Konec výhodnějších podmínek pro hypotéky se blíží. Jestliže právě uvažujete o sjednání hypotéky, máte čas jen do konce srpna, abyste ještě stihli výhodnější podmínky pro refinancování a předčasné splacení. Od 1. září totiž začne platit nový zákon, který výrazně změní podmínky předčasného splacení úvěrů.
Banky a stavební spořitelny budou moci u nových úvěrových smluv, sjednaných od 1. září 2024, zpoplatňovat předčasné splacení. A to i při refinancování těchto úvěrů. Změna nastává na základně novelizace zákona o spotřebitelském úvěru.
Klienti nově mohou být při předčasném splacení zatíženi poplatkem ve výši 0,25 % z nesplacené jistiny za každý rok do konce fixace, až do maximální výše 1 % objemu mimořádné splátky. Opakujeme, že změněný přístup bude platit až u smluv sjednaných (nebo refinancovaných a refixovaných) až po 1. září 2024.
Připravili jsme pro vás detailní výpis změn v hypotékách od 1. 9. 2024.
Pro zájemce o hypotéku, kteří již mají vybranou nemovitost, je nyní vhodná doba k uzavření smlouvy za stávajících podmínek. To jim může v příštích letech přinést významnou výhodu. Sjednaná hypotéka za stávajících podmínek posiluje vyjednávací pozici klienta při žádosti o snížení úrokové sazby u stávající banky, nebo umožňuje přechod ke konkurenci mimo fixační období (neboť zde zůstává za minimální poplatek).
Vzhledem k růstu cen nemovitostí, a k předpokladu pokračování tohoto trendu, může být výhodnější nečekat s uzavřením hypotéky až po výraznějším poklesu úrokových sazeb. Ale naopak ji sjednat co nejdříve, a mít tak volné ruce pro případné pozdější refinancování. Pro výši měsíční splátky je totiž klíčová především cena nemovitosti, až poté výše úrokové sazby.
Výběr banky a délka fixace úrokové sazby závisí na individuální situaci klienta. „Výběr konkrétní banky a fixace úvěru záleží vždy na klientově situaci a vyjednání individuálních podmínek. Protože v budoucnu očekáváme snižování úrokových sazeb, zpravidla dnes volíme tříletou fixaci, během níž by mělo dojít k poklesu sazeb a klient bude mít možnost získat výhodnější úrok.“ uvádí hypoteční specialistka Karolína Bedáňová.
Důležitým kritériem pro výběr banky do budoucna (zejména po zářijové změně) je retence. Jinými slovy, co banka nabízí, aby si klienty udržela. Jde o nové kritérium, na které si hypoteční trh teprve zvyká, banky nevyjímaje.
I přes prázdniny mají zájemci o hypotéku stále ještě šanci získat úvěr za stávajících podmínek, ale čas se krátí. Se zkušeným poradcem lze hypotéku sjednat do 1. září, ale je potřeba si pospíšit. Rychlost vyřízení formalit nezávisí jen na bance a na poradci, ale také na klientovi a jeho schopnosti dodat potřebné podklady.
Obecně se doporučuje konzultovat nastavení hypotéky s odborníkem. Proč? Řada zájemců má totiž zkreslené představy o svých finančních možnostech: především o výši úvěru, který jim banka může poskytnout (vzhledem k jejich finanční kondici).
Hypoteční trh v posledních měsících ožívá. V červnu banky poskytly hypotéky za více než 24 miliard korun, což je nejvíce za poslední dva roky. Představujte to meziroční nárůst o více než 70 %. Čísla za první polovinu roku jsou srovnatelná se stejným obdobím v roce 2020. Zájem o hypotéky roste navzdory tomu, že průměrné úrokové sazby zatím neprolomily psychologickou hranici 5 %.
„Byť Česká národní banka v červnu opět snížila úrokové sazby, v případě hypoték s delší fixací se úroky i nadále drží v průměru nad hranicí 5 procent, což je dáno vyšší cenou financování, do které banky započítávají právě riziko odchodu klienta,“ říká Libor Vojta Ostatek, hypoteční expert společnosti Broker Trust.
Od září letošního roku je možné splatit hypotéku nebo její část bezplatně v následujících případech:
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku Hypotéky s výhodnějšími podmínkami refinancování? Už jen do konce srpna
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.