Chystáte se na stavbu svého vysněného domečku nebo přemýšlíte nad koupí pozemku za účelem zisku, ale ani na jedno nemáte dostatek financí? Nezoufejte, vše lze financovat hypotečním úvěrem.
Aktuálně nejnižší úrokové sazby jsou pro 80% hodnotu zástavy, tedy zbylých 20% je zapotřebí doplatit z vlastních zdrojů, případně dofinancovat jiným úvěrem či dozastavit jinou nemovitostí.
Jestliže chcete financovat hypotečním úvěrem pouze pozemek, musí se jednat výhradně o stavební pozemek neboli pozemek určený k výstavbě rodinného domu, bytového domu nebo objektu pro individuální rekreaci. Banka si tuto skutečnost ověří tím, že si od Vás vyžádá stavební povolení, územní rozhodnutí, územní souhlas nebo existenci regulačního či územního plánu, z čehož lze využití pozemku vyčíst. K pozemku musí být také zřízen bezproblémový přístup, nejlépe přímo z veřejné komunikace, a musí mít vybudované inženýrské sítě, případně účelem úvěru musí být jejich vybudování.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Samotné financování pozemku ale neposkytují všechny banky. Některé mají v podmínkách, že financování pozemku musí být spojeno s následnou výstavbou do jednoho roku od data poskytnutí úvěru.
Chcete-li hypotečním úvěrem financovat jak koupi pozemku, tak i následnou výstavbu rodinného domu, budete muset bance předložit projekt, rozpočet na výstavbu a později k čerpání i stavební povolení. Projekt a rozpočet na výstavbu jsou důležitými parametry, díky nimž stanovuje odhadce tzv. budoucí hodnotu nemovitosti. Díky této hodnotě se potom dozvíte, kolik je Vám banka ochotna “půjčit”. Je třeba také počítat s tím, že financování výstavby domu i koupi pozemku budete muset realizovat u stejné banky, jelikož bude váznout na pozemku její zástavní právo. Na jedné nemovitosti totiž nemohou být zapsána dvě zástavní práva. U hypotečních úvěrů na výstavbu se peníze čerpají postupně, v tzv. tranších, podle aktuální prostavěnosti (aktuální zástavní hodnoty.) Až do vyčerpání celého úvěru se bance splácí jen úroky. Dokončenou stavbu poté musíte bance doložit kolaudací.
Nechcete-li přijít o možnost výběru banky, která Vám nabídne nejnižší úrok jak na koupi pozemku, tak i na pozdější výstavbu, pak je jediným řešením ručit za úvěr na pozemek jinou nemovitostí. Tím pádem bude kupovaný pozemek bez zástavního práva a bude moci sloužit jako zástava pro budoucí financování stavby. Na druhou stranu je zapotřebí počítat s tím, že budete muset vést aktivní účet u dvou bank, zaplatíte více na poplatcích (zpracování úvěru, vedení úvěrového účtu, odhad nemovitosti, návrhy na vklad na katastru apod.) a vše Vám zabere daleko více času. Je tedy nezbytné vše důkladně zvážit a propočítat předem.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéka na pozemek
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.