Banky.cz Články Hypotéka Hypotéka na vybavení bytu vám dá peníze na nábytek i TV. Víte, jak ji získat?

Hypotéka na vybavení bytu vám dá peníze na nábytek i TV. Víte, jak ji získat?

Vybavení bytu
18.10.2024 Hypotéka

Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.

Co si z článku odnést

Takzvaná hypotéka na vybavení bytu je jiný název pro neúčelovou část hypotéky. Pokud o ni požádáte a máte dostatečnou bonitu, banka vám ji poskytne jako součást hypotečního úvěru. Získáte tak i několik milionů korun, které můžete využít na cokoliv – například na vybavení domácnosti.

Výhodou je dlouhá doba splatnosti i nízká úroková sazba v porovnání s jinými úvěry.

S financováním vybavení bytu vám ale pomůžou i další produkty. Zejména:

  • americká hypotéka
  • úvěr ze stavebního spoření
  • nebo spotřebitelský úvěr.

Co je hypotéka na vybavení bytu

Pokud budete v nabídce své banky hledat hypotéku na vybavení bytu nebo hypotéku na vybavení domácnosti, s největší pravděpodobností neuspějete. Poskytovatelé totiž specializovaný hypoteční úvěr zaměřený na nákup nábytku a elektroniky nenabízejí.

Přesto vám řada hypoték dokáže s financováním vybavení bytu pomoct. Jak je to možné? Díky neúčelové části úvěru.

„Jsou to peníze, které získáte nad rámec částky potřebné k pořízení nemovitosti. Fakticky je to přitom součást hypotečního úvěru, kterou ale můžete využít na cokoliv. Například na úhradu vícenákladů u výstavby či rekonstrukce nebo na nákup nového vybavení,“ vysvětluje princip neúčelové části hypotéky Miroslav Majer, CEO portálu hyponamíru.cz.

Jak neúčelová část hypotéky funguje

Právě k pořízení nového nábytku, pračky či televize lidé neúčelovou část hypotečního úvěru často využívají. Také proto se tato půjčka někdy označuje jako hypotéka na vybavení bytu.

Oproti účelové části hypotéky má ta neúčelová několik specifik. Tím hlavním je její výše. Obvykle se odvíjí od toho, kolik peněz si půjčujete vyloženě na pořízení nemovitosti.

Neúčelová část hypotéky může tvořit až 40 % z účelové části požadovaného hypotečního úvěru. Každý poskytovatel ale pracuje s jinými limity, vždy proto záleží na podmínkách konkrétní banky,“ podotýká Libor Vojta Ostatek, úvěrový expert společnosti Broker Trust.

Vždy ale platí, že celková půjčka (účelová + neúčelová část úvěru) může být maximálně 80 % z ceny nemovitosti.

S čerpáním hypotéky na vybavení můžete začít až ve chvíli, kdy dočerpáte peníze na nákup, stavbu nebo rekonstrukci nemovitosti. Tedy účelovou část úvěru.

Nejlepší hypotéka online

Mohlo by vás také zajímat: Hypotéka na tiny house: Možnosti a podmínky financování

Podmínky hypotéky na vybavení bytu

Protože je hypotéka na vybavení domácnosti součástí klasického hypotečního úvěru, musíte splnit obvyklé podmínky pro získání hypotéky. Patří mezi ně například:

  • věk alespoň 18 let,
  • doložení příjmů,
  • dobrá úvěrová historie,
  • dobrá bonita
  • nebo dostatečná hodnoty zástavy.
Podmínky hypotéky na vybavení bytu

Také úrokové sazby jsou stejné pro účelovou i neúčelovou část úvěru. Nemusíte se tedy bát, že by si banka za hypotéku na vybavení účtovala víc než za půjčku určenou vyloženě k pořízení nemovitosti.

Pokud tedy máte úrokovou sazbu 5 %, vztahuje se to i na neúčelovou část úvěru.

Jak probíhá čerpání hypotéky na vybavení

Už při žádosti o hypoteční úvěr se s poskytovatelem dohodnete na tom, jestli celou částku vyčerpáte najednou, nebo postupně. Jednorázové čerpání lidé obvykle využívají při nákupu nemovitosti, zatímco to postupné vám usnadní výstavbu nebo rekonstrukci.

Může se ale stát, že účelovou část hypotéky chcete čerpat najednou, zatímco peníze na vybavení bytu postupně. Ani to není problém. Jen se na takovém postupu musíte dohodnout s poskytovatelem úvěru. Zohlední to při přípravě hypoteční smlouvy.

A pamatujte, že až když ukončíte čerpání hypotéky, začnete splácet celý úvěr. Do té doby splácíte jen úroky.

Chci si spočítat hypotéku online

Další možnosti, jak financovat vybavení bytu

Takzvaná hypotéka na vybavení domácnosti není jedinou možností, jak získat prostředky na pořízení nábytku a další výbavy. Existuje ještě několik dalších variant.

Nejlepší samozřejmě je, když můžete využít vlastní úspory. Obejdete se tak bez půjčky, kterou byste několik let spláceli – a přeplatili i o desítky tisíc korun.

Jenže ne každý má dost peněz na to, aby mohl investovat desetitisíce nebo statisíce korun do nového vybavení. V takovém případě využijte:

  • americkou hypotéku,
  • úvěr ze stavebního spoření
  • nebo běžný spotřebitelský úvěr.

Nejlepší hypotéka online

Americká hypotéka na vybavení bytu

Americká hypotéka je ideální řešení v případě, že klasický hypoteční úvěr nepotřebujete. Bydlíte tedy ve vlastním bytě nebo domě a chcete peníze jen na nákup vybavení.

Pomocí americké hypotéky získáte i několik milionů korun a je jen na vás, jak je využijete. Můžete si za ně pořídit nový nábytek, auto nebo se třeba vydat na cestu kolem světa.

„Pamatujte ale, že za americkou hypotéku vždy ručíte nemovitostí. Potřebujete proto byt nebo dům, který můžete dát bance do zástavy. Úroky jsou navíc o něco vyšší než u běžné hypotéky,“ upozorňuje Miroslav Majer, CEO portálu hyponamíru.cz.

V porovnání s nezajištěnými spotřebitelskými úvěry je však úroková sazba americké hypotéky výrazně nižší. Navíc získáte splatnost až 20 let – a tím pádem i menší splátky.

Úvěr ze stavebního spoření

Poměrně výhodnou variantu nabízí také úvěr ze stavebního spoření. Na rozdíl od americké hypotéky ho sice nemůžete využít na cokoliv, to ale nevadí. Je totiž určený na financování bytových potřeb. A mezi ně patří i vybavení domácnosti.

Výhodou je, že u některých poskytovatelů získáte bez ručení nemovitostí i víc než milion korun – a to vám k financování vybavení bytu stačí. U vyšších částek už ale zástavu potřebujete.

Nevýhodou je, že musíte mít založené stavební spoření. A musíte na něj pravidelně přispívat.

Řádný úvěr ze stavebního spoření totiž získáte, jen když v něm našetříte předem stanovenou část z cílové částky.

Pokud máte našetřeno méně, spořitelna vám nabídne jen překlenovací úvěr. Ten má vyšší úrokovou sazbu, a navíc u něj splácíte pouze úroky. Teprve když naspoříte předem danou částku, můžete překlenovací úvěr převést na ten řádný.

Spotřebitelský úvěr na vybavení bytu

S financováním vybavení bytu vám pomůže i klasický spotřebitelský úvěr – ať už účelový, nebo neúčelový. Má ale nejvyšší úrokovou sazbu a zároveň nejkratší dobu splatnosti – maximálně 10 let. V praxi to znamená, že u něj budete mít nejvyšší splátky.

Jestli je chcete snížit, využijte účelový úvěr. Máte u něj sice dané, jak můžete peníze využít, a musíte to dokládat například fakturami, získáte ale nižší úrokovou sazbu.

Využít můžete také neúčelový úvěr. Peníze u něj můžete využít, jak chcete. O to víc za něj ale zaplatíte.

ANKETA k článku Hypotéka na vybavení bytu vám dá peníze na nábytek i TV. Víte, jak ji získat?

Jaká varianta úvěrů vám přijde pro nákup vybavení do bytu nejpraktičtější?

Počet odpovědí: 149

KOMENTÁŘE k článku Hypotéka na vybavení bytu vám dá peníze na nábytek i TV. Víte, jak ji získat?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Hypotéka na tiny house: Možnosti a podmínky financování

Hypotéka na tiny house: Možnosti a podmínky financování

20.12.2024 Hypotéka

Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.

Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025?

Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025?

18.12.2024 Hypotéka

Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.12.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Co se během roku 2024 událo na trhu hypoték, realit a pojištění?

Co se během roku 2024 událo na trhu hypoték, realit a pojištění?

11.12.2024 Hypotéka

Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.

Hypotéka na mateřské

Hypotéka na mateřské

28.11.2024 Hypotéka

Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.

Z naší bankovní poradny

Hypotéka, životní pojištění a úmrtí

Dobrý den, můj nezletilý syn zdědí dům s hypotékou po svém otci. Hypotéka byla pojištěná, ale pojišťovna dosud (5 měsíců od úmrtí) nevyplatila pojistné plnění bance, protože ještě není závěrečný protokol od Policie, čeká se na znalecký posudek k dopravní nehodě). Dědické řízení stále nebylo projednáno a splátky hypotéky jsou stále inkasovány z účtu zemřelého, kde už ale pomalu dochází peníze na splácení. Banka se vyjádřila, že zastavila sankční úročení splátek po splatnosti a zasílání upomínek. Obávám se ale, že pokud dojdou na účtu prostředky a úvěr nebude splácen do ukončení dědického řízení, bude banka uplatňovat úroky z prodlení, je to tak? V případě uhrazení úvěru z pojistného plnění prý pak vzniklý přeplatek vyplatí synovi, jenže ono hrozí, že pojistné plnění bude spíše kráceno. Děkuji za jakoukoli radu k tématu a na co si dát pozor. Dobrý den, proč by pojistné plnění mělo být kráceno? Došlo-li k pojistné události pro kterou byla pojistka sjednána, pak při splnění podmínek pojištění není důvod pro krácení nebo nevyplacení pojistného plnění. Mohou samozřejmě nastat extrémní situace, kdy si např. sjednáte životní pojištění a následně spácháte sebevraždu. V takovém případě by pojišťovna mohla výplatu odmítnout.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Po rozchodu nechci přítelovi ručit

Pokračování dotazu č. 15239: Dobrý den, jaktože nejsem účastníkem vztahu, když je tam můj podpis? Život se mění a s nim i potřeby, tj já mam podíl ve spoluvlastnictví a potřebuji jinou hypotéku a ráda bych svým polovičním podílem ručila. Existuje tedy možnost, jak lze zrušit můj souhlas na zástavě ex-partnera a co by to mělo za důsledky (nechci abychom museli ten byt prodávat, ani jeden - to není mým záměrem)? Popř. jak si zajistit hypotéku na svoji polovinu u své banky, která mi zařídí lepší podmínky, než ta jeho? Děkuji. A dále, zda budu potřebovat jeho souhlas, jelikož ten nyní nezískám a potřebuji hypotéku. Dobrý den, váš podpis je pravděpodobně jen na zástavní smlouvě (ručíte ex-příteli za hypoteční úvěr) a nikoliv na úvěrové smlouvě (úvěr si dle vašeho vyjádření bral přítel bez Vás)? Život se samozřejmě mění, ale jednou jste se zástavou nemovitosti souhlasila a nemůžete teď přijít do banky a říct "s přítelem jsem se rozešla, už mu nechci ručit". Banka nemůže nést riziko vašeho rozchodu a není pro ni vůbec podstatné, kdo s kým chodí/nechodí či v jakém je příbuzenském vztahu. Rozchod (na rozdíl od rozvodu) není právně definován a nejsou s ním spojena žádná práva (majetková, vyživovací) ani povinnosti. Shrnutí: nelze zrušit souhlas se zástavou (se zrušením zástavy by musela souhlasit banka, tedy přítel by ji musel dát do zástavy jinou nemovitost)za hypotéku nelze ručit podílem na nemovitosti (i pokud by přítel dal bance do zástavy jinou nemovitost a zástava na vašem bytě by se zrušila, nemohla byste svou polovinou ručit za úvěr jinde - to by musel přítel dát svou polovinu do zástavy za vaši hypotéku) Případně doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena