Klidné léto? Kdepak, na trhu s hypotékami letos nic takového nehrozilo. Přišel totiž další výrazný propad úrokových sazeb, které se u některých poskytovatelů přiblížily až k hranici 2,2%. A do konce roku můžou klesnout ještě níž.
Letošní prázdniny byly na hypotečním trhu ve znamení akčních nabídek. Právě díky nim jste mohli získat hypotéku s úrokem okolo 2,2%.
I když na tyto nabídky nejdřív lákaly zejména menší banky, nyní s nimi přicházejí i větší poskytovatelé. Nahrává to prognózám, podle kterých průměrná úroková sazba hypoték na podzim ještě klesne.
Už v červenci se přitom dostala na podobnou úroveň, na jaké byla loni v říjnu. Tehdy byl průměrný úrok 2,66%. Letos v červenci byl jen o dvě setiny procentního bodu vyšší – tedy 2,68%.
Oproti červnu klesl dokonce o 0,08 procentního bodu. To je druhý největší propad od začátku roku.
Dalšímu snižování úroků nahrává i situace na světových trzích a tržní sazby s delší platností. Právě od nich se úroky hypoték odvíjí.
Tyto sazby se totiž v minulých týdnech výrazně propadly. Může za to strach ze zpomalení světové ekonomiky i obavy, že světové centrální banky budou dál snižovat své úrokové sazby.
Nebylo by to letos poprvé, centrální banky už k tomuto kroku před časem přistoupily. A to kvůli napjaté mezinárodní situaci. Za snížení úrokových sazeb u hypoték tak můžeme děkovat i obchodním válkám nebo nejistotě, která panuje okolo brexitu.
Navíc zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se situace měla zklidnit. Další pokles úrokových sazeb je tak poměrně pravděpodobný.
Významnou roli má také konkurenční boj mezi bankami. Po loňském zpřísnění podmínek pro získání hypoték, které přinesly pokyny České národní banky, významně klesl zájem o hypoteční úvěry. A banky tak bojují o podstatně méně nových klientů než v minulých letech.
Potvrzují to i čísla. Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj byl výrazně menší zájem o hypotéky naposledy v roce 2010. Tehdy si lidé za celý rok vzali necelých 51 000 hypoték.
Letos za půl roku přitom banky uzavřely zhruba 36 000 nových hypotečních úvěrů. To je na úrovni roku 2011, kdy za celý rok žadatelé získali přes 71 000 půjček na bydlení.
Loni si lidé za první pololetí vzali přes 47 000 hypoték. Tedy o 11 000 víc než za prvních šest měsíců letošního roku. A pokud toto období porovnáte podle objemu hypoték, zjistíte, že pokles je rovných 20 miliard korun.
Zatímco loni si lidé v prvním pololetí na bydlení půjčili 100 miliard korun, letos to bylo jen 80 miliard.
V červenci díky výhodným nabídkám poskytovatelů propad počtu hypoték výrazně zpomalil. Nedá se ale čekat, že by se ve zbytku roku povedlo dohnat ztráty z prvního pololetí.
Navíc i v červenci si lidé brali míň hypoték než loni ve stejném období. Tehdy uzavřeli 7 016 nových hypotečních smluv, zatímco letos jich bylo 6 615.
Přesto objem hypoték v tomto měsíci poprvé překonal loňská čísla. I když jen mírně. Letos v červenci si totiž lidé na bydlení půjčili 15,44 miliardy korun. To je o 50 milionů víc než loni ve stejném měsíci. Zatím ale není jasné, jestli to nebude jen krátkodobý výkyv.
Vyššímu objemu půjček nahrává dlouhodobé zdražování nemovitostí. Například cena za byt v centru Prahy se letos vyšplhala až ke 200 000 korun za metr čtvereční.
A že jsou údaje z letošního a loňského července dost podobné, má ještě další důvod. Loni byl tento měsíc na hypotečním trhu druhým nejslabším z celého roku.
Míň hypoték si lidé vzali jen v prosinci, kdy už platily nové pokyny České národní banky, které dostupnost půjček na bydlení snížily. V dalších měsících byl zájem o hypoteční úvěry vyšší.
A to dost výrazně. Právě kvůli obavám z očekávaného zpřísnění podmínek zažil loňský podzim hypoteční boom. Lidé se tehdy snažili získat půjčku na bydlení dřív, než začnou pokyny centrální banky platit.
Také proto se dá čekat, že rozdíly mezi minulým a letošním rokem opět porostou.
Pokud se tyto prognózy vyplní a rozdíl mezi loňským a letošním rokem se znovu zvýší, nahraje to dalšímu poklesu úrokových sazeb. Reálně by se tak průměrný úrok mohl do konce roku dostat i pod 2,5%.
A protože rozdíly mezi jednotlivými poskytovateli bývají docela výrazné, dá se čekat, že některé banky přijdou i s úrokem okolo 2%. Anebo dokonce pod touto hranicí.
Určitě se proto před finálním výběrem hypotéky vyplatí pečlivě sledovat jejich porovnání. Anebo ještě lépe – využít hypoteční kalkulačku, která vám najde nejvýhodnější nabídky podle parametrů, které sami zadáte.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.
Jsou dokumenty, bez kterých se při žádosti o
půjčku na bydlení neobejdete. Jedním z nich je i odhad ceny nemovitosti pro
hypotéku. Pro každého žadatele je přitom zásadní – do velké míry určuje, kolik
vám banka půjčí. Jak získat odhad bytu nebo domu a kolik stojí odhad ceny nemovitosti?
Chystáte se na hypotéku? Včasná příprava vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem a také ušetřit. Přinášíme praktické rady a tipy pro získání nejvýhodnější hypotéky. Ukážeme, jak získat náskok před ostatními zájemci o nemovitost. Či jak se vyhnout komplikacím s hypotékou, když v životě chystáte změnu.
V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéky s úrokem 2%? Možná přijdou ještě letos
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.