Fixaci na 5 let lze pořídit u refinancování již za 1,69%, nové úvěry začínají na 1,79%. Najdou se ale i takové banky, které identické úvěry nabízejí za 2,5% a více. Kam zajít pro dobrou hypotéku a kterým bankám se raději vyhnout?
V minulém roce sazba u pětiletého fixu spadla na 1,99% a všichni věštili brzký obrat a opětovný růst nad 2,5%. Komerční banka, Česká spořitelna a mnohé další banky tuto vizi podpořily i opětovným zvednutím sazeb na 2,09% během třetího kvartálu. Konkurenční boj a především levné peníze růst úroků nejenže nedovolily, ale dokonce srazily úroky ještě hlouběji pod 2%. Činy ECB a rétorika ČNB mohou brzy sazby hypoték srazit pod 1,5% (aby se ECB prevencí odložené spotřeby očekáváním nižších cen vlivem deflace brzy nedočkala odložených investic vlivem očekávání levnější úvěrů).
Při refinancování banky akceptují původní odhad nemovitosti zpravidla ne starší než 6-7 let. Sazby uvedené níže platí pro fixaci na 5 let (mimo Air Bank, která poskytuje fixaci jen na 3 roky). Banky tyto sazby obvykle poskytují pro úvěry od 1 mil Kč (Fio banka např. od 2 mil Kč) a při LTV max. 70-90%. Standardem je požadavek bank na vedení běžného účtu (což Wüstenrot nepožaduje a Equa bank/Fio/Air Bank účet vede zdarma) a nulový poplatek za sjednání a vedení úvěru.
Wüstenrot: 1,69% při sjednání pojištění, jinak +0,2%
Equa bank: 1,79% při sjednání pojištění (navýšení za nesjednání pojištění banka neuvádí)
Sberbank: 1,79% při sjednání pojištění, jinak +0,2%
Fio banka: 1,88% bez pojištění
Air Bank: 1,89% bez pojištění
Pro srovnání lze zmínit i nabídku větších bank, kde např. skupina ČSOB (tedy včetně Hypotéční banky, Poštovní spořitelny a ČMSS) začíná na 1,89% bez pojištění (jinak +0,1%), platíme měsíční poplatek 150 Kč za vedení úvěru, několik tisíc korun za sjednání úvěru a za vedení účtu si banka také přijde na své (nebo bez účtu za dalších +0,1%). Podobně je na tom KB, GE Money Bank či ČS. Zkrátka průměr trhu.
Dražší než průměr je Raiffesisenbank s 2,19% či mBank (2,24%) a o poskytování hypoték zřejmě vůbec nestojí UniCredit Bank s doslova odrazující sazbou kolem 2,5% stejně jako Expobank (nad 3%).
Na poli nových úvěrů je top nabídka trhu oproti refinancování o něco málo chudší.
Equa bank: 1,79% při sjednání pojištění (navýšení za nesjednání pojištění banka neuvádí)
Wüstenrot: 1,79% při sjednání pojištění, jinak +0,2%
Fio banka: 1,98% bez pojištění
Dále následuje ve stejném gardu jako výše průměr trhu (KB, ČSOB, GE a další). Tyto banky dnes mezi refinancováním a novými úvěry nečiní rozdíl (min. oficiálně), což je škoda. Cílit jen na nové klienty a méně si vážit těch současných se bohužel v ČR stále vyplácí, neboť lidé nejsou flexibilní a banku, kde měl s trochou nadsázky vkladní knížku už jejich pradědeček, měnit nechtějí. Naštěstí skupina flexibilních klientů, kteří třeba každých 5 let banku pro lepší podmínky mění, roste, což vede k větší konkurenci a kultivaci celého trhu.
Fio banka má určitě ještě prostor pro zlevnění min. o 0,1%, neboť se posledního únor-březnového kola zlevňování neúčastnila. U Air Bank nám stále chybí poskytování nových hypoték. Refinancování je fajn a v první vlně implementace nového produktu bylo právem upřednostněno (administrativně jednodušší, méně rizikové, na trhu bylo spousta klientů s končící fixací). Ale dorůstá další generace, na kterou coby flexibilní klientelu nízkonákladovky cílí. A nenabídnout této části retailového trhu hypotéky v době realitního boomu by nebylo moudré.
Při poslední vlně snižování sazeb to prvně nebyly nízkonákladovky (Equa a spol.), kdo udával trend a zlevňoval jako první. Byly to naopak velké banky v čele s KB a ČSOB, které dorovnaly nabídku menších bank, a tím je přinutily k akci. Doposud tomu bývalo vždy naopak – snad se jedná pouze o špatný timing či jednorázové zaváhání. Byla by totiž velká škoda, kdyby druhá generace nízkonákladovek po prvních letech masivní akvizice klientů a překlopení do zisku dopadla stejně jako mBank, která už je pod průměrem velkých bank, proti kterým revoltovala a na trh vstupovala.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéky dosáhly nového dna 1,69%
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.