Hypotéka na stavbu domu představuje pro řadu
žadatelů poměrně velkou výzvu. Nestačí jen požádat, předložit potřebné doklady
a půjčku vyčerpat. Pokud podceníte postup stavby nebo možné vícenáklady, může
vás to stát spoustu peněz. Podívejte se, na co si dát u hypotéky na výstavbu
domu pozor.
Důležité je zejména správné plánování stavby i nastavení hypotečního úvěru. Ještě předtím ale musíte hypotéku na stavbu domu vůbec získat.
Jak na to?
V první řadě musíte mít dostatečnou bonitu.
Banky ji hodnotí podle vašich příjmů, výdajů a úvěrové historie. Pokud poskytovatel zjistí, že není dost vysoká, vaši žádost o půjčku zamítne.
Jednotlivé banky přitom posuzují bonitu žadatele s jinou přísností. I když tedy napoprvé neuspějete, neznamená to, že se musíte s hypotékou na výstavbu domu rozloučit. Zkuste požádat jinde. Docela dobře se může stát, že úvěr nakonec získáte.
Jestli si chcete ušetřit obcházení poskytovatelů, obraťte se na hypotečního poradce. Zná podmínky všech bank na trhu a ví, jak hodnotí bonitu žadatelů. Snadno tedy najde takovou, u které se svou žádostí uspějete.
A u které získáte nejvýhodnější podmínky.
Bonita je základ každé žádosti o hypotéku. Abyste ale získali půjčku na výstavbu domu, musíte předložit ještě řadu dalších dokumentů.
Kromě těch, se kterými se setkáte u každé hypotéky, jsou to:
Také tyto dokumenty rozhodují o tom, zda půjčku získáte. A v jaké výši.
Obecné podmínky pro získání hypotéky totiž říkají, že vám smí banka půjčit nanejvýš 90 % z hodnoty zastavené nemovitosti. Větší úvěr smí nabídnout jen výjimečně. Z rozpočtu a dalších dokumentů přitom dokáže odhadce určit, jaká bude budoucí cena domu. A tedy z jaké částky banka určí oněch 90 %.
Při žádosti o hypotéku na výstavbu domu bývá klíčový pozemek. Důležité je zejména, jestli už parcelu máte, nebo ji teprve plánujete koupit. Právě to ovlivňuje postup při žádosti o hypoteční úvěr.
Jednodušší je, když už pozemek máte. Automaticky s ním ručíte za stavbu, která na něm vznikne. Jeho cena se totiž započítává do budoucí hodnoty nemovitosti. Právě ta je pro poskytovatele zásadní.
Potřebná půjčka na výstavbu domu tak může mít obvykle nižší LTV a vy tak díky tomu získáte nižší úroky než u 90% hypotéky.
Zároveň ale musíte dávat pozor, aby pozemek splňoval předepsané požadavky. Za hypotéku na stavbu domu totiž můžete ručit pouze pozemkem, který splňuje tyto podmínky:
Banky mohou chtít také list vlastnictví a nabývací titul k pozemku.
Vlastní pozemek bývá výhodou. Můžete si tak s dostatečným předstihem zařídit projektovou dokumentaci.
Máte přitom 2 možnosti, jak žádat o hypotéku na stavbu domu:
Zároveň je ale potřeba říct, že podmínky u jednotlivých bank se liší. Někteří poskytovatelé například poplatky za sjednání hypotéky běžně odpouští. V takovém případě se nemusíte bát zbytečných nákladů ani když si vezmete dvě půjčky.
V každém případě počítejte s tím, že obvykle musíte dům zkolaudovat do 2 let od podpisu smlouvy nebo od začátku čerpání hypotéky. Jen získání stavebního povolení přitom zabere i několik měsíců. Výstavbu proto musíte pečlivě naplánovat.
Při stanovení výše LTV pak opět záleží na budoucí hodnotě nemovitosti.
Abyste se dostali na nejnižší možné sazby, musíte ze svého zaplatit alespoň 20 % z budoucí hodnoty nemovitosti. Nebo ručit další nemovitostí. Zvýšíte tím hodnotu zástavy a můžete dosáhnout na nižší LTV. A tedy i na lepší úrok.
Pokud chcete například koupit pozemek za 1 000 000 korun, na kterém pak postavíte dům za 3 000 000 korun, bude hodnota zástavy maximálně 4 000 000 korun. Banka vám tedy půjčí nanejvýš 3 600 000 korun.
Když ale přidáte k zástavě byt za 2 500 000 korun, stoupne její hodnota na 6 500 000 korun. Půjčka 4 000 000 korun tedy bude mít LTV zhruba 60 %.
V obou případech musíte bance předložit návrh kupní smlouvy k pozemku. Jinak vám poskytovatel hypoteční úvěr nepovolí.
Hypotéka na stavbu domu je typická také svým čerpáním. Na rozdíl od půjčky na nákup nemovitosti totiž peníze nečerpáte najednou ale postupně. Banka vám tedy finance uvolňuje průběžně podle postupu prací.
Aby měla jistotu, že půjčku používáte opravdu na stavbu nemovitosti, dohlíží na vše odhadce.
Vždy, když vyčerpáte dohodnutou částku, vše
zkontroluje a připraví protokol o stavu stavby. Díky němu banka ví, že výstavba
pokračuje podle plánu a že hodnota nemovitosti roste. A uvolní vám další část
hypotéky.
Za každý nový protokol o stavu stavby přitom zaplatíte přibližně 500–1 500 korun. I když u některých poskytovatelů získáte první protokoly zdarma, je výhodné zvládnout vše s co nejmenším počtem čerpání.
Abyste mohli čerpat další část hypotéky, musí
vždy odhadce zkontrolovat postup prací a připravit protokol o stavu stavby.
Zmíněný postup je stejný u hypotéky na stavbu domu svépomocí i u stavby na klíč. Přesto je v obou situacích zásadní rozdíl.
U hypotéky na stavbu domu svépomocí musíte být pečlivější při vytváření harmonogramu a jednání s firmami a řemeslníky, kteří se o jednotlivé práce postarají. Právě dodržení termínů může být v jejich případě složitější.
Výhodou je, že pokud seženete levnější dodavatele, můžete ušetřit. Stanovení rozpočtu předem ale nebývá tak přesné jako u stavby na klíč.
Z toho vyplývá, že stavba na klíč bývá dražší. Snadno ale předem získáte položkový rozpočet i harmonogram výstavby.
Obě varianty tedy mají své výhody i nevýhody. A záleží jen na vás, jestli dáte přednost hypotéce na stavbu nemovitosti svépomocí nebo stavbě na klíč.
Už zmíněný rozpočet je u hypotéky na novostavbu klíčový. Snadno se totiž může stát, že ho překročíte. Například kvůli využití jiného materiálu nebo kvůli nečekaným vícepracím.
Řešením je požádat o vyšší hypotéku, než nutně potřebujete. Samozřejmě, pokud na takovou půjčku dosáhnete. Máte totiž možnost nedočerpat až 20 % z půjčky na stavbu domu. A to bez sankcí.
Vytvoříte si tak rezervu, která vám pomůže
právě s nečekanými výdaji.
Stejně jako u jiných hypotečních úvěrů i k hypotéce na stavbu domu navíc můžete získat 20–30 % z půjčky navíc jako neúčelovou část. Můžete ji použít například na zařízení domu.
U hypotéky na výstavbu domu máte možnost až 20 % nevyčerpat. Je proto lepší požádat raději o vyšší půjčku a získat tak rezervu pro případ, že se stavba prodraží.
Specifickou kategorií u hypotéky na novostavbu je půjčka na dřevostavbu. Dřevostavby mají totiž jednu výhodu, která se u hypoték mění v zápor. Je jí rychlá výstavba.
Často je totiž rychlejší než administrativa, která s půjčkou souvisí.
Může tak předběhnout i kontroly odhadcem, a tedy možnosti čerpání peněz.
Řešením je speciální hypotéka na dřevostavbu, která s rychlejší prací počítá. Zatím ji ale nenabízejí zdaleka všechny banky. Obvykle ji najdete jen u větších poskytovatelů.
Pokud tedy takový dům plánujete, kontaktujte nejdřív hypotečního poradce. Ví, které banky hypotéku na dřevostavbu nabízejí a za jakých podmínek. S jejich pomocí tak získáte ten nejvýhodnější možný úvěr.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat
, Komentoval(a):
Hypotéka, Komentoval(a): Vanesa
Hypoteční kalkulačka je skvělá věc. My jsme ji taky využili při zařizování hypotéky a díky tomu jsme si vzali tu nejvýhodnější nabídku a máme relativně nízké úroky :-) . Nikdy bych nevěřila, jak se i výše úroků může hodně lišit. Ve výsledku to dělá několik stovek tisíc.