Zajistit si vlastní bydlení pomocí hypotéky. Přesně o tom uvažuje každý čtvrtý obyvatel České republiky. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který pro Wüstenrot připravila agentura Ipsos. Jenže podmínky se zpřísňují a dosáhnout na hypotéku je pro spoustu lidí problém. Naštěstí existuje několik triků, které vám pomohou.
Podle průzkumu si chce byt nebo dům pořídit zhruba 50 % lidí. A polovina z nich zvažuje, že k tomu využije právě hypotéku. Ostatní se bojí vysokých splátek a dlouhodobé finanční zátěže.
Ve výsledku to znamená, že o hypotéce uvažuje každý čtvrtý obyvatel České republiky. Hypoteční úvěr tak i dál potvrzuje pověst nejoblíbenějšího způsobu, jak vlastní bydlení zaplatit.
Problém je, že pro spoustu lidí je tato půjčka na bydlení stále jen těžko dosažitelná. Hlavní důvody jsou dva:
Centrální banka totiž nejprve zrušila 100% hypotéky (a omezila počet hypotečních úvěrů s víc než 80% LTV) a poté omezila výši hypotéky podle čistého příjmu žadatele. Výrazně tím snížila částku, na kterou lidé dosáhnou.
Banky sice letos reagovaly snížením úrokových sazeb hypoték, jenže to stále nestačí. Hypoteční úvěry jsou i dál pro mnoho lidí nedostupné.
Současné podmínky komplikují situaci zejména mladým. Jen málokdo z nich má totiž naspořeno 20 % z ceny nemovitosti. Tím spíš, že hodnota domů a bytů v posledních letech vytrvale roste a naspořit dostatečnou částku je stále složitější.
Jen u bytu za 3 000 000 korun to znamená, že musí zaplatit 600 000 korun z vlastního. A zatímco střední generace už má většinou něco naspořeno, pro mladé bývají takové částky nedosažitelné.
Přesto existují nejméně 3 způsoby, které vám pomůžou získat víc peněz.
První variantou, kterou většina lidí v podobné situaci zkouší, je žádost o vyšší než 80% hypotéku. Banka vám přitom může půjčit až 90 % z hodnoty nemovitosti, kterou ručíte.
Jenže poskytovatelé takovými úvěry šetří. Podle pokynů České národní banky jich totiž smí nabízet pouze omezené množství.
Proto banky dobře vybírají, kdo takovou půjčku dostane. Navíc musíte obvykle počítat s vyšší úrokovou sazbou než u 80% hypoték.
Oblíbeným a výhodným způsobem, jak dosáhnout na vyšší hypoteční úvěr, je ručení více nemovitostmi. Díky němu můžete v praxi získat i 100% hypotéku. Stačí jen ke kupovanému domu či bytu přidat další dostatečně hodnotnou stavbu.
Zároveň díky tomu nepotřebujete tak vysoké LTV. A máte šanci získat výhodnější podmínky.
Problém je, kde další nemovitost k ručení sehnat.
V podobných případech často pomáhají rodiče či prarodiče, kteří vám k ručení nabídnou svůj dům či byt. Nezapomeňte ale, že pokud budete mít problém se splácením, ohrozíte i jejich bydlení. Proto dobře zvažte všechna pro a proti.
Výhodou je, že druhou nemovitost můžete po čase z hypotéky vyvázat. Zpravidla stačí, když splatíte tolik, aby zbývající část hypotéky tvořila maximálně 80 % z ceny kupované nemovitosti.
Poslední možností je vzít si na dofinancování hypotéky další půjčku. Jenže tady narazíte na několik zádrhelů.
V podobných případech často opět pomáhají rodiče, kteří vezmou další půjčku na sebe. Anebo dokonce sami mají dostatečnou rezervu, která vám dokáže pomoct.
Výhodou je, že se taková půjčka neprojeví ve vašich záznamech v registrech dlužníků. Pokud vám navíc rodiče půjčují ze svého, můžete se domluvit na nejvhodnějším splácení.
Rozhodně byste jim ale měli vše vrátit co nejdřív. Už proto, že jsou to často peníze, které vaši nejbližší spořili spoustu let.
Už příští rok se naštěstí může situace zjednodušit. Vláda totiž v červnu schválila novelu zákona o ČNB, která má mimo jiné zmírnit podmínky hypoték pro lidi do 36 let. Podle ní dostanou možnost získat:
V praxi tak bude pro mladé výrazně snazší dosáhnout na 90% hypotéky. Se 100% hypotečními úvěry se ale i nadále musí rozloučit. Podle mluvčí centrální banky Markéty Fišerové ČNB se 100% půjčkami na bydlení ani nadále nepočítá.
Kdy přesně začne novela účinkovat, ale není zatím jasné. Ještě ji totiž musí schválit parlament a podepsat prezident.
V každém případě se vyplatí projít nabídky všech poskytovatelů. Podmínky hypoték i posuzování bonity se totiž můžou výrazně lišit a zatímco u jedné banky na hypoteční úvěr nedosáhnete, u jiné ho získat můžete.
Nejjednodušší je použít on-line výpočet hypotéky. Do kalkulačky pak zadáte požadované parametry a získáte seznam nejlepších nabídek.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
KOMENTÁŘE k článku Hypotéku plánuje čtvrtina Čechů, získat ji je ale problém. Máme 3 tipy, které vám pomohou
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.