postupně splácíte.
Peníze na splátky navíc můžete získat třeba tím, že zahraniční byt či chalupu pronajímáte. A nemusíte kvůli tomu ani nikam jezdit – existuje spousta služeb, které za vás zařídí všechny potřebné úkony.
A jak vlastně hypotéka na nemovitost v zahraničí funguje? Na výběr máte 3 varianty:
První možností je požádat o hypotéku přímo v zemi, kde si chcete byt či dům pořídit. Vše tak vyřešíte „na jednom místě”. A navíc můžete ručit nemovitostí, kterou si kupujete.
Samozřejmě musíte splnit klasické podmínky pro získání hypotéky, jako je bonita či minimální věk žadatele. Zpravidla bývají podobné jako v České republice.
Zároveň ale platí, že v různých zemích jsou s hypotečními úvěry spojené různé další podmínky a poplatky.
Může se tak stát, že vám banka půjčí nanejvýš 70 % z hodnoty nemovitosti. Jednoduše proto, že v daném státě nemáte bydliště.
Někde je pro získání hypotéky potřeba také prokázat bankovní historii v dané zemi. A počítejte i s tím, že jednotlivé státy mají jinou daň za pořízení nemovitosti.
To vše si musíte předem nastudovat. Jinak můžete být dost nemile zaskočeni. A zaplatit za hypotéku víc, než čekáte.
Výhody a nevýhody
Řešením může být také neúčelová neboli americká hypotéka, kterou nabízí řada bank na českém trhu. Od běžného hypotečního úvěru se liší tím, že ji můžete využít na cokoliv. Banku totiž účel nezajímá.
A protože ručíte nemovitostí, získáte podstatně nižší úrok než u spotřebitelských úvěrů.
Nic tak nebrání tomu, využít americkou hypotéku na nákup horské chaty v Alpách nebo přímořského apartmánu.
Pamatujte ale, že zpravidla můžete ručit jen nemovitostí v České republice. Výše půjčky navíc bývá o něco nižší než u běžné hypotéky. Naopak úroky jsou oproti o ní o trochu větší.
Výhody a nevýhody
Hypotéka na nemovitost v zahraničí může vypadat také úplně stejně jako běžný hypoteční úvěr, který získáte na dům či byt v České republice. Tedy se stejným úrokem i podmínkami.
Stačí jen vybrat domácí banku, která takovou půjčku poskytuje.
A v tom je právě háček. Zdaleka ne každý poskytovatel hypotéku na nemovitost v zahraničí nabízí. Je proto potřeba dobře hledat a vybírat.
Stejně jako u americké hypotéky musíte počítat s tím, že budete ručit nemovitostí v České republice. Většinou ale není nutné, abyste byli jejím majitelem. Stačí, když od něj máte ověřený souhlas.
Hypotéku na nemovitost v zahraničí navíc zpravidla získáte jen u staveb, které už stojí nebo jsou ve výstavbě. Pokud tedy náhodou plánujete postavit zbrusu nový dům či chalupu, klasický hypoteční úvěr od českého poskytovatele vám nepomůže.
Přesto tato varianta bývá nejvýhodnější. Podmínky jsou totiž jasné a srozumitelné a nemusíte se bát, že doplatíte na neznalost cizích zákonů a nařízení.
Kromě toho dostanete dobrý úrok, vyšší půjčku a delší dobu splácení. Lépe si tak přizpůsobíte výši splátek. Stačí jen mít dostatečnou bonitu a splnit ostatní obvyklé podmínky pro získání půjčky na bydlení.
Výhody a nevýhody
Nejbezpečnější a nejjednodušší je tedy zpravidla hypotéka na nemovitost v zahraničí, kterou získáte od ověřených poskytovatelů na českém trhu. Jak už jsme ale zmínili, zdaleka ne každá banka vám na nákup bytu, domu nebo apartmánu v zahraničí půjčí.
Proto si musíte dobře zmapovat jednotlivé poskytovatele a jejich nabídky. A to vám zabere spoustu hodin.
Lepší je požádat o pomoc nezávislého hypotečního poradce. Hypoteční poradce totiž ví, které banky hypotéku na nemovitost v zahraničí opravdu nabízejí a jaké mají podmínky. Snadno tak porovná jejich nabídky a doporučí vám ty nejvýhodnější.
A díky velkokapacitním slevám navíc často dokáže získat nižší úrok, než na jaký dosáhnete sami.
Výhodou také je, že služby nezávislého hypotečního poradce vás nestojí ani korunu. A přitom vám dokáží ušetřit spoustu času i peněz. Díky nim si totiž vyberete nejvýhodnější nabídku a nemusíte se bát, že půjčku zbytečně přeplatíte.
I vy si tak můžete splnit sen o alpské chatě nebo o bytě na francouzské riviéře. Bez zbytečných starostí a nečekaných výdajů.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
KOMENTÁŘE k článku Hypotéka na nemovitost v zahraničí: 3 možnosti, jak ji získat
Klasicka hypoteka v CR, Komentoval(a): Lucie Patikova
Dobry den,
proc prosim nenapisete, ktere banky u nas nabizi moznost financovani koupe nemovitosti v zahranici formou klasicke hypoteky? Je pak u takove hypoteky moznost odectu uroku z dani?
Dekuji
Patikova
Re: Klasická hypotéka v ČR, Komentoval(a):
Dobrý den, neexistuje jedna nejlepší banka pro financování nemovitostí v zahraničí formou klasické hypotéky (stejně jako žádná banka nenabízí např. univerzálně nejlepší běžný účet, spořicí účet nebo půjčku). Každá banka nabízí u všech těchto produktů trochu jiné podmínky. Co klient, to jiné potřeby, bonita a další individuální parametry. Hypoteční poradce s Vámi vše probere a doporučí banku, která Vám nabídne nejlepší podmínky.
Klasicka hypoteka na koupi nemovitosti v zahranici, Komentoval(a): Patikova
Dobry den pane Jermari,
dekuji za Vasi reakci, ja jsem se Vas ale neptala na nejlepsi banku s nejlepsimi podminkami, ja jsem se Vas ptala, ktere z ceskych bank vubec tuto moznost nabizi. Protoze v clanku pisete, ze ne kazda banka ji nabizi.
Predem dekuji za odpoved. Patikova
Re: Hypotéka na koupi nemovitosti v zahraničí, Komentoval(a):
Dobrý den, na Vaši otázku není obecná odpověď. Vždy záleží na mnoha detailech (jaké zahraničí máte na mysli - velký rozdíl je např. mezi Slovenskem a ostatními zeměmi, atd.). Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou osobně a posoudí Váš případ individuálně. Na trhu máme přes 30 bank.
Tajemnej jak hrad v karpatech, Komentoval(a): Miroslav Kmeť
Se bojíte, že Vám paní uteče přímo do banky a nevezme si hypo od Vás? Už jenom z důvodu netransparentnosti a neschopnosti normálně poradit, bych se obrátil raději na někoho jiného, nebo si obvolal banky sám...
RE: Nejlepší hypotéka, Komentoval(a):
Dobrý den, ono ale opravdu nejde odpovědět na otázku, která banka nabízí nejlepší hypoteční úvěr NEBO která banka poskytne hypotéku na koupi nemovitosti v zahraničí bez toho aniž by klient sdělil, jaké zahraničí má na mysli, jaké má příjmy, bonitu, čím a kde bude ručit, atd. Na trhu máme přes 20 bank a odpověď popisující podmínky u všech bank by vydala na několik stránek a stejně by nemusela být dostatečně konkrétní. Není jednodušší vše probrat během rychlého hovoru? Můžete si samozřejmě obvolat všech 20 bank sám. Pak ale zjistíte, že místo jednoho hovoru s hypotečním poradcem jste strávil telefonováním celý týden. A to budete mít za sebou první kolo, kdy ve druhém budete znovu obvolávat všechny banky a snažit se licitovat o lepší podmínky. Připočtěte si k tomu aktuální vytíženost bank, kdy nestandardní požadavky neklientů čekají na vyřízení třeba i 2 měsíce. Hypoteční poradce Vám šetří mimo peněz (nižší úroková sazba) hlavně Váš čas (kompletní servis a la hypotéka na klíč).
Česká nemovitost, zahraniční banka, Komentoval(a): Jiri Taborsky
Dobrý den,
jak by to fungovalo naopak? Třeba oslovit německou banku kvůli české nemovitosti?