Chci bydlet ve vlastním. A počítám, že mi s tím hypotéka pomůže. Tímto způsobem uvažují statisíce mladých lidí. Jenže je tu jeden problém – zapomínají, že pro získání hypotéky musí splnit několik podmínek. Včetně dostatečných úspor. A právě ty většině z nich chybí.
Nedávno to ukázal průzkum, který si nechala zpracovat Hypoteční banka. Podle něj chce 1,6 milionu mladých změnit v příštích 10 letech bydlení. A většina z nich věří, že jim k tomu pomůže hypoteční úvěr.
Jen v příštím roce plánuje o hypotéku požádat 300 000 lidí mezi 20 a 36 lety. Problém je, že šanci na její získání má pouze malá část z nich. Většina totiž nedokáže splnit předepsané podmínky.
Mladým dělá potíže hlavně získání dostatečného základu pro hypotéku.
Podle pokynů České národní banky potřebují alespoň 20 % z ceny nemovitosti, kterou ručí. Jen malá část žadatelů má šanci dosáhnout na mírnější podmínky. I tak ale zaplatí ze svého alespoň 10 % z hodnoty nemovitosti.
V říjnu přitom byla průměrná výše hypotéky víc než 2,4 milionu korun. A k získání takové částky potřebuje mít většina zájemců naspořeno téměř 600 000 korun. Dalších víc než 100 000 korun navíc spolkne daň z nabytí nemovitosti, na kterou si lidé také musí naspořit sami.
Jenže jak ukázal průzkum, jen polovina lidí do 36 let, kteří hypotéku plánují, má naspořeno přes 100 000 korun. A zhruba stejný počet jich přiznal, že chtějí půjčku v rozmezí od 1,5 do 3 milionů korun.
Aby na podobný úvěr dosáhli, potřebují mít většinou naspořeno okolo 400 000 korun. I to jim stačí pouze v případě, že se spokojí s 1,5 milionovou půjčkou.
Ve skutečnosti ale mladí tyto peníze v drtivé většině případů nemají. Úspory přesahující alespoň 300 000 korun má totiž pouze 20 % z nich.
Lidé do 36 let však na vlastní bydlení většinou šetří. Ukázal to průzkum, který si nechala pro změnu zpracovat Raiffeisen stavební spořitelna. Podle něj jsou nejspořivější lidé do 25 let. Na své bydlení si střádají dvě třetiny z nich.
Otázkou ale zůstává, jestli jim to bude stačit. Ve vlastním chce totiž bydlet víc než 90 % mladých. Jenže jejich úspory nestačí a ceny nemovitostí stále stoupají. A spolu s tím nároky na částku, kterou potřebují ušetřit.
Nadějí pro mladé žadatele je připravovaná novela zákona o České národní bance. Její součástí je také ustanovení o mírnějších podmínkách hypoték pro lidi do 36 let. Pokud novelu schválí parlament a podepíše prezident, může platit už příští rok.
Za předpokladu, že by Česká národní banka nezměnila podmínky pro získání hypotéky, které vyhlásila loni na podzim, dosáhli by mladí až na:
Má to ale dva háčky.
Tím prvním je dřívější prohlášení České národní banky. Podle její mluvčí Markéty Fišerové totiž centrální banka do budoucna se 100% hypotékami nepočítá. Z toho vyplývá, že se pravidla pro jejich poskytování ještě změní. A mladí tak zřejmě dosáhnou nejvýš na 90% hypoteční úvěry.
Druhý zádrhel je v tom, že ani zvýšení maximální LTV, které je v současnosti pro mladé největším problémem, nepřinese takový efekt, jaký by potřebovali. Teoreticky sice získají větší šanci dosáhnout na víc peněz, jenže o to častěji začnou narážet na zbývající dva limity – DTI a DSTI. S vyšší hypotékou totiž vzroste i výše dluhu a jeho splátek.
Banky navíc nemůže nikdo nutit k tomu, aby danému klientovi opravdu poskytly 90% hypotéku. Je to vždy na jejich vyhodnocení a scoringu bonity. Záleží tedy v první řadě na tom, jak moc bude pro poskytovatele daný klient bonitní.
Už nyní se ale někteří poskytovatelé snaží vyjít vstříc právě mladým. Na trhu v současnosti najdete několik hypoték, které nabízí 90% LTV přednostně na pořízení prvního bydlení.
Najdete je například prostřednictvím našeho srovnání hypoték. Anebo vám pomůže naše kalkulačka hypotéky, která vám pomůže vybrat nejvhodnější úvěr.
Ani zmíněná opatření ale nemění nic na tom, že splnění podmínek pro získání nového hypotečního úvěru je pro většinu mladých příliš komplikované. A proto zájem o hypotéky vytrvale klesá.
Týká se to jak mladých, tak i starších žadatelů. Podle některých developerů se dokonce propadl počet lidí, kteří nákup nemovitosti financují hypotékou, zhruba o 50 %.
Nedostupnost hypoték dělá z vlastního bydlení luxusní záležitost. Zájemcům o půjčku na bydlení, kteří na úvěr nedosáhnou, totiž často nezbývá, než žít v nájmu. Tím pádem roste poptávka po nájemním bydlení. A s ní i jeho ceny.
Výsledkem je, že lidem po zaplacení nájmu zbývá méně peněz. Šance naspořit si na vlastní dům či byt tak dál klesá.
Podle některých analytiků hrozí, že se bude situace dál zhoršovat. A vlastní bydlení bude jen pro vyvolené.
Pokud tedy o vlastním bydlení uvažujete, měli byste to vzít v úvahu. Všechno totiž nasvědčuje tomu, že situace se v nejbližší době rozhodně nezlepší. Spíš naopak. Proto se vyplatí raději moc neváhat.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéku chce do roka 300 000 mladých. Většina na to ale nemá dost peněz
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.