Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky klesají na 1,54%

Hypotéky klesají na 1,54%

Hypotéky klesají na 1,54%
25.5.2016 Hypotéka

Zatímco jarní teploty i přes aprílové počasí pomalu stoupají, sazby u hypoték dále padají. Pětiletou fixaci pro refinancování je možné pořídit již za 1,54%, nové úvěry začínají na 1,64%. Přiblíží se hypotéky závěrem letošního roku 1%?

Cena peněz neustále klesá a analýzy indikují příchod delšího období extrémně nízkých sazeb. Mimo Německa si začala za záporné sazby půjčovat i Česká republika a překvapivě roste poptávka po dluhopisech s extrémně dlouhou dobou splatnosti (50-100 let), které během posledních měsíců udalo na trhu několik evropských zemí za velmi nízký úrok kolem 2%. Vše korunováno nulovými až zápornými sazbami centrálních bank. Úroky u hypotéčních úvěrů tedy mají prostor pro další pokles.

Top refinancování

hypotéky zlevňují

Sazby níže jsou platné pro fixaci na 5 let (mimo Air-bank, která nabízí fixaci jen na 3 roky), hypotéku ve výši 3 mil. Kč na 30 let, bonitního klienta a přiměřenou LTV (obvykle do 90%).

Wüstenrot hypotéční banka: 1,54% při sjednání pojištění, jinak +0,2%

Fio banka:1,58% při sjednání pojištění, jinak +0,2%

Sberbank: 1,69% při sjednání pojištění, jinak +0,2%

MONETA Money Bank:1,75% při aktivním užívání běžného účtu

Air-Bank: 1,89% bez podmínek

Top nové úvěry

Nejlepší hypotéka online

Wüstenrot hypotéční banka: 1,64% při sjednání pojištění, jinak +0,2%

Fio banka:1,68% při sjednání pojištění, jinak +0,2%

MONETA Money Bank:1,75% při aktivním užívání běžného účtu

Česká spořitelna, Equa bank, Komerční banka, Raiffeisenbank: 1,79% při sjednání pojištění

Do 2% se ještě vejde skupina ČSOB, tedy ČSOB/Hypotéční banka/Poštovní spořitelna/ČMSS (1,89% při splnění podmínek). Naopak nad 2% končí čím dál dražší mBank (2,24% s pojištěním, jinak +0,25%) a UniCredit Bank (2,49% - zde je naopak možné získat slevu až 1% za sjednání pojištění, účtu a kreditní karty).

Vlivem vysoce konkurenčního prostředí na poli hypotéčních úvěrů klesá neustále rozptyl mezi nabídkami bank. Přes 95% trhu se dnes vejde do 1,54-1,89%. Přitom ještě před dvěma lety (tehdy se válčilo o pokoření magické hranice 3%) činil rozptyl nejlepší a nejhorší nabídky až 2%. Za těchto okolností se bohužel zmenšil i manévrovací prostor pro smlouvání – stále lze srazit 0,1-0,2%, ale více už obvykle ne.

Pojištění schopnosti splácet

Nejlepší hypotéka online

Většina bank dnes nabízí k hypotékám pojištění schopnosti splácet, resp. pokud si pojištění nesjednáme, úroková sazba bývá navýšena nejčastěji o 0,2%. Toto pojištění mívá obvykle řadu výluk a jiných kliček, tedy reálně může pomoci velmi málo. Každému se tedy vyplatí vzít do ruky kalkulačku a řádně si propočítat, vyjde-li úvěr na konkrétní částku levněji s pojištěním či bez. Bude-li roční sazba pojistného vyšší než sleva na úroku, pak pojištění velký smysl nemá.

Úroky klesají, nemovitosti zdražují

nemovitosti zdražují

Zatímco fix na 5 let začíná na 1,54%, floating (sazba kopírující aktuální cenu peněz na trhu;může růst i klesat) je možné sehnat již za 1,39%. Floating bývá obvykle navázán na PRIBOR 1M (aktuálně 0,2%), k čemuž si banka přidává svou marži (aktuálně od 1,19%). Prostor pro pokles je jak na straně PRIBORU 1M (min. o 0,1%), tak na straně marže bank (min 0,2%). Koncem roku by se tak floatingové sazby mohly přiblížit 1%. Pětiletý fix by se mohl dočkat adekvátního poklesu na 1,24%. Pokud by úrokové sazby ČNB nešly do záporu, pak by hladina kolem 1% mohla být konečným dnem pro hypotéky (marži bank více snižovat nepůjde).

Nastává otázka, zdali se vyplatí nemovitost pořídit nyní, či vyčkat dalších 6-9 měsíců. Proti benefitu očekávaného poklesu sazeb totiž hovoří neustálý růst cen nemovitostí. Tradičně zdražují nejvíce pozemky, následované RD a byty v žádanějších lokalitách (krajská města). Naopak zlevňují nemovitosti v obecně méně žádaných oblastech s vyšší nezaměstnaností či špatnou dopravní dostupností (pohraničí, venkov, samoty), což souvisí s procesem vylidňování venkova a odchodem mladých za prací do měst. Ceny stavebních prací a materiálu rostou mírně (kopírují ekonomický cyklus).

Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!

Chceme-li kupovat pozemek, RD či byt v dobré lokalitě, příliš se nevyplatí čekat na další pokles úroků (nemovitosti mezitím zdraží). Naopak máme-li pozemek a půjčujeme-li si jen na samotnou stavbu (a nespěcháme) či kupujeme-li nemovitost v méně žádané lokalitě, pak není od věci s nákupem ještě pár měsíců posečkat a dosáhnout následně na ještě lepší úrokové sazby. Toto se bude týkat spíše menšiny populace, ale v kontextu argumentace centrálních bank, které levnými penězi brání deflaci a odložené spotřebě, tak dochází k paradoxu odložených investic na dluh vidinou ještě levnějších peněz v blízkém budoucnu.

Chci získat nejlepší hypotéku

ANKETA k článku Hypotéky klesají na 1,54%

Přiblíží se hypotéky závěrem roku 1%?

Počet odpovědí: 319

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky klesají na 1,54%

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

ČNB znovu snižuje REPO sazbu

ČNB znovu snižuje REPO sazbu

7.11.2024 Hypotéka

Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?

Jak zajistit sebe a rodinu při hypotéce?

Jak zajistit sebe a rodinu při hypotéce?

31.10.2024 Hypotéka

Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.

Hypotéka a exekuce: Víte, jak jí předejít a co dělat, když se dostanete do potíží?

Hypotéka a exekuce: Víte, jak jí předejít a co dělat, když se dostanete do potíží?

22.10.2024 Hypotéka

Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.

Na co myslet při nákupu první nemovitosti: Krok za krokem k úspěchu

Na co myslet při nákupu první nemovitosti: Krok za krokem k úspěchu

20.10.2024 Hypotéka

Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.

Hypotéka na vybavení bytu vám dá peníze na nábytek i TV. Víte, jak ji získat?

Hypotéka na vybavení bytu vám dá peníze na nábytek i TV. Víte, jak ji získat?

18.10.2024 Hypotéka

Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.

Z naší bankovní poradny

Hypotéka, životní pojištění a úmrtí

Dobrý den, můj nezletilý syn zdědí dům s hypotékou po svém otci. Hypotéka byla pojištěná, ale pojišťovna dosud (5 měsíců od úmrtí) nevyplatila pojistné plnění bance, protože ještě není závěrečný protokol od Policie, čeká se na znalecký posudek k dopravní nehodě). Dědické řízení stále nebylo projednáno a splátky hypotéky jsou stále inkasovány z účtu zemřelého, kde už ale pomalu dochází peníze na splácení. Banka se vyjádřila, že zastavila sankční úročení splátek po splatnosti a zasílání upomínek. Obávám se ale, že pokud dojdou na účtu prostředky a úvěr nebude splácen do ukončení dědického řízení, bude banka uplatňovat úroky z prodlení, je to tak? V případě uhrazení úvěru z pojistného plnění prý pak vzniklý přeplatek vyplatí synovi, jenže ono hrozí, že pojistné plnění bude spíše kráceno. Děkuji za jakoukoli radu k tématu a na co si dát pozor. Dobrý den, proč by pojistné plnění mělo být kráceno? Došlo-li k pojistné události pro kterou byla pojistka sjednána, pak při splnění podmínek pojištění není důvod pro krácení nebo nevyplacení pojistného plnění. Mohou samozřejmě nastat extrémní situace, kdy si např. sjednáte životní pojištění a následně spácháte sebevraždu. V takovém případě by pojišťovna mohla výplatu odmítnout.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Po rozchodu nechci přítelovi ručit

Pokračování dotazu č. 15239: Dobrý den, jaktože nejsem účastníkem vztahu, když je tam můj podpis? Život se mění a s nim i potřeby, tj já mam podíl ve spoluvlastnictví a potřebuji jinou hypotéku a ráda bych svým polovičním podílem ručila. Existuje tedy možnost, jak lze zrušit můj souhlas na zástavě ex-partnera a co by to mělo za důsledky (nechci abychom museli ten byt prodávat, ani jeden - to není mým záměrem)? Popř. jak si zajistit hypotéku na svoji polovinu u své banky, která mi zařídí lepší podmínky, než ta jeho? Děkuji. A dále, zda budu potřebovat jeho souhlas, jelikož ten nyní nezískám a potřebuji hypotéku. Dobrý den, váš podpis je pravděpodobně jen na zástavní smlouvě (ručíte ex-příteli za hypoteční úvěr) a nikoliv na úvěrové smlouvě (úvěr si dle vašeho vyjádření bral přítel bez Vás)? Život se samozřejmě mění, ale jednou jste se zástavou nemovitosti souhlasila a nemůžete teď přijít do banky a říct "s přítelem jsem se rozešla, už mu nechci ručit". Banka nemůže nést riziko vašeho rozchodu a není pro ni vůbec podstatné, kdo s kým chodí/nechodí či v jakém je příbuzenském vztahu. Rozchod (na rozdíl od rozvodu) není právně definován a nejsou s ním spojena žádná práva (majetková, vyživovací) ani povinnosti. Shrnutí: nelze zrušit souhlas se zástavou (se zrušením zástavy by musela souhlasit banka, tedy přítel by ji musel dát do zástavy jinou nemovitost)za hypotéku nelze ručit podílem na nemovitosti (i pokud by přítel dal bance do zástavy jinou nemovitost a zástava na vašem bytě by se zrušila, nemohla byste svou polovinou ručit za úvěr jinde - to by musel přítel dát svou polovinu do zástavy za vaši hypotéku) Případně doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena