Zlevňujeme. Takovou zprávu poslalo zájemcům o hypotéku v posledních týdnech hned několik bank na českém trhu. Dá se navíc čekat, že další poskytovatelé se brzy přidají. Tlačí je k tomu aktuální situace.
Snižováním úroků banky reagují na pandemii koronaviru i vládní opatření k jejímu potlačení. Kvůli nim totiž řada podniků přerušila svou činnost, což spousta lidí pocítila na výplatách. Navíc není jisté, kdy se situace vrátí do původního stavu.
Lidé se proto do nových půjček příliš nehrnou. A zájem o hypotéky prudce klesá.
Některé banky se proto snaží přilákat klienty pomocí zlevňování. Nahrává jim v tom i postoj České národní banky, která v posledních týdnech hned několikrát snížila své sazby. Poskytovatelům tak klesly náklady na zajištění peněz na hypotéky.
K výraznému zlevnění se odhodlaly například:
Některé z těchto bank přitom snížily slibovanou úrokovou sazbu i pod 2%.
Například UniCredit Bank aktuálně u hypoték s LTV do 60% nabízí úrok 1,79%. A u mBank dosáhnete se 70% LTV na sazbu 1,94%.
Ovšem pozor, u naprosté většiny bank získáte slibovaný úrok jen v případě, že si k hypotéce sjednáte i pojištění schopnosti splácet. Bez něj je úroková sazba vyšší. Například v UniCredit Bank vyskočí o 0,4 procentního bodu a v mBank o 0,25 procentního bodu.
Přesto je obvykle výhodnější smířit se s vyšším úrokem a pojištění schopnosti splácet se vyhnout. Místo něj si raději sjednejte životní pojištění. Správně nastavená životní pojistka totiž pokryje stejná rizika jako pojištění schopnosti splácet. A k tomu myslí i na řadu dalších situací.
V praxi se tedy aktuálně rozdíly mezi jednotlivými nabídkami pohybují až okolo 0,7 procentního bodu. Při správném výběru tak u třímilionové hypotéky se splatností 30 let ušetříte jen za prvních 5 let víc než 100 000 korun.
Právě proto je důležité důkladně porovnat jednotlivé nabídky. Nejefektivnějším řešením je hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné údaje a za okamžik získáte seznam těch nejvýhodnějších nabídek, které jsou aktuálně na trhu.
Sami byste přitom podobným srovnáním strávili řadu hodin.
Zároveň je velmi pravděpodobné, že dubnové zlevňování nebude poslední. Naopak se dá čekat, že se brzy přidají i další poskytovatelé. A že některé banky, které už se snižováním úroků začaly, půjdou v příštích týdnech ještě níž.
Odpovídá tomu i nedávné vyjádření mBank. Podle ní zlevnění hypoték přispělo k oživení zájmu o tyto úvěry – a přesně to poskytovatelé potřebují.
Kvůli pandemii koronaviru a následným vládním opatřením totiž poptávka výrazně klesla. Jen v březnu spadl objem nových hypoték zhruba o čtvrtinu. A to i přesto, že opatření platila pouze v druhé půlce měsíce. První polovina března přitom byla z hypotečního hlediska velmi úspěšná.
Dá se proto čekat, že dubnový propad bude mnohem větší. A poskytovatelům nezbude než o klienty výrazně bojovat.
Podobně jako loni, kdy úroková sazba padala prakticky celý rok.
Ke zlevňování hypoték přispívá také aktuální postup České národní banky. Začátkem května znovu snížila své sazby a základní sazba klesla na 0,25%.
Během dvou měsíců tedy spadla o rovné 2 procentní body.
Spolu s tímto úrokem snížila centrální banka také lombardní sazbu. Nově má hodnotu 1%. A právě její výše určuje, s jakým úrokem si komerční banky půjčují peníze například k zajištění hypoték.
Úrokové sazby navíc snižují i další centrální banky ve světě. Poskytovatelům proto klesají náklady k zajištění zdrojů na hypotéky a mohou si dovolit zlevnění.
Dá se tedy čekat, že ke snížení úroků brzy sáhnou i větší poskytovatelé. Nutí je k tomu jak levnější zdroje, tak pokles poptávky a kroky konkurence.
Zároveň ale počítejte s tím, že zlevnění hypoték budou banky kompenzovat zpřísněním dalších požadavků.
V praxi se s tím setkáte už nyní. Přestože Česká národní banka už začátkem dubna zmírnila podmínky pro žadatele o hypotéku, mnohé banky se dál drží přísnějších pokynů.
Zároveň pečlivěji vybírají, komu opravdu půjčí. V současnosti je tak získání hypotéky obzvlášť složité například pro podnikatele, kteří provozují restauraci nebo ubytovací zařízení. Tedy pro lidi, kterých se současná situace nejvýrazněji dotkla.
Právě u nich poskytovatelé přísněji hodnotí jejich bonitu. Snaží se tak eliminovat riziko, že daný klient nezvládne půjčku splácet.
Ovšem pozor. Každá banka vyhodnocuje bonitu žadatele jiným způsobem. Pokud tedy u jednoho poskytovatele neuspějete, neznamená to, že na hypotéku nedosáhnete jinde.
Ideální je obrátit se nejdřív na hypotečního poradce. Dobře zná podmínky u všech bank na trhu a pomůže vám najít to nejvýhodnější řešení.
Díky tomu zbytečně neztrácíte čas vyjednáváním s poskytovatelem, který vám úvěr stejně nedá. A máte jistotu, že získáte ty nejlepší podmínky.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéky s úrokem pod 2% jsou stále častější. A bude jich přibývat
Nepřesné údaje úrokových sazeb, Komentoval(a): Daniel
Dobrý den, rád bych opravil autora článku.
UCB nabízí 1,79% s pojištěním schopnosti splácet, bez pojištění nabízí 1,99% a to není rozdíl 0,4%. Rozdíly v úrokové sazbě jsou potom v závislosti na době fixace. Prosím o lepší nastudování informací. Děkuji a přeji hezký večer.