Předloni za prvních sedm měsíců 31%, loni za stejnou dobu už 41% a letos dokonce víc než 47%. Tak roste v posledních letech poměr hypoték s fixací delší než 5 let. Klienty čím dál častěji lákají na nižší úrok než hypoteční úvěry s pětiletou a kratší fixací.
Nárůst zájmu o hypotéky s delší fixací potvrzují statistiky České národní banky. Podle nich jsou v poslední době dokonce oblíbenější než hypoteční úvěry s fixací na 5 let. Právě ty byly přitom dlouho nejvyhledávanější.
Od loňského října ale mají navrch půjčky na bydlení s delší fixací.
Potvrzují to i letošní čísla z hypotečního trhu. Od začátku roku do konce července dosáhl poměr hypoték s fixací na 7, 8 či 10 let hodnoty 47,2%. A přímo v červenci překonal dokonce 48,5%.
Zájem o hypotéky s dlouhou fixací tak dál roste. Nahrávají tomu podmínky, které u nich banky nabízejí. Tyto hypoteční úvěry jsou totiž často levnější než půjčky s krátkou fixací.
Opět to potvrzují statistiky České národní banky. Podle nich byla letos v červenci průměrná úroková sazba hypoték 2,65%. A nejvíc ji srážely právě půjčky s dlouhodobou fixací – průměrný úrok u nich v červenci byl 2,60%.
Naproti tomu hypotéky s tříletou a pětiletou fixací byly v průměru o šest setin procentního bodu dražší. Úroková sazba tedy byla 2,66%.
Kratší fixace na tom byly ještě hůř. Pokud jste v červenci chtěli fixaci dva nebo tři roky, museli jste počítat s úrokem 2,79%. A úvěry s jednoletou fixací se dokonce dostaly jen o dvě setiny procentního bodu pod 3% hranici.
Úrokové sazby se
ve prospěch dlouholetých fixací vyvíjejí delší dobu. Ještě před pár lety přitom
byly tyto půjčky na bydlení o několik desetin procentního bodu dražší než
hypotéky s kratší fixací. Postupně se ale situace vyrovnala a od letošního
února jsou nejlevnější právě úvěry s delší fixací.
Odpovídá tomu i současné zlevňování hypoték. Zatímco některé banky snižují úrokovou sazbu plošně u všech nabízených hypotečních úvěrů, jiné rozlišují právě podle délky fixace. Například Česká spořitelna v září snížila úroky pětiletých a osmiletých fixací na 2,44%. A levnější hypotéky aktuálně nenabízí.
Výraznou roli v rostoucí poptávce po půjčkách s dlouhou fixací hrají také zvýhodněné nabídky pro konkrétní žadatele. Bonitním klientům, kteří se rozhodnou pro delší fixaci, totiž banky dokáží nabídnout výhodnější úrokové sazby, než jaké jsou v oficiálním ceníku.
Kromě nižší úrokové sazby nahrává zájmu o hypotéky s delší fixací také legislativa a pokyny České národní banky.
Zlomem byl zejména nový zákon o spotřebitelském úvěru, který umožnil každý rok bez poplatků mimořádně splatit až čtvrtinu dluhu. Navíc omezil i výši poplatků za předčasné splacení hypotéky.
Díky tomu přestali mít lidé z předčasného splacení strach. A výsledkem byl právě rostoucí zájem o hypoteční úvěry s fixací na víc než pět let.
Letos na jaře tomu pomohlo také nové stanovisko České národní banky. Podle něj si banky nemají za předčasné splacení účtovat žádné poplatky, které s tím přímo nesouvisí. Mimo jiné to znamená, že by banky neměly do poplatků promítat ušlý zisk z úroků ani provize zprostředkovateli.
Hypotéky s delší fixací jsou navíc výhodné i pro banky. Zaručují jim, že klient neodejde po roce nebo po dvou ke konkurenci. A tím pádem mají delší dobu jistý zisk, který jim plyne z úroků.
Pro poskytovatele to je důležité i proto, že zájem o hypotéky v posledních měsících prudce klesá. Může za to zdražování nemovitostí i zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů, se kterými přišla centrální banka.
Nejprve zrušila 100% hypotéky a omezila počet 90% hypotečních úvěrů. Následně zastropovala výši půjčky na základě dluhů a příjmu žadatele.
Stanovila, že:
Znamená to, že žadatel dostane hypotéku, která je nanejvýš devětkrát vyšší než jeho čisté roční příjmy a jejíž splátky nepřesáhnou 45% z jeho čistého měsíčního příjmu. A to pouze za předpokladu, že nemá žádné další půjčky – ty se do celkového dluhu i výše splátek také počítají.
Hypotéky se tím staly pro spoustu lidí nedostupné. Zájem o ně klesá už od konce minulého roku, kdy začaly platit pokyny týkající se DTI a DSTI.
Banky tak v současnosti bojují o mnohem méně žadatelů než loni. A právě dlouhodobá fixace je pro ně příležitostí, jak k sobě klienty připoutat na delší dobu.
Zároveň je potřeba říct, že i mezi těmito půjčkami jsou velké rozdíly. Rozhodně se proto vyplatí využít hypoteční kalkulačkou, která vám najde ty nejvýhodnější nabídky, jaké jsou právě teď na trhu.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
KOMENTÁŘE k článku Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.