Jedna až dvě desetiny nahoru. Takovým způsobem zvyšují úroky u hypoték některé banky. Jen v první půlce ledna se k tomu odhodlali čtyři poskytovatelé a pokračovali tak ve zdražování z loňského prosince. Naopak do zlevnění se bankám příliš nechce.
Nejvýrazněji v minulých týdnech zdražovali členové skupiny ČSOB – tedy Hypoteční banka a ČSOB. Obě banky v lednu zvýšily sazby u hypoték o 0,2 procentního bodu. A to i přesto, že ke stejnému zdražení sáhly už v prosinci
Za zhruba šest týdnu tak zvedly úroky hned o 0,4 procentního bodu.
Mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová zdražování zdůvodnila rostoucí cenou zdrojů pro zajištění hypoték. Zároveň podotkla, že se současné sazby stále drží pod 3%. Tedy pod průměrem, který panoval loni v lednu.
Zvýšením nákladů na zajištění hypotečních úvěrů vysvětlila zdražování také UniCredit Bank. V jejím případě stouply úroky u hypoték se sedmiletou fixací o 0,1 procentního bodu a u půjček s pětiletou fixací o 0,2 procentního bodu.
Navíc je pravděpodobné, že se ke zdražení brzy připojí i další poskytovatelé. Někteří z nich už přiznali, že o tomto kroku uvažují.
Už v prosinci zvedly úroky také Česká spořitelna a Raiffeisenbank. Důvody byly stejné jako nyní. Tedy zvýšení sazeb na světových mezibankovních trzích, kvůli kterému vzrostly náklady na zajištění zdrojů pro hypotéky.
Přesto se v těchto měsících někteří poskytovatelé odhodlali i ke zlevnění. Zatímco ale v prosinci snížila Sberbank úroky o 0,2 procentního bodu, aniž by tento krok jakkoliv časově omezila, Komerční banka v lednu postupovala jinak.
Úrokové sazby pro 7–15leté fixace snížila o 0,1 procentního bodu – tedy na 2,39%. Jenže pouze pro klienty, kteří si hypotéku sjednají od 20. do 31. ledna. A pouze u půjček s LTV do 80%. Většinu ostatních hypotečních úvěrů naopak Komerční banka mírně zdražila.
Zmíněné novinky tak potvrdily dvě nepsaná pravidla týkající se hypoték.
Ke zlevňování, které by bylo podobně výrazné jako aktuální zdražování, se loni banky odhodlávaly několik měsíců. A nejvýrazněji úroky na českém trhu klesaly až na podzim, kdy bylo jasné, že poskytovatelé musí o klienty víc bojovat. Alespoň pokud chtějí splnit své plány.
Přitom už v létě byly sazby na mezibankovních trzích o téměř 0,8 procentního bodu nižší než na začátku roku. Do takto výrazného zlevnění se ale žádný z českých poskytovatelů nepustil. Naopak na zdražování zdrojů z konce roku zareagovaly zejména větší banky téměř obratem.
Letošní leden není první, kdy poskytovatelé zvyšují sazby. V posledních letech je naopak podobný jev poměrně obvyklý. Právě na přelomu roku banky tímto způsobem testují, jak na zdražení zareaguje trh. Zůstává jim tak dost času na případné zlevnění a získání většího množství klientů. Například pomocí různých akcí.
Proto se vyplatí nabídky nejen dobře porovnat pomocí hypoteční kalkulačky, ale ideálně se předem poradit i s námi. Díky velkoobjemovým slevám, které máme u jednotlivých poskytovatelů, vám totiž dokážeme zajistit mnohem lepší podmínky.
Dá se očekávat, že také následující týdny přinesou spíš zdražování. A zatímco ještě v listopadu byla průměrná úroková sazba 2,35%, někteří analytici odhadují, že koncem ledna se bude pohybovat okolo 2,5%.
Taková hodnota je přitom stále o 0,5 procentního bodu nižší než loni ve stejném období. A pokud by se zopakoval scénář z předchozích 12 měsíců a sazby začaly padat, mohli by se někteří poskytovatelé opět přiblížit ke 2%.
Pomoct tomu může i situace ve světě. Zejména pokud se vyostří například konflikt na blízkém východě.
Napjaté mezinárodní vztahy jsou totiž jedním z faktorů, který vede světové centrální banky ke snižování úrokových sazeb. A poskytovatelům poté klesají náklady spojené se zajištěním peněz pro hypotéky.
Aktuální vývoj trhu může některým lidem ještě víc zkomplikovat pořízení vlastního bydlení. Na tom se už před časem výrazně podepsalo zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, se kterým přišla Česká národní banka.
Podle ní:
Zvýšení úrokové sazby o pouhé 0,2 procentního bodu přitom pro klienty znamená o několik set korun větší splátku. A čím výš úroky stoupnou, tím víc lidé měsíčně zaplatí. A tím složitější pro ně bude splnění všech podmínek.
Tím spíš, že ceny nemovitostí dlouhodobě rostou a klienti potřebují stále vyšší hypotéky.
Pokud chcete mít jistotu, že se vám podaří splnit všechny podmínky hypotéky a že vyberete ten nejvýhodnější úvěr, využijte pro výpočet hypotéky náš kalkulátor. Pomůžeme vám totiž najít úvěr přímo na míru!
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéky odstartovaly rok zdražováním. Banky tím testují trh
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.